Uykucu Tavşan Hikayesi

Uykucu Tavşan

Abone Ol google news
tavsan masallari
Uykucu Tavşan

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde ormanın birinde okul çağında bir tavşan varmış. Bu tavşanın en sevdiği şey ise uyumakmış. Herkes onu Uykucu Tavşan olarak çağırırmış. Annesi ise sürekli uyumasından şikâyet ediyormuş.

Yine günlerden bir sabah okul vakti gelmiş. Normalde de geç kalkan tavşan okul vakti de erken kalkamıyormuş. Annesi uyanması için seslenmiş. Her ne kadar tamam dese de bir türlü yataktan kalkmıyormuş. “Tamam annee” diye seslenerek oyalıyormuş. Ne kadar çok durursam o kadar uyurum diye düşünüyormuş.

Sonra odasının penceresinde yürüyen bir uğur böceği görmüş. Uğur böceğinden birkaç arkadaşını da çağırıp gelmesini rica etmiş. Uğur böceği ise bunu kabul ederek arkadaşlarını toplayıp uykucu tavşanın yanına gelmiş. Gelen uğur böcekleri ne yapacaklarını bilmiyormuş. Tavşan planını anlatmış. Annesi geldiğinde hasta taklidi yapacakmış daha fazla uyumak için. Uğur böcekleri ise bunu kabul etmiş. Tavşanın vücuduna konan uğur böcekleri uykucu tavşanın annesinin gelmesini beklemiş.

Uykucu Tavşan
Uykucu Tavşan

Artık okul süresinin dolduğunu hemen kalkması gerektiğini söylemek için odasına gelen anne tavşan yavrusunun vücudunda bir sürü kırmızı leke görünce hasta olduğuna inanmış. Okula gitmemesi gerektiğini ve dinlenmesi gerektiğini söylemiş. Tüm plan uykucu tavşanın planladığı gibi tıkır tıkır işlemiş. Annesi yavrusunun dinlenmesi için odadan çıkmış.

Tavşan ise uyumak için uğur böceklerine teşekkür ederek yollamış. Artık çok daha rahat uyuyabilirmiş. Sıcacık yatağı en uygun ortam olmasına rağmen dışarıdan neşeli ve eğlenceli sesler geliyormuş. Bunlar en yakın arkadaşlarının sesleriymiş. Havanın güzel olması onların daha da eğlenmesine vesile oluyormuş. Tüm bu seslerden etkilenen tavşan bir sağa dönüyor bir sola dönüyor bir türlü uyuyamıyormuş.

Çünkü o da arkadaşlarıyla beraber olmak istemiş. Ama şimdi annesi onu hasta bildiği için gidemeyeceğinden endişelenmiş. Hasta taklidi yaptığına çok pişman olmuş. Hemen ellini yüzünü yıkayıp annesinin yanına giderek hasta olmadığını söylemiş. Annesi ise vücuduna baktığında kızarıklıkların gittiğini görmüş. İzin vermiş ve tavşan da okula gitmiş. Bir daha hasta taklidi yapmayacakmış.

Uykucu Tavşan
Uykucu Tavşan

Uykucu Tavşan Masalı Özeti

Uykuyu çok seven bir tavşan varmış. Artık okul çağında olduğundan okula gitmesi gerekiyormuş. Ama sabahları erken kalkmak onun için çok zor geliyormuş. Annesi ona seslendiğinde tamam diyerek oyalıyormuş. En son annesinin onu uyandırmak için geleceğinin farkına varan tavşan bir fikir aramış.

Aklına gelen fikir sayesinde okula gitmek zorunda kalmayacakmış. Pencerenin kenarında ki uğur böceğini görmüş. Uğur böceğinden rica ederek arkadaşlarını çağırmış. Arkadaşları ile gelen uğur böcekleri tavşanın vücudu üzerinde dağılmış.

Annesi oğlunu uyandırmak için geldiğinde vücudunda kızarıklıklar görünce hasta olduğunu zannedip dinlenmesi gerektiğini bu yüzden okula gitmesine gerek olmadığını söylemiş. Bunun ardından dinlenmesi için odayı terk etmiş. Yavru tavşan sevinip uğur böceklerine teşekkür ettikten sonra yollamış.

Tam uyumaya çalışırken dışarıdan gelen eğlence sesleri tavşanın uykusunu kaçırmış. O da bu güzel havanın olduğu günde arkadaşlarıyla olmak istiyormuş. Ama annesi onu hasta bildiği için endişeliymiş. Sonra elini yüzünü yıkayıp annesine artık hasta olmadığını söyleyerek okula gitmek istediğini söylemiş. Annesi yakından inceleyince emin olmuş ve okula gitmesine izin vermiş. Tavşan ise hasta taklidi yaptığına çok pişman olmuş. Uykucu tavşan hasta taklidini bir daha yapmamaya karar vermiş.

Uykucu Tavşan Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Uykucu Tavşan Masalının Konusu Nedir?

Uykucu Tavşan Masalının Konusu, okula gitmek istemeyen uykucu bir tavşanın annesinin okula gitmesi için zorlamasına karşı hasta taklidi yapması ama en son hata yaptığını fark ederek pişman olup okula gitmesidir.

2)   Uykucu Tavşan Masalının Ana Fikri Nedir?

Uykucu Tavşan Masalının Ana fikri, büyüklerimize karşı yalan söylememeli ve sorumluluklarımızı bilmeliyiz. Yoksa sonunda yaptığımız hatalar için pişmanlık yaşayabiliriz.

3)   Uykucu Tavşan Hikayesi Nereden Okuyabilirim?

Uykucu tavşan hikayesi okumak isteyen kişiler web sitemizde yukarıdaki bölümden okuyabilirler. Ayrıca Uykucu tavşan masalı okumak yerine dinlemek isteyen kişiler YouTube üzerinden çeşitli uykucu tavşan masalı okurlarını bulup dinleyebilirler. YouTube üzerindeki videolar ile okuma yazmayı henüz bilmeyen minik okurlarımız uykucu tavşan hikayesini öğrenip ders çıkarabilirler.

4)   Uykucu Tavşan Hikayesinden Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

 • Yalan söylememeliyiz yoksa söylediğimize pişman olabiliriz.
 • Okulumuzu aksatmamalı, eğitimden aksi durumlar hariç uzak durmamalıyız.

Bebek MasallarıEğitici Masallar7 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

tarla-faresi-ile-sehir-faresi
Tarla Faresi ile Şehir Faresi Hikayesi
Yaşlı Kaplumbağa Masalı Oku
Yaşlı Kaplumbağa Hikayesi
Kanguru Hopidik Masalı
Kanguru Hopidik Hikayesi
Kızılderili Masalı Oku
Kızılderili Hikayesi

Yorumlar

 1. duygu says:

  seni gökyüzünün sonsuzluğu kadar çok seviyorum
  tatlı rüyalar sevgilim🤍

 2. Munteha says:

  Beyendim

 3. Munteha says:

  Çok güzel

 4. beys says:

  bende sevgilimi masalla uyutuyorum yalnız değilmişim jfoepajfk

 5. Gülşah says:

  Çok güzel

 6. Anonim says:

  bu ödevim için yardımc

  *-*

  -+

 7. Meryem says:

  çok güzel bir masal

 8. Anonim says:

  çok güze ödevime çok yardımcı oldu

 9. M Hamza says:

  Çok güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.