Uyuyan Güzel Hikayesi

Uyuyan Güzel

Abone Ol google news

Uyuyan Güzel, kendisine yapılan sihir ile yüz yıllık uykuya dalan çok güzel bir prensesin öyküsünü anlatan bir güzel hikaye. İyi okumalar…

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde Mutlu insanların yaşadığı bir ülkede, kral ve kraliçenin tek bir istekleri varmış. Bu da bir kız çocuklarının olmasıymış.

Kral ve kraliçe çok iyi insanlar olduğundan dileklerinin bir gün gerçekleşeceğine inanıyorlarmış.

Günler bu şekilde geçip giderken bir gün çocukları olacağı haberini alan Kral ve kraliçe, o kadar çok mutlu olmuşlar ki o gün tüm aç insanlar doyurulmuş, hediyeler dağıtılmıştı.

Günler su gibi gelip, geçmiş ve çok tatlı bir kız çocukları doğmuştu. Kral minik prensese Günışığı ismini vermiş.

Kısa bir süre sonra Kral ve kraliçe sevinçlerini halkla paylaşmak için bir şölen düzenlemeye karar vermişler. Bu şölende biricik kızları olan Günışığının doğumunu kutlayacaklardı.

Bu şölene katılmak isteyen herkes gibi ülkenin güneyinde bulunan gizemli ormanda yaşayan perilerden biri hariç hepsi davet edilmişti.

Ülkenin dört bir yanından gelen halk, komşu ülkelerden gelen krallar, kraliçeler ve soylu beyler hediyelerini ve iyi dileklerini sunmuşlardı.

Herkes Kral ve Kraliçeyi tebrik ettikten sonra gizemli ormandan gelen on iki peri prenses Günışığına eşsiz armağanlar sunmaya başlamışlardı.

Periler sihirli çubuklarıyla birer birer yeryüzünde istenebilecek her ne varsa prensese armağan ediyorlardı. Sadece armağanları vermek için kendisine sıra gelmeyen üç peri kalmıştı.

Sıra onlara gelince sırasıyla hediyelerini sunmaya başlamışlar.

Peri: ” Küçük prenses sana hediyem dünyanın bütün güzelliği senin olsun.”

Diğer bir Peri: “Küçük prenses benim sana hediyem mutluluk olacak, hayatın boyunca hiç üzülme hep mutlu ol!” Demiş.

Sıra son periye gelmişti o da tam hediyesini verecekmiş ki! O anda beklenmedik bir şey olmuş. Tüm salonu yeşil renkli bir duman kaplamış.

Herkes neler olduğunu merakla izlerken, duman dağıldığı anda şölene davet edilmeyen kara peri ortaya çıkmış. Kral bu güzel töreni bozan periye, kim olduğunu sormuş.

Diğer periler onu hemen tanımışlardı. Şölene davetsiz gelen peri kötü kalpli bir periymiş.

Kara peri: “Görüyorum ki herkes şölene davet edilmiş. Tüm halkınız, arkadaşlarınız, krallar, kraliçeler ve periler ama ne yazık ki! Ben davet edilmedim.”

Kral hemen öne çıkarak bu nezaketsizlikleri için kendisinden özür dilemiş.

Kara Peri: “Bende size karşı nezaket göstererek, prensesi eşsiz hediyemden mahrum bırakmayacağım. Bu dünyalar güzeli prenses mutluluk içinde büyüyecek, herkes onu sevecek ve ona hayran olacak, ama on altıncı doğum günü geldiğinde güneş batmadan eline bir iğne batacak ve bir daha uyanamayacak.” Demiş.

Uyuyan Güzel
Uyuyan Güzel

Kral askerlerine emir vererek “yakalayın şu canavarı diye haykırmış.” Ama kara peri kahkaha atarak ortadan kaybolmuş.

Henüz hediyesini vermemiş olan son peri kara peri’nin sihrini bozabilecek güçte değilmiş ama o kötü laneti biraz olsun hafifletecek bir dilek dilemiş.

Peri: “Sevgili prenses! Kötü kalpli kara perinin lanetiyle eline batacak olan iğne ile sadece uyu ve bir prensin aşk öpücüğüyle tekrar uyan.” Demiş.

Kral çok sevdiği kızlarının başına gelecek felakete engel olmak için krallığında bulunan ne kadar iğne, çıkrık, dikiş tezgâhı varsa hepsini toplatarak, iğne bulundurmayı yasaklamış.

Güzel Prenses iyi kalpli on iki perinin kendisine vermiş olduğu hediyelerle, gerçekten herkesin sevdiği nazik, iyi kalpli bir genç kız olarak büyümüş.

Kral, üç periyi prensesle ilgilenmekle görevlendirmiş ve üç peri dışında hiçbir yabancı ile görüştürülmemiş.

Prenses perilerin koruması altında büyüyüp, çok güzel bir genç kız olmuştu.

Prensesin on altıncı yaş günü yaklaşınca kral ve kraliçe tedirgin olmaya başlamış tedbirleri daha da artırmıştı. En sonunda prenses Günışığı’nın on altıncı yaş günü gelip çatmış.

Kara perinin lanetinin gerçekleşmesi için gün batımına kadar zaman vardı. Kral ve kraliçe tüm önlemleri almış olsalar da yine de lanetin gerçekleşmesinden korkuyorlardı.

Güzel prensesi kötü lanetten korumak için gün batımına kadar bir odaya kapatmış, odaya giriş çıkışları yasaklamışlardı. Prenses ise bir odaya kapatılmaktan hiç memnun değildi.

Prenses düşünceli bir şekilde odada dolanırken birden duvarda bir kapı belirivermiş, daha önce hiç görmediği kadar parlak olan bu kapının büyüsüne kapılmış ve başına geleceklerden habersiz bir şekilde o kapıdan içeri girmiş.

Girdiği yerde arkası kendisine dönük bir kadın dikiş dikiyormuş. Prenses adeta büyülemiş bir şekilde dikiş makinesine doğru yürüyerek daha önce hiç görmediği iğneye elini uzatmış.

O anda olanlar olmuş, iğneye dokunmasıyla birlikte iğne eline batınca, olduğu yerde derin bir uykuya dalmış. Kara perinin laneti güzel prensesin on altıncı doğum gününde güneş batarken gerçekleşmiş.

Güneş batınca kızlarına bir şey olmadığı sevinciyle odaya giren Kral ve kraliçe prensesin yerde uyuduğunu görünce, üzüntüyle ona en güzel giysilerini giydirip çiçeklerle dolu bir yatağa yatırmışlar.

Böylece Prensesin uyuyan güzel olarak anılacağı günler başlamış.

Uyuyan Güzel
Uyuyan Güzel

Kral ve kraliçe kızlarının öylece uyumasına dayanamayıp, saraydaki herkesi prenses uyanıncaya kadar uyutmaya karar vermişler. Uyuyan Güzel ile birlikte saraydaki herkeste uyutulmuş.

Aradan tam yüz sene geçmişti. Uyuyan Güzel’in Masalı dilden dile dolaşmaya başlamış, adeta uyuyan güzel gerçek hikayesini merak edenler saraya kadar gelmiş, ancak gelenlerin hiçbiri saraya girmeye cesaret edememişti.

Bir gün yakışıklı bir prens sarayın yakınından geçerken dikenli çalılarla, sarmaşıklarla kaplanmış bir saray görmüş.

Oranın neresi olduğunu merak edince çevrede yaşayan ahaliye oranın niye o halde olduğunu sormuş.

Ahali o sarayın ve uyuyan güzel’in hikayesini prense anlatmışlar. Prens çok heyecanlanmış ve o saraya girmeye karar vermiş.

Çalılar hem çok fazlaymış hem de üstünden geçilmeyecek kadar yüksekmiş. Bakmış olacak gibi değil, çekmiş kılıcını ve yolunu açmak için çalıları kesmeye başlamış.

Çalıları keserek sarayın kapısına kadar ulaşmış. Kapıda yerde uyuyan iki nöbetçi olduğunu görünce merakla kapıyı açmış ve gördükleri karşısında hayretler içinde kalmış.

Her yerde kımıldamadan yatan insanlar varmış. Sarayın içinde dolaşmaya başlamış derken kralın odasına gitmiş.

Kral ve kraliçe koltuklarında uyuyorlarmış, sonra kapısı yarım açık bir oda olduğunu görünce, o odaya girmiş. O odada uyuyan güzel prenses çok güzel bir yatakta çiçekler içinde uyuyormuş.

Prens yatağa yaklaşmış güzeller güzeli prensesi görünce ona aşık olmuş ve kulağına fısıldayarak ” Demek Uyuyan güzel prenses sensin, ne kadarda güzelsin.” Demiş.

Prens bir süre prensesi izledikten sonra dayanamayarak prensesin anlına bir öpücük kondurmuş.

O anda kara perinin büyüsü bozulmuştu, gözlerini açan uyuyan güzel karşısında yakışıklı prensi görünce, gülümseyerek ayağa kalkmış.

Uyuyan Güzel Prensesin uyanmasıyla birlikte sarayda uyuyan herkeste yüzyıllık uykusundan uyanmış.

Kral ve kraliçe de neler olup bittiğini anlamak için hemen prensesin odasına koşmuşlar. Kızlarının uyandığını ve yanında bir prens olduğunu görünce mutluluktan kızlarına ve kendisine yardım eden yakışıklı prense sarılmışlar.

Prens, Prensesi kral ve kraliçeden istemiş, prensese bakan kral kızlarının gülümsediğini görünce evliliklerine rıza göstermiş.

O güne kadar görülmemiş muhteşem bir düğün yapılmış. Prens ve prenses sonsuza kadar çok mutlu yaşamışlar…

Uyuyan Güzel Masalı Özet

Kral ve kraliçenin dünyalar tatlısı bir kızı doğduğunda, kral sevinçlerini paylaşmak için bir süre sonra sarayda düzenleyeceği şenliğe ülkesinde bulunan kötü niyetli peri hariç diğer periler ile birlikte tüm soylular saraya davet eldir.

Şenliğe katılan periler, prensese hediyelerini teker teker veriyorlardı. Davete katılan son peri hediyesini takdim edeceği esnada,  şölene davet edilmediği için sinirlenen kötü niyetli peri birden ortaya çıkmış.

Kötü niyetli perisi prensesin yanına giderek: “16 yaşına girdiği gün eline bir iğne batacak ve bir daha uyanmayacak” demiş.

Hediyesini vermeyen son peri o laneti prensesin üzerinden kaldırmak istemiş ancak gücü yetmediğinden, laneti biraz hafifleterek bir prensin aşk öpücüğüyle uyanacağını söylemiş.

Bunun üzerine anne ve baba bu duruma çare bulamayınca ülkedeki tüm iğneleri toplatarak, iğneleri yasaklamış.

Aradan yıllar geçtikçe büyüyen ve güzeller güzeli genç bir kız olan prenses, 16 yaşına ulaştığı gün erkenden uyanarak sarayın yanında bulunan yaşlı ve kulakları ağır işiten bir ninenin yanına giderek hiç görmediği iğneye dokununca eline batar.

O an olduğu yerde uyuyan güzel prensesle beraber saray halkı da uyur ve uyuyan güzel efsanesi dilden dile dolaşır.

Bir gün durumdan haberdar olan bir prens saraya girerek prensesi bulur ve ona aşık olur. Onu öptüğü gibi uyuyan güzel ile beraber tüm saray haklıda uyanır. Prens ile prenses evlenerek mutlu bir yaşam sürerler.

Uyuyan Güzel İle İlgili Sorular

 • Uyuyan güzel ismi nedir: Herkes tarafından sevilen kral ve kraliçenin tek istekleri bir çocuklarının olmasıymış. Uzun bir süre sonra çok güzel bir kız çocukları olmuş, bu küçük pensesin adı Aurora’ymiş.
 • Uyuyan güzel kaç peri: Bu popüler masalda on iki peri var. Kötü niyetli peri hariç 11 peri şenliğe davet edilmişti.
 • Uyuyan güzel masalının ana fikri nedir: Başka kişilere karşı kesinlikle ön yargılı olmamalıyız. Mutlu olmak istiyorsak kibir afetinden kurtulmamız gerekmektedir.
 • Uyuyan güzel ne anlatıyor: Herkes tarafından sevilen kralın bir kızı dünyaya gelir. Kral mutluluğunu paylaşmak ve bebeklerinin doğum gününü kutlamak ülkede bulunan perilerin de davet edildiği çok büyük bir şölen verir. Bir peri tarafından prenses bir süre sonra yüz yıl kadar uyutulur. Sonra bir prens büyüyü bozarak uyuyan güzel prensesi ve saray halkını uyandırır.
 • Uyuyan Güzel kaç yaşında uyudu: 16 yaşına bastığı gün eline batan iğneyle 100 yıllık uykuya dalan prenses 116 yaşındayken bir prensin aşk öpücüğüyle uyanmıştır.
 • Uyuyan güzel hangi ülkeye aittir: Ünlü bir Fransız yazar Charles Perrault tarafından derlenerek yayımlanmıştır.
 • Uyuyan Güzel masalı kaç sayfa: Bu güzel hikaye 44 sayfadan oluşmaktadır.
 • Uyuyan güzel gerçek hikayesi: Masalın orijinal versiyonunda kötü niyetli peri prensesin üvey annesi olup, ayrıca uyurken güzel prensesi bularak “aşkın meyvelerini toplayan” sonrada onu terk eden bir prens vardır.

Çocuk Masalları KısaÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Hikayeleri


Benzer İçerikler

peter-pan
Peter Pan Hikayesi
Limon Kız Masalı
Limon Kız Hikayesi
Keloğlan Ve Çilli Tavuk Masalı
Keloğlan Ve Çilli Tavuk Hikayesi
Sadık Köpek
Sadık Köpek Hikayesi

Yorumlar

 1. ALMINA says:

  Evet Uyuyan Güzel masalını sevdim.

 2. Res says:

  Herkes kiz arkadaşına okumuş. Bende erkek arkadaşıma okudum

 3. yigit says:

  Sevgilime okudum. Ama uyumadı sanırım çok kötü okudum özür dilerim zeynep

 4. 💖💗 says:

  Masal çok güzel. Çok da kısa. Bayıldım. 💖💗😍🤩

 5. Başak says:

  Masal çok güzel. Çok da kısa. Bayıldım.💗💖🥰

 6. 💖💗 says:

  Masal çok güzel. Bana çok kısa geldi.💗💖🥰

 7. Melis says:

  Çok güzel bir hikaye ama ben 2. Sınıfım bana bile uzun geldi

 8. Nergiz says:

  Çok uzun

 9. Baki❤️Nur says:

  Güzel prensesime hayatımın askina uyumadan önce okudum yanımda uyuyakaldı çok güzeldi 🥺

 10. BS says:

  Sevgilime okuyorum başlığı okumadan bayılıyor. Sonra bende sonunu merak edip uyuyamıyorum. Hepsini okuyorum, gayet güzeldi.

 11. Eyüpcan says:

  manitamı uyuturken okuyorum, anında uyuyor valla süper masal yani bunu okuyun

 12. Eyüpcann says:

  manitam masal diye tutturunca bunu okuyorum, 5 dk içinde ofsayt oluyor bunu okuyun derim 🧿

 13. AE01 says:

  Sevdiğime okudum

 14. 01asik says:

  Sevdiğimi uyuttum çok güzel.

 15. efe says:

  kız arakdaşımı uyuturken okuyorum ve çok işe yaradı teşekkürler

 16. Velassia says:

  Manitamı uyuturken okuyorum ve uyuyor teşekkürler

 17. Nehir says:

  İyi olmuş ama yazım yanlışı çok,düzeltirseniz sevinirim.😀

 18. cemre solmazfan says:

  çok güzel

 19. Ela says:

  Uyan güzel e selamlar

 20. Ela says:

  Ellerinize emeginise saglık marifet katmışınız çok güzel olmuş 😊😊😊😊

 21. Ela says:

  Niye beni atın abim çanım abimmmmmmmm!

 22. Fırat says:

  Bu masalı uyuyan sevdiğim kadına anlattım kendisi çok beğendi ona en güzel şekilde evlenme teklifi ettim kabul etti dünyalar benjm oldu allah onu basımdan eksik etmesin Ona bundan tek söyliyeceğim şey SENI ÇOK SEVİYORUM FATMAM OLUCAK 🥰🥰😍😍

 23. Mehmet says:

  Sevgilime anlattim çok beğendi teşekkürler.

 24. Gülsüm says:

  Masalda çok gazla yazım yanlışı var ve anlatım bozukluğu var düzeltirseniz çok iyi olur ☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.