Vak Vak Vaki Hikâyesi

Vak Vak Vaki Hikâyesi

Abone Ol google news

Vak vak vaki hikayesi, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, tüm hayvanların bir arada dostça yaşadığı çok güzel bir orman varmış. Bu orman o kadar güzelmiş ki, kocaman bir gölü, upuzun ağaçları ve hiç solmayan çiçekleri varmış. İşte bu ormanda, herkese ne zaman isteseler yardım eden ve onlarla çok iyi anlaşan sevimli mi sevimli bir ördek varmış. Vak Vak Vaki adındaki bu yardımsever ördek, ormanda ondan yardım isteyen kim varsa seve seve yardım eder, hiçbir karşılık da beklemezmiş.

Bu yüzden de herkes onu çok sever ve onu gördüklerinde hemen yanına gidip sohbet ederlermiş. Yine bir gün, gölde yaşayan kurbağa arkadaşı Vırak Puki ondan yardım istemiş. Puki, gölün yüzeyinde oturabilmesi için güçlü ve kalın bir yaprağa ihtiyacı olduğunu, kendisinin tek başına taşıyamayacağı için onun da kendisine yardım etmesini istemiş.

Vak Vak Vaki, her zaman olduğu gibi hemen “Tabi ki ederim arkadaşım.” Diyerek Vırak Puki ile yaprak toplamışlar. Tam işini bitirip yola devam ederken, biraz ileride Vak Vak Vaki’yi gören tavşan Zıpzıp, ondan havuç toplamak için yardım istemiş. Vaki ona da hemen yardım etmiş. Buradan da ayrılırken, bu sefer de çok sevdiği Poldi’nin babası yaşlı kaplumbağa Oldi’nin uzaktan ona seslendiğini duymuş.

Hemen yanına giden Vak Vak Vaki, “Yardıma mı ihtiyacın var dedeciğim.” Demiş. Oldi, torununu görmeye gittiğini ve çok yavaş yürüdüğü için saatlerden beri yürüdüğünü ve çok yorulduğunu söylemiş. Bunu duyan Vaki, hemen onu sırtına almış ve evine kadar götürmüş. Ama tüm ormana yardım ederken akşam olmaya ve hava kararmaya başlamış.

Vak Vak Vaki, ormana asıl geliş sebebi olan evde yakmak için odun toplama işini yardım ederken unutmuş ve şimdi de akşam olduğu için bu odunları eve gidip gelerek taşımasının mümkün olmadığını anlayarak, çok sevdiği arkadaşlarından bu konuda yardım istemesi gerektiğini anlamış.

Sırasıyla tüm gün yardım ettiği arkadaşları Puki, Zıpzıp ve Oldi’nin oğlu Poldi’den yardım istemeye gitmiş. Ancak kimin yanına gitse, hepsi bir bahane bulup ona yardım edemeyeceğini söylemiş. Bunu duyan Vaki çok üzülmüş ve onlara her seferinde işi olsa dahi yardım ettiğini ama onların bir kere bile kendisine yardım etmediğini düşünerek ağlaya ağlaya eve gitmiş.

Bir süre sonra birden evin bahçesinde bir kalabalık görmüş. Tüm arkadaşları, yaptığı yanlışı anlayarak bu durumu düzeltmek ve ilk defa kendilerinden yardım isteyen Vak Vak Vaki için istediği odunları fazlasıyla toplayıp evine getirmişler. Vak Vak Vaki bu duruma çok sevinmiş. Bir daha arkadaşları da onun ne zaman yardıma ihtiyacı olursa yardım etmeye başlamışlar.

 

Vak Vak Vaki Hikâyesi
Vak Vak Vaki Hikâyesi

Vak Vak Vaki Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Vak Vak Vaki Masalı, yardımsever Vaki’nin, herkese severek yardım etmesi ama bir kere yardıma ihtiyaç duyduğunda kimsenin ona yardım etmemesi ama ardından bu hatasını anlayan arkadaşlarının hemen onun gönlünü almasını konu edinmektedir.

Vak Vak Vaki Masalının Ana Fikri Nedir?

Bu masalın ana fikri, bizlere koşulsuz bir şekilde yardım eden kişilere karşı saygısızlık yapmamak ve onların yardıma ihtiyacı olduğunda bizlerin de hemen ona yardım etmesidir.

Vak Vak Vaki Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bizleri düşünen ve bizi çok seven, yardımcı olan arkadaşlarımızın yardıma ihtiyaç duyduğunda bizim de ona yardım etmemiz gerektiği dersini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Küçük Fare Masalı Oku
Küçük Fare Hikayesi
Gerçek Prenses Masalı
Gerçek Prenses Hikayesi
Nasreddin Hoca Sana Göre Hava Hoş Fıkrası
Sana Göre Hava Hoş Hikâyesi
Kedi Roni Masalı
Kedi Roni Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.