Yalancı Çoban Hikayesi

Yalancı Çoban Masalı

Abone Ol google news

Koyunları otlatırken canı sıkılan çoban’ın köylüye bir şaka yapma isteği üzerine gelişen ders verici ve eğitici bir o kadar da eğlenceli olan Yalancı çoban masalı’ nı okurken çocuklarınızla beraber sizde eğleneceksiniz. İyi okumalar

Yalancı Çoban Hikayeleri

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, deve tellal iken pire berber iken çok çok uzak bir köyde bir çoban yaşarmış. Bu çobanın yapacak başka işi gücü yokmuş.

Sabah yatağından kalkar köyün bütün koyunlarını topladığı gibi ormana yakın bir yere götürür otlatırmış.

Dedik ya başka işi gücü yok. Arada sırada da canı sıkılırmış. Yine bir gün çoban dağda koyunları otlatırken aklına bir fikir gelmiş.

“Madem benim canım sıkılıyor, dur biraz ben şu köylülere bir oyun yapayayım.”

Düşünmüş, düşünmüş, düşünmüş. Ne yağacağına karar vermiş ve sonra koyunları oldukları yerde bırakıp, köye doğru koşmaya başlamış.

Köye yaklaşınca var gücüyle koşuyor. Bir taraftan da bağırıyormuş: “İmdat! İmdat kurt geldi. Koyunları parçalayacak, imdat yetişin. “

Köye koşarak girmişti. Köy Kahvesinde oturan herkes, şaşkınlıkla çobanın başında toplanmıştı.

Çoban “Kurt geldi kurt, koyunlara saldırıyor. Koşun!” demiş.

Köylüler korkuyla sopaları alarak koyunların otlandığı yere doğru koşmuşlar. Oraya vardıklarında, koyunların otlandığını, etrafta ise kurt olmadığını görünce, çobanın suratına bakmışlar. Çobanda onlara bakmış ve kendini tutamayıp, gülmeye başlamış. O kadar çok gülmüş ki, en sonunda kendini tutamayıp, yere atmış ve göbeğini hoplata hoplata gülmüş.

İyice bir güldükten sonra köylüye bakarak, “Size oyun yapmıştım ben” demiş.

Köylüler çobana çok kızmışlar. Ama yapacak bir şey olmadığından köye dönmüşler.

Aradan biraz zaman geçmişti. Bizim çoban bu, yine canı sıkılmış. Tekrar koyunları olduğu yerde bırakarak köye doğru koşmaya başlamış. Bir taraftan koşuyor, bir taraftan da bağırıyormuş.

“İmdat! İmdat koşun, kurt geldi kurt, koyunlara saldırıyor. Koşun!” diye var gücüyle bağırıyormuş.

Köye girince, yine kahvedeki herkesi başına toplamış. “Kurt geldi kurt, koşun. Tabi kimse inanmamış önce, “ hayır, biz inanmıyoruz sana, sen yine bizi aldatıyorsun, yine yalan söylüyorsun.” demişler.

Çoban: “Hayır, vallahi bu sefer yalan söylemiyorum. Gelin kendi gözlerinizle görün. Kurt geldi bütün koyunları parçalayacak eğer yetişmezseniz.” demiş.

“Eh” demiş köylüler. “Tamam, bir kere daha gidip bakalım, kurt gelmiş mi gelmemiş mi?”

Tekrar toplanmışlar, koyunların olduğu yere gelmişler. Birde ne görsünler ortada yine kurt murt yok. Çoban yine hepsini aldatmış. Bu sefer bir temiz dövmüşler bizim çobanı “sen bizi nasıl aldatırsın?” diye.

Yalancı Çoban Masalı
Yalancı Çoban Masalı

Çobanı iyice hırpaladıktan sonra köylerine dönmüşler. Unutmuşlar bizim çobanı ve yaptığını da unutmaya başlamışlar.

Aradan epey bir zaman geçmişti. Bizim çoban yine her zamanki gibi koyunlarını otlatmaya devam ediyormuş, dağda bayırda.

Bir gün gerçekten kurt gelmiş, sürüye dalmış. Önüne geçirdiği bütün kuzuları yemeye başlamış.

Çoban bu sefer gerçekten korku halinde, gerçekten telaşla koşmaya başlamış köye doğru:

“Koşun koşun, yardım edin kimse yok mu? Sürüye kurt dadandı, bütün koyunları parçalıyor koşun yalvara, yalvara canhıraş bir şekilde köye doğru koşmuş.

Ama bu sefer yüzüne bakan kimse olmamış. “Hadi canım sende” demiş köylüler “hadi yine bizi aldatıyorsun sen, sürüye kurdun murdun dadandığı yok.” İnanmamışlar.

Yalancı çobana ve koyunların yanına gidip, bakmaya bile gerek görmemişler.

Çoban yalnız başına koyunlarının olduğu yere gelince onları bulamamış.

Çocuklar yalancının dediğine bir inanılır, iki inanılır. Üçüncüde inanmazlar. O yüzden siz hiçbir zaman yalancı çobana benzemeyin, hiçbir zaman eğlenmek için dahi olsa yalan söylemeyin.

Yalancı Çoban Hikayesi Özeti

Küçük bir köyde çobanlık yapan genç biri koyunlarını otlatırken canı sıkılır. Can sıkıntısını gidermek için köylüye şaka yapmak istemiş. Koyunları otlakta yalnız bırakarak köye doğru koşarak köylüye sürüye kurtların saldırdığını söyleyerek köylüyü otlağa götürür.

Köylü otlakta kurdun olmadığını görünce çobana kızarak köye geri dönerler. Bir süre sonra çoban yine köye koşarak köylüye kurtların saldırdığını söyler, zorda olsa köylüyü ikna ederek otlağa kadar götürür.

Köylü yine kurtların olmadığını çobanın kendileriyle eğlendiğini görünce kızarak tekrara köye dönerler. Çoban ise iyice eğlendiğini düşünür. Bir süre sonra sürüye gerçekten kurt saldırınca telaşlanan çoban köye doğru koşarak köylüye kurdun saldırdığını söyler ama bu sefer kimse ona inanmadığından peşinden giden olmaz.

Yalancı Çoban Hikayesi Soruları ve Cevapları

 • Yalancı çoban hikayesi nedir: Türk edebiyatının önemli yer edinmiş güzel hikayeler  içerisinde yer edinen yalancı çoban hikayesi hem nasihat verici hemde eğitici bir hikayedir.
 • Yalancı çoban hikayesinin yazarı kimdir: 6 yüzyılda yaşamış ünlü yazar Ezop tarafından derlenerek yayımlanmıştır.
 • Yalancı Çoban’ın metnin konusu nedir: Bu popüler hikâye sadece çocuklar tarafından değil, her yaştan kişiye ders vermek ve bilinçlendirmek maksadıyla yazılmış olan bir anonim hikâyedir.
 • Yalancı çoban ana düşüncesi nedir: Geçmişte yaşanan bir yanlış olay dolayısıyla köylü bu sefer gerçek olan bir olaya inanamayarak zarara uğramış.
 • Yalancı çoban hikayesi kaç sayfa: Bu güzel öykü 16 sayfadan oluşmaktadır.

Okul Öncesi HikayelerMasallar2 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Gezgin Uzaylı Masalı
Gezgin Uzaylı Hikayesi
Kurbağa Prens Masalı
Kurbağa Prens Hikayesi
tembel-esek
Tembel Eşek Hikayesi
kurbaga-ile-okuz
Öküz Olmak İsteyen Kurbağa Hikayesi

Yorumlar

 1. Anonim says:

  çok kötü

 2. Yoh says:

  Bane:):):)

 3. Zzz says:

  Ben güzelime okurken herkes manitanısına okuyomuş vay be:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.