2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarPrens ve Prenses MasallarıTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Yalancı Prenses Masalı

Yalancı prenses masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken çok zengin bir ülkenin güzeller güzeli ama yalancı bir prensesi varmış. Bu yalancı prenses, saraydaki herkese hatta anne ve babasına bile sürekli yalan söyler, ama söylediği şeylerin yalan olduğunu kimse anlamaz, herkes ona inanırmış.

Sarayda istemediği kişiler için babasına o kişi hakkında türlü yalanlar uydurur ve hemen saraydan gönderir, sırf herkes ona ilgi göstersin diye türlü bayılma ve düşme numaraları yapıp yalan söyleyerek tüm sarayı başına toplarmış.

Günlerden bir gün, gece saraydan dışarı çıkıp dolaşabilmek için sarayın kapısında duran gardiyanlara, bahçeye ineceğim diyerek yalan söyleyen bu prenses, kimseye görünmeden saraydan çıkarak yakındaki göle doğru yürümeye başlamış.

Göle doğru giderken, ormanın içerisinde bir köşede kıvrılıp uyuyan saraydan kovdurduğu ve aslında suçsuz olan genç erkek hizmetkâr, bir anda karşısında yalancı prensesi görmüş. Hiçbir suçu olmamasına rağmen sırf yere bir damla su döktü diye sinirlenen ve yalan söyleyerek kralın onu kovmasına neden olan prensese çok sinirli olan ve onun yüzünden bir başına ormanlarda çaresiz kalan bu genç de yalancı prensese bir ders vermek için ona yalan söylemeye karar vermiş.

Yalancı prensesin karşısına çıkan ve ayaklarına kapanan genç hizmetçi;

İlgili Makaleler

-Prensesim. Eğer beni tekrar sarayınıza alırsanız bir ara hizmetçilik yaptığım bu diyarın en iyi falcısıyla sizi tanıştırır ve geleceğinizi öğrenmenizi sağlarım.

Demiş. Bunu duyan prenses oldukça meraklanmış ve daha önce çok methini duyduğu ancak kralın izin vermemesi nedeniyle görüşemediği bu falcı ile görüşebilmek için bu teklifi kabul etmiş. Bunu duyan genç, ertesi gün gece 12’de göl kenarında beklemesini ve falcının onun için gelip ona her şeyi anlatacağını söyleyerek oradan uzaklaşmış.

Ertesi gün yalancı prenses, gece yine saraydakilere yalan söyleyerek saraydan kaçmış ve göl kenarında falcıyı beklemeye başlamış. Ancak aslında hizmetçi falcıyı tanımıyormuş bile. Pazardan cebindeki son parasıyla aldığı siyah bir pelerin ve eline aldığı asa görünümlü bir sopa ile kılık değiştirip prensesin yanına gelmiş.

Prenses, falcıyı görünce hemen kendisi hakkında tüm bildiklerini söylemesini istemiş. Yalancı prensesten intikamını almak isteyen ve ona yalancılığının cezasını çektirmek isteyen falcı kılığındaki genç hizmetçi;

-Pren… Prensesim. Maalesef ki gelecekte sizi çok kötü bir hayat bekliyor. Sizlerin bir yalancı olduğunuzu görüyorum ve söylediğiniz yalanlar nedeniyle çok yakında ölümcül bir hastalığa yakalanacaksınız. Eğer yalan söylemeyi bırakmazsanız üzgünüm ki hayatınızı kaybedeceksiniz.

Demiş. Bunu duyan prenses, ölmek istemediği için duyduklarından çok korkmuş ve bir daha asla yalan söylememeye karar vermiş. Bu sayede de hem hizmetçi işini geri kazanmış hem de bir daha prenses kimseye yalan söylememiş.

Yalancı Prenses Masalı

Yalancı Prenses Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Yalancı Prenses masalının konusu, yalancı bir prensesin, söylediği yalanlardan biri ile suçsuz olsa da işinden olan bir hizmetçinin, ona büyük bir yalan söyleyerek tüm yaptıklarından intikamını alması ve prensesin yaptığı hatadan dönmesidir.

Yalancı Prenses Masalının Ana Fikri Nedir?

Yalancı Prenses masalının ana fikri, yalan söylemenin çok kötü bir davranış olduğudur.

Yalancı Prenses Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Yalancı Prenses masalı ile asla yalan söylemememiz gerektiğini ve zekamızı kullanarak tüm kötü durumlardan kurtulabileceğimiz derslerini çıkartabiliriz.

Diğer İçeriklerimiz:

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
17 Oy

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bitanecik sevgilimi bu gece de bu masalla uyuttum ellerinize sağlık çok beğendik harika masaldı 🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!