Yardımsever Kirpi Hikâyesi

Yardımsever Kirpi Hikâyesi

Abone Ol google news

Yardımsever kirpi hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, herkese iyilik yapmaktan çok hoşlanan ve nerede yardıma ihtiyacı olan birini görse hemen koşup ona yardım eden bir kirpi varmış. Bu yardımsever kirpi, her ne kadar herkese yardım etmek için can atsa da çoğu onu görür görmez sırtındaki dikenlerden korkar ve ona zarar vereceğini düşünüp oradan uzaklaşırmış.

Kimisi de onun görünüşünü beğenmez veya güçlü hayvanlar küçücük bir hayvandan yardım almayı gururlarına yediremezlermiş. Hal böyle olunca, yardımsever kirpi yardım etmek istediği herkese yardım edemez, yaşadıklarından dolayı da çok üzülürmüş.

O ne kadar iyi niyetli yaklaşıp yardım etmeye çalışsa da ona kötü davrandıkları için artık kimseye yardım etmemeyi bile düşünmüş. Ama yine de ne zaman yolda birini görse karşısındaki ne derse desin bir ihtiyacı olup olmadığını sorarmış.

Günlerden bir gün, ormanın en bilgesi olan ve herkes tarafından saygı duyulan ihtiyar kaplumbağanın yardıma ihtiyacı olmuş. Ancak ne zaman bir işi düşse ve yardıma ihtiyaç duysa ihtiyarın yanına koşan herkes, ihtiyarın yardım istediğini duyunca türlü bahaneler uydurup yanından uzaklaşmış. İhtiyar kaplumbağa tam ümidini kaybetmişken yardımsever kirpi çıkagelmiş.

Hemen ihtiyarın halini hatırını sorup yardım edebileceği bir şey olup olmadığını sormuş. Bunu duyan ihtiyar kaplumbağa çok mutlu olmuş ve önce tüm yaşadıklarını anlatıp sonra yardım istediği konuyu söylemiş.

İhtiyar kaplumbağa, evindeki duvarlardan birine torunlarının resmini asmak istediğini, ancak hem kendisi yapamadığı gibi hem de çivi ve çekiç de bulamadığını söylemiş. Bunu duyan yardımsever kirpi, bu sorunu nasıl çözebileceğini düşünürken, bir anda aklına harika bir fikir gelmiş.

Hemen ihtiyar kaplumbağanın evine girmiş ve sırtındaki dikenlerden birini kırıp bir sandalyeyle duvara bu sipsivri dikeni sokup sapasağlam hale getirmiş. Daha sonra ihtiyar kaplumbağanın torunlarının olduğu fotoğrafı eline alıp bu duvara çaktığı dikenine yerleştirmiş.

O herkesin korktuğu, beğenmediği dikenleri bile birine yardımcı olmuş. İhtiyar, bu yardımsever kirpiye çok teşekkür edip çay ikram etmiş. Sohbet sohbeti açarken, yardımsever kirpi tüm yaşadıklarını anlatmış. Ne kadar dışlandığını, ön yargılı davranıldığını söyleyip derdini dökmüş.

Bunu duyan ihtiyar kaplumbağa ise yardımsever kirpinin bu yardımseverliğine karşı kayıtsız kalamayıp, tüm ormanı toplamış ve yardımsever kirpinin ne kadar iyi kalpli ve yardımsever olduğunu herkese anlatmış. Bundan sonra yardımsever kirpi hem çok güzel arkadaşlıklar edinmiş hem herkese yardım etmiş hem de yardım almış.

Yardımsever Kirpi Hikâyesinin Konusu Nedir?

Yardımsever Kirpi hikâyesinin konusu, herkese yardım edip dost olmak isteyen kirpinin, yaşadığı kötü durumlar ve ardından kimsenin yardım etmediği ihtiyara yardım eden kirpinin bu yaptığı iyilik için ihtiyarın tüm ormana onu övüp anlatmasıdır.

Yardımsever Kirpi Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Yardımsever Kirpi hikâyesi ana fikri, ön yargı ve birini dışlamanın ne kadar yanlış olduğu ve yardımlaşmanın önemidir.

Yardımsever Kirpi Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu hikâyeden, kimseye karşı önyargılı davranmamak, onu tanımadan peşin hükümde bulunup onu dışlamamak gerektiği, bunun yanı sıra yardım etmenin ve iyi dostluklar edinmenin karşılığında da iyilik ve yardım getireceğinin bilinmesi gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuZürafa ile Tırtıl MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Yağmur Yağdıran Kedi
Yağmur Yağdıran Kedi Hikayesi
Horoz ile Tilki Masalı
Horoz ile Tilki Hikayesi
Bir Varmış Bir Yokmuş Masalı
Bir Varmış Bir Yokmuş Hikayesi
Turna ve Yengeç
Turna ve Yengeç Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.