10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi MasallarUzun Hikayeler

Yavru Ceylan Ve Annesi

Yavru Ceylan Ve Annesi masalı oku
Yavru Ceylan Ve Annesi masalı oku

Yavru Ceylan Ve Annesi Hikayesi

Mevsim ilkbaharmış. İlkbaharda ağaçlar  tekrar yapraklanırmış. Sonra da çiçek açarmış. Kış boyu uyuyan çimenler uyanırmış. Hava daha sıcak olurmuş. Yavru ceylan da bahar mevsiminde dünyaya gelmiş. Doğar doğmaz titreyerek ayakları üzerinde doğrulmaya çalışmış. Bir iki denemeden sonra ayakta durmayı başarmış. Annesi onu okşamış, sevmiş. Günler geçmiş. Yavru ceylanın bacakları güçlenmiş. Ormanın içinde koşup zıplıyor, merak ettiklerini annesine soruyormuş. Sık sık gezintilere çıkıyorlarmış. Yine böyle bir gün yavru ceylan ve annesi gezintiye çıkmışlar. O sırada küçük ceylan bir kelebek görmüş. Onu uçan bir çiçek sanmış. Heyecanla:

– Anne ‘bak bir çiçek uçuyor, demiş. Annesi bu sözlere çok gülmüş.

– O bir kelebek yavrum, demiş. Çiçeklerin üzerine konar, kanatları vardır.

– Ben bu kelebeği çok sevdim, demiş ceylan yavrusu. Arkasından koşmuş. Doğrusu kelebek de yavru ceylanı çok sevmiş. Birlikte biraz oynamışlar. Sonra ceylan yavrusunun dikkatini karıncalar çekmiş. Eğilip dikkatlice bakmış. Ne olduklarını bilmediği için de yine annesine sormuş:

– Anne şu minicik yaratıklara bak. Ne kadar da çoklar.

İlgili Makaleler

Annesi onlara karınca dendiğini söylemiş.

– Onlar karıncalardır yavrum. Üstelik karıncalar çok çalışkandır, demiş annesi.

O sırada karıncaların arasından bir çekirge zıplamış. Yavru ceylan bu zıplayan şeyin ne olduğunu da merak etmiş elbette. Annesi:

– O bir çekirge yavru ceylanım, demiş. Çekirgeler de bize dosttur. Zarar vermezler. Yavru ceylan ve annesi ormanda biraz daha gezmişler. Sonra da evlerine gelmişler. Yavru ceylan hemen uyuyup tatlı rüyalara dalmış. Rüyasında kelebekleri, çekirgeleri ve karıncaları görmüş. Onlarla koşup oynuyormuş.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım.

1- Masal hangi mevsimde geçiyor?

 a) Yaz

 b) Sonbahar

 c) İlkbahar

2- Yavru ceylan kelebeği ne sanmış?

 a) Uçan bir çiçek

 b) Sinek

 c) Kuş

3- Yavru ceylan eve dönünce ne yapmış?

a) Kitap okumuş.

b) Ellerini yıkamış.

c) Hemen uyuyup, tatlı rüyalara dalmış.

Bebek MasallarıEğitici Masallar7 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!