10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Yoksul Kunduracı

Yoksul Ayakkabıcı
Yoksul Ayakkabıcı

Yoksul Ayakkabıcı Masalı Oku

Uzak ülkelerden birinde yoksul bir kunduracı ve karısı yaşarmış. Kunduracı çok iyi kalpliymiş. Fakat yaşlandığı için. Eskisi gibi çalışamıyormuş. Kazandıkları parayla ancak karınlarını doyurabiliyorlarmış. Elindeki son parayla bir parça deri almış. Akşam olduğu için yapacağı ayakkabının derisini tezgâhın üzerine bırakmış. Yatmaya gitmiş.

Ertesi sabah her zamanki gibi erkenden kalkmış. Tezgâhın üzerine bakınca çok şaşırmış. Çünkü orada bir çift güzel ayakkabı duruyormuş. Ayakkabılar o kadar güzelmiş ki, çok zengin biri onları satın almış. Yaşlı kunduracı kazandığı parayla iki çift ayakkabı yapacak deri almış. Derileri yine tezgâhın üzerinde bırakıp yatmış. Uyandığında iki çift ayakkabı bulmuş.

Dükkâna gelen müşteriler ayakkabıları çok beğenmişler. Bol bol para verip satın almışlar. Kazandığı parayla bu sefer dört ayakkabılık deri satın almış. Sabah kalktığında ayakkabılar hazırmış.

Günler böyle geçip gitmiş. Yaşlı kunduracı zengin olmuş. Ama onlara bu iyiliği kimin yaptığını çok merak ediyormuş.

Bir gün karısına:

İlgili Makaleler

– Bize kimin yardım ettiğini çok merak ediyorum, demiş. Onlara teşekkür etmek istiyorum.

– Ozaman bu gece saklanalım. Gece olunca da gizlice bize kimin yardım ettiğini görelim, demiş karısı. O gece yine tezgâhın üzerine derileri bırakmışlar. Sessizce beklemeye başlamışlar.

Gece yarısı olunca kapı açılmış. İçeriye iki minik adam girmiş. Tezgâhın yanına gelerek derilerden ayakkabı yapmışlar. Sabaha karşı da işlerini bitirip gitmişler.

Yaşlı karı koca şaşkınlıkla onları izlemişler. Onlara nasıl teşekkür edeceklerini düşünmüşler. Sonunda birer kıyafet dikmeye karar vermişler. Bir iki gece sonra da diktikleri kıyafetleri tezgâhın üzerine koymuşlar.

Saklanıp minik adamların gelmesini beklemişler. Az sonra kapı çalınmış. Cüceler kıyafetleri görüp mutlu olmuşlar. Hoplaya zıplaya gitmişler. Ama bir daha da gelmemişler.

Kunduracı ve karısı iki minik adama teşekkür ettiklerini düşünüp mutlu olmuşlar. Onları hiç unutmamışlar.

Bu masalda neler öğrendik hatırlayalım.

1- Kunduracı nasıl biriymiş?

a) Çok konuşan

b) Çok gezen

c) Çok iyi kalpli biriymiş.

2- Kunduracıya kim yardım ediyormuş?

a) Civcivler

b) İki minik adam

c) Arkadaşları

3- Kunduracı ve karısı iki minik adama nasıl teşekkür etmiş?

a) Onlara birer kıyafet dikmişler.

b) Bir kağıda“Teşekkür ederiz” yazmışlar.

c) Bir kutu şeker vermişler.

Okul Öncesi HikayelerMasallar2 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu