Yunus Balığı Hikayesi

Yunus Balığı Masalı

Abone Ol google news

Yunus balığı masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kocaman bir denizde bir arada yaşayan yunus balıkları varmış. Bu yunuslar birbirleri ile çok iyi anlaşır, gerek anne ve baba yunuslar gerek yavru yunuslar tüm gün birlikte vakit geçirirmiş. Ancak bu yunusların içerisinde dış görünüşü diğerlerinden farklı bir yunus balığı yavrusu varmış. Yuni adındaki bu yunus, beyaz rengi ile diğerlerinden ayrılır, onun bu farklı rengi sebebiyle yaşıtları asla onu yanına almaz ve onunla arkadaş olmazlarmış.

Yavru yunus balığı Yuni bu duruma hep çok üzülür, onlardan bir farkı olmadığı, sadece renginin farklı olduğunu ama tanısalar onu belki de çok seveceklerini ama yanına dahi yaklaşmadıklarını düşünüp durur, düşündükçe daha çok üzülürmüş.

Yine bir gün bir köşede diğer yaşıtlarının bir arada gülüp eğlenmelerini ve oyunlar oynamalarını izleyen Yuni’nin yanına Tipi adında devasa bir köpekbalığı gelmiş. Yuni ilk başta çok korkmuş ve hemen kaçmaya çalışmış, oyun oynarken bu köpek balığını gören diğer yunuslar da hemen korkarak oradan uzaklaşmış.

Ancak Yuni tam kaçacakken Tipi arkasından;

-Senin de mi hiç arkadaşın yok demiş.

Yuni;

-Evet, rengim onlardan farklı olduğu için kimse benimle arkadaş olmak istemiyor.

Demiş. Sonra bir anda devasa köpekbalığının diğer köpekbalıklarından farklı olarak kırmızı renkte olduğunu görmüş. Çok şaşırıp;

-Rengin ne kadar güzel sen de mi benim gibi dışlandın?

Diye sormuş. Gerçekten Tipi de aynı Yuni gibi arkadaşları tarafından rengi yüzünden dışlanan bir balıkmış. Bu iki dışlanan balık, birbirleriyle sohbet edip arkadaş olmuşlar. Tüm gün birlikte gezip eğlenmişler, oyunlar oynamışlar.

Bir yunus ve bir köpekbalığını arkadaşça yan yana gören tüm yunuslar çok şaşırmış ve bu duruma anlam verememiş. Ertesi gün, daha önce Yuni’yi gördükleri gibi uzaklaşan yunuslar, onun evinin önünde bekliyormuş. Çok şaşıran Yuni, kendisine yöneltilen “Onunla nasıl arkadaş oldun?” “Ondan hiç korkmuyor musun?” Gibi sorulara içini dökerek;

-Siz beni hep dışladınız. Hiç yanınıza almadınız. Ben sizinle arkadaş olmak çok istedim ama beni rengimle dışlayıp beni tanımak için bir şans dahi vermediniz. Ama Tipi benimle hiç düşünmeden ve sorgulamadan arkadaş oldu. Bir köpekbalığı bile benimle arkadaş oldu ama siz olmadınız.

Demiş. Bu serzenişi duyan tüm yunuslar, yaptıklarından çok pişman olmuş ve hepsi teker teker Yuni’den özür dileyerek onu da yanlarına almışlar ve tanıyıp çok sevmişler. Tabi ki Tipi de bu yunusların arkadaşı olmuş, hatta köpekbalıkları da bu olanları duyup onu dışlamayı bırakmış.

Beyaz Yunus balığının hikâyesi burada sona erdi. Bir diğer hikayemizde görüşmek dileğiyle.

Yunus Balığı Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Yunus Balığı Masalı, rengi sebebiyle çevresinden dışlanan ve ardından bir köpekbalığı ile arkadaş olunca tüm yunusların merakı üzerine onlara bu durumu anlatan beyaz renkli bir yunus balığının, rengi için onu dışlayan yunusların hatalarını anlayıp onu da yanlarına alması ile sonuçlanan bir masaldır.

Yunus Balığı Masalının Ana Fikri Nedir?

Yunus masalının ana fikri, insanları dış görünüşleri ile yargılamamak, onları dışlamayarak arkadaş olmak ve onları içi ve davranışları ile sevmektir.

Yunus Balığı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Yunus masalından çıkartılabilecek en önemli ders, insanları dış görünüşleri ile yargılamamak ve onları dışlamayıp yanlarına almaktır.


Benzer İçerikler

Vakitsiz Öten Horoz
Vakitsiz Öten Horoz Hikayesi
Timur'un Değeri
Timur’un Değeri Hikayesi
Tatarcık ile Aslan
Tatarcık ile Aslan Hikayesi
Denizaltı Masalı
Denizaltı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.