Yürek Ana Hikayesi

Yürek Ana Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, küçük bir evde yaşayan yürek ana adında yaşlı bir kadın ve bu kadının 12 oğlu varmış. Bu oğulları aslında onun öz oğulları değilmiş. Yürekliliği, iyiliği ve cefakârlığı ile bilinen yürek ana, zamanında annesi babası ölmüş ve bir başına kalmış bu 12 çocuğu sokaklardan kurtarıp onlara sıcak bir yuva kazandırmış.

Her biri farklı yaşlarda olan bu 12 oğlan çocuğu, yürek anayı çok sever, onun her işine koşar, onu asla üzmezlermiş. Günler, aylar, yıllar geçmiş. Yürek ananın tüm oğulları artık büyümüş ve hepsi güçlü kuvvetli birer delikanlı olmuş. Hepsinin eli birer iş tutmuş ve para kazanmaya başlamış.

Ancak bir gün, yaşadıkları ülkenin hükümdarı, veziri ile tüm ülke ahalisini meydana toplayarak ülkelerini yok etmek için bir ülkenin kendileri ile savaşa girdiklerini, bunun için de eli kılıç tutacak tüm gençlerin savaşa katılarak ülkesini savunması gerektiğinin fermanını vermiş.

Yürek ananın 12 oğlu da hepsi eli kılıç tutan genç ve güçlü delikanlılar oldukları için onların da savaşa gitmeleri gerekiyormuş. Yürek ana her ne kadar istemese de oğullarının ülkeleri için savaşıp bu ülkeyi kurtaracak güçte ve akılda olduklarını bildiği için onların orduya alınmasını kabullenmiş.

Ancak yine de oğullarını yalnız bırakmak istemeyerek ağır adımlarla saraya kadar gidip hükümdarın odasına çıkmış ve şöyle demiş;

Hükümdarım. Ben 12 oğlumu da orduya yolladım lakin onlara savaş meydanında yürek vermem, güç vermem gerek. Bırakın ben de geleyim. Yalnızca oğullarıma değil tüm orduya yürek verir, güç kazandırırım. Beni bilirsin ben bir bağırışımla herkese güç kuvvet veririm.

Demiş. Bu cümleleri duyan hükümdar mutlu olmuş ve bu isteğini kabul etmiş. Gitmişler cenk meydanına. Bizim yürek ananın 12 oğlu da en önde düşmana adeta korku veriyormuş. Düşmanlar başlamış hücum etmeye. Yürek ana ise öyle bir bağırmaya başlamış ki, savaş meydanında tüm yiğitlerin kalbi ve vücudu güçle dolmuş. Düşmanlar, sağır olmuş, elleri kılıç tutmaz, ayakları koşmaz olmuş.

Yürek ananın 12 oğlu arkasında ordu ile tüm düşmanı helak etmiş ve savaşı kazanmışlar. Hükümdar, 12 yiğit oğlana para vermek istese de hiçbiri bu parayı kabul etmeyip kendilerinin çalışarak kazanabileceğini, onlar yerine annesiz babasız çocuklara hayır yapılmasını istemiş. Hükümdar ise bu isteği kabul ederek ülkedeki tüm anasız babasız çocuklara ev vermiş, yanlarına birer ana vermiş.

12 yiğit oğlan ise hem hayırlı bir evlat hem de hepsi evlenerek hayırlı bir eş olmuşlar. Yürek anaya hayatı boyunca hep iyi bakmışlar.

Masal OkuZıp Zıp Kanguru MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Timur'un Değeri
Timur’un Değeri Hikayesi
Papağan ve Yavruları
Papağan ve Yavruları Hikayesi
Belki Ağaçtan Öteye Yol Gider
Belki Ağaçtan Öteye Yol Gider Hikayesi
Kıtır ile Pıtır Masalı
Kıtır ile Pıtır Hikayesi

Yorumlar

  1. Selin says:

    güzel gibiydi beğendim bana okudular uykum geldi böyle masalların devamı gelsin hadi allaha emanet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.