2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Yürek Ana Masalı

Yürek ana masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, küçük bir evde yaşayan yürek ana adında yaşlı bir kadın ve bu kadının 12 oğlu varmış. Bu oğulları aslında onun öz oğulları değilmiş. Yürekliliği, iyiliği ve cefakârlığı ile bilinen yürek ana, zamanında annesi babası ölmüş ve bir başına kalmış bu 12 çocuğu sokaklardan kurtarıp onlara sıcak bir yuva kazandırmış.

Her biri farklı yaşlarda olan bu 12 oğlan çocuğu, yürek anayı çok sever, onun her işine koşar, onu asla üzmezlermiş. Günler, aylar, yıllar geçmiş. Yürek ananın tüm oğulları artık büyümüş ve hepsi güçlü kuvvetli birer delikanlı olmuş. Hepsinin eli birer iş tutmuş ve para kazanmaya başlamış.

Ancak bir gün, yaşadıkları ülkenin hükümdarı, veziri ile tüm ülke ahalisini meydana toplayarak ülkelerini yok etmek için bir ülkenin kendileri ile savaşa girdiklerini, bunun için de eli kılıç tutacak tüm gençlerin savaşa katılarak ülkesini savunması gerektiğinin fermanını vermiş.

Yürek ananın 12 oğlu da hepsi eli kılıç tutan genç ve güçlü delikanlılar oldukları için onların da savaşa gitmeleri gerekiyormuş. Yürek ana her ne kadar istemese de oğullarının ülkeleri için savaşıp bu ülkeyi kurtaracak güçte ve akılda olduklarını bildiği için onların orduya alınmasını kabullenmiş.

Ancak yine de oğullarını yalnız bırakmak istemeyerek ağır adımlarla saraya kadar gidip hükümdarın odasına çıkmış ve şöyle demiş;

İlgili Makaleler

Hükümdarım. Ben 12 oğlumu da orduya yolladım lakin onlara savaş meydanında yürek vermem, güç vermem gerek. Bırakın ben de geleyim. Yalnızca oğullarıma değil tüm orduya yürek verir, güç kazandırırım. Beni bilirsin ben bir bağırışımla herkese güç kuvvet veririm.

Demiş. Bu cümleleri duyan hükümdar mutlu olmuş ve bu isteğini kabul etmiş. Gitmişler cenk meydanına. Bizim yürek ananın 12 oğlu da en önde düşmana adeta korku veriyormuş. Düşmanlar başlamış hücum etmeye. Yürek ana ise öyle bir bağırmaya başlamış ki, savaş meydanında tüm yiğitlerin kalbi ve vücudu güçle dolmuş. Düşmanlar, sağır olmuş, elleri kılıç tutmaz, ayakları koşmaz olmuş.

Yürek ananın 12 oğlu arkasında ordu ile tüm düşmanı helak etmiş ve savaşı kazanmışlar. Hükümdar, 12 yiğit oğlana para vermek istese de hiçbiri bu parayı kabul etmeyip kendilerinin çalışarak kazanabileceğini, onlar yerine annesiz babasız çocuklara hayır yapılmasını istemiş. Hükümdar ise bu isteği kabul ederek ülkedeki tüm anasız babasız çocuklara ev vermiş, yanlarına birer ana vermiş.

12 yiğit oğlan ise hem hayırlı bir evlat hem de hepsi evlenerek hayırlı bir eş olmuşlar. Yürek anaya hayatı boyunca hep iyi bakmışlar.

Yürek Ana Masalı
Yürek Ana Masalı

Yürek Ana Masalının Konusu Nedir?

Yürek Ana masalının konusu, sokakta kimsesiz çocukları evlat edinen ve onları büyütüp hayata kazandıran yürek ananın ve 12 oğlunun yaşadıklarıdır.

Yürek Ana Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Yürek Ana Masalı ana fikri, iyi bir anne ve iyi bir evlat olmanın ne kadar önemli olduğudur.

Yürek Ana Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Sevginin ve iyiliğin insanlar için en büyük güç olduğu ve bunun yanı sıra hem ailemize hem de ülkemize hayırlı birer evlat olmanın ne kadar önemli olduğu dersini çıkartabilmek mümkündür.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
5 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!