2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Zıp Zıp Kanguru Masalı

Zıp zıp kanguru masalı, ormanda yaşam süren canlıların gayeleri herkesi mutlu etmek istemeleridir. Bu canlılar bunun için kendini yaşama adarlar. Bu tarz yaşamı seçmiş olan canlılar bu yüzden bazı mutlu ve bazen de kendini çok mutsuz hissedebilirler. Bir gün ormanın kralı olan aslan tüm canlıları toplanması bir toplantı ilan eder.

Ormanın kralı aslan, tüm canlılara seslenerek sizler tüm kardeşleriniz ile barış ve huzur içerisinde yaşamalısınız. Bunun için elimizden ne geliyorsa yapacağız dedikten sonra ormanda alkış sesleri yükselmiş.

Bu durum karşısında da aslan çok memnun olmuştu.

Böylelikle seyrek orman halkı çelme yiyip düşmektense çelme takıp mutlu olacaklarını düşünmüşler. Bu nedenle kimse derdini sıkıntısını başkasını anlatmaktan çekinir olmuş. Ormanda herkes çok mutlu ve güçlüymüş gibi gözükmeye çalışıyormuş.

Çelme takmakla mutlu olabileceğini düşünen tüm canlılar zaman zaman düşmeye başlamış. Bu durumda çelme konusunda ustalığı olan orman kralı aslan ve akrabaları başarılı bir konuma ulaşmış.

İlgili Makaleler

Yanlış davranışlar sergileyerek mutlu olabileceğini düşünen orman halkı, gel zaman git zaman bu durumun onları hiçte mutlu etmediğini anlamaya başlayınca bu halden kurtulmak için kendilerine çareler aramaya başlamışlar.

Günlerden bir gün zıp zıp kangurunun seyrek ormanına yolu düşmüş. Zıp zıp kanguru orman dolaşıp kesesinde ki tüm hediyeleri canlılara dağıtarak onların mutlu etmek için elinden gelen iyilikleri sunuyormuş.

Seyrek orman halkı zıp zıp kanguruyu görünce ilk baştan bu duruma anlam verememişler. Yani bir canlı iyilik yapıyor ve bu iyilikten de kendisi de çok mutlu oluyor bu nasıl olur diye düşünmeye başlamışlar.

Tüm hayvanların gözü pür dikkat zıp zıp kanguruya çevrilmiş. Kanguru ormanda misafir kaldığı her gün, seyrek ormanının bir üyesini mutlu ediyor ve kendine hayran bırakıyor. Zamanla tüm orman halkı zıp zıp kangurun yapmış oldukları iyilikler karşısında daha da mutlu olduğunu görmüş ve kendi düşünce tarzlarında bir sıkıntı olduğuna daha da inanmaya başlamışlar.

Hem seyrek ormanının üyelerini mutlu ederek kendini de mutlu etmeyi başaran kangurunun, yanına bir gün ormanın en asi üyesi aslan gitmiş. Zıp zıp kangurunun yanına gider gitmez ona çelme takmaya çalışmış fakat yanlışlıkla kendisi çamurun içerisine düşmüş. Onu gören zıp zıp kanguru hemen elini uzatarak onu düşmüş olduğu çamurdan çıkartarak kesesinde taptaze bir meyve ikram etmiş. Şaşkınlığını gizleyemeyen aslan bu durum çok hoşuna gitmiş.

Kendi mutsuzluklarını saklayarak başkalarına zarar vererek mutlu olabileceğini düşünen seyrek ormanı halkı bu yargıdan tamamen kurtulmuş ve mutlu olmanın yolunu karşı tarafı mutlu etmekten geçtiğine inanmışlar.

Zıp Zıp Kanguru Masalı
Zıp Zıp Kanguru Masalı

Zıp Zıp Kanguru Masalının Konusu Nedir?

Zıp zıp kanguru masalının konusu, Kötülük yaparak kendi iyi hisseden ormanda ki canlılar bu sayede kendini en güçlü ve en mutlu sanmaktadır. Halbuki iyilik yapmanın canları mutlu edebileceğini öğretmeye gelen zıp zıp kangurunun seyrek halkına vermiş olduğu dersler sayesinde bunu geçte olsa anlamaktadırlar.

Zıp Zıp Kanguru Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Zıp zıp masalının ana fikri, İyilik yapmayı mutsuzluk olarak algılayan seyrek orman halkının zamanla bu düşüncenin yanlış olduğu kararına varmaktadır.

Zıp Zıp Kanguru Masalından çıkartılabilecek Dersler, Nelerdir?

Zıp zıp kanguru masalından çıkartılabilecek dersler, Hayatta hiçbir kötülüğün kimseye faydası olmadığı gibi aksine zarar vermektedir. İyilik yapmak ve iyiliği herkese aşılamak canlıları en çok mutlu eden bir olgudur. Bu nedenle her ne olursa olsun iyilik yapmaktan asla vazgeçmeyin.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!