Zürafa Zambi Hikayesi

Zürafa Zambi Masalı

Abone Ol google news

Zürafa zambi masalı, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde tüm hayvanların bir arada yaşadığı kocaman bir orman varmış. Bu ormanda da Zambi adında sevimli mi sevimli bir zürafa yaşarmış. Zürafa Zambi, diğer hayvanlara yardım etmeyi çok severmiş. Tüm dostları için ne işi olsa yardıma koşar, onlarla keyifli sohbetler eder, birlikte eğlenmekten çok hoşlanırmış. Hal böyle olunca bu ormandaki tüm hayvanlar tarafından da çok sevilirmiş.

Ancak bu ormanda, Zambi’nin tam aksine, herkesle dalga geçen, kimseyle iyi anlaşamayan, arkadaşlık kuramayan ve bencil mi bencil bir tilki varmış. Cancık, hep tek başına yaşar tek başına oyunlar oynarmış. Her ne kadar kötü biri olsa da Zambi onu böyle görmeye dayanamaz, onu her gördüğünde yanına gidip sohbet etmeye çalışırmış.

Yine bir gün Zambi mutlu mutlu ormanda yürürken bir köşede oturan tilki Cancık’ı görmüş. Yanına gitmiş ve “Merhaba Cancık. Nasılsın?” demiş. Cancık ise her zamanki gibi tersleyerek;

-Sana ne! Sen kimsin de bana nasıl olduğumu soruyorsun. Senden daha sevimli ve iyi olduğum kesin. Şu boyuna bak kocaman bir boynun var.

Diyerek gülmüş. Zambi bu duyduğuna çok üzülmüş ve ağlayarak oradan uzaklaşmaya başlamış. Cancık yine durmayıp arkasından “Ağaçlara dikkat et çarpma sırık” demiş. Zambiş ise onunla sohbet edip yalnız kalmamasını istediği ve onun böyle davrandığı için çok üzülmüş ve bu durumu ihtiyar kaplumbağa Dediş’e anlatmış.

Dediş, Zambi’nin anlattıklarından sonra ona kendini üzmemesini, onun doğru olanı yaptığını ve Cancık’ın kötü bir arkadaş olduğunu söyleyerek dalga geçmesini çok yanlış bulmuş. Ardından;

-Bir gün bir yardıma ihtiyacı olduğunda ona kimse bu yaptıkları yüzünden yardım etmeyecek ve işte o zaman görecek ve yaptıklarını anlayacak.

Demiş. Gerçekten de böyle olmuş. Günlerden bir gün Cancık tek başına göl kenarında oyun oynarken ayağı kaymış ve göle düşmüş. Yüzme bilmediği için de çırpınmaya başlamış ve çok korkmuş.

-Yardım edin boğuluyorum! Yardım edin! Lütfen!

Diyerek bağırmaya başlamış. Etraftan geçen tüm hayvanlar, Cancık’ın daha önce onlara yaptıkları yüzünden hiç ona yardım etmek istememiş. Ancak yine de hayatını kaybetmesine göz yummak istemeyip zorla da olsa yardım etmeye karar vermişler. Ancak hiçbiri yeterince uzun veya yeterince güçlü değilmiş. Cancık su da çırpınırken gölün ortasına kadar gitmiş ve bu nedenle de kimse ona ulaşamıyormuş.

Tavşan Coni’nin aklına hemen zürafa Zambi gelmiş. O hem çok uzun boylu hem de onu çekip alabilecek güçte diye düşünerek hıp hızlı koşarak Zambi’nin yanına giderek durumu anlatmış. Zambi, her ne kadar Cancık ona çok kötü davranmış ve dalga geçmiş olsa da ona kıyamamış ve yardım etmek için hemen göle gelmiş. Cancık’ın dalga geçtiği o up uzun boynu, şimdi onu kurtarabilecek tek çareymiş. Zambi, boynunu uzatarak tilkiyi gölün ortasından çekip almış ve göl kenarına bırakmış. Çok korkan ve kimsenin yaptıkları yüzünden ona yardım etmeyeceğini düşünen Cancık, Zambi ve diğer hayvanların çabasını görünce yaptıklarından çok utanmış, çok üzülmüş ve kendine gelince hepsinden teker teker özür dileyerek bir daha kimseye kötü davranmamış. O da Zambi gibi hep yardım sever ve dost canlısı bir hayvan olmuş.

Zürafa Zambi Masalı
Zürafa Zambi Masalı

 

Zürafa Zambi Masalının Konusu Nedir?

Zürafa Zambi masalının konusu, Zambi’ye çok kötü davranan ve onunla dalga geçen Cancık’ın yardıma ihtiyacı olduğunda Zambi’nin hiç düşünmeden gidip ona yardım etmesi ve Cancık’ın yaptığı hatayı anlamasıdır.

Zürafa Zambi Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Zürafa Zambi masalı ana fikri, insanlara kötü davranan biri olunduğunda bir gün yardıma ihtiyaç duyulduğunda kimsenin ona yardım etmek istemeyeceği veya yaptıklarına rağmen ona yardım ederek arkadaşlığını gösterebileceğidir. Bu nedenle de iyi arkadaş olmak gerekmektedir.

Zürafa Zambi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

İnsanlarla dalga geçmenin, onlara kötü davranmanın ve bencil olmanın ne kadar kötü davranışlar olduğudur. Bununla birlikte insanlara yardım etmenin ve iyi bir arkadaş olmanın önemini de çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Eski Sultan Masalı Oku
Eski Sultan Hikayesi
Neuzü Billah
Neuzü Billah Hikayesi
Keloğlan ve Altın Bülbül Hikayesi
Keloğlan ve Altın Bülbül Hikayesi
Kristal Top Hikayesi
Kristal Top Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.