Aç Gözlü Çoban Hikayesi

Aç Gözlü Çoban

Abone Ol google news

Aç gözlü çoban, Zamanında köyde yaşayan bir çoban varmış Bu çoban her sabah koyunlarını ahırdan çıkartarak otlatmaya götürürmüş. Tüm köy tarafından sevilen bir çobanmış. Ama oldukça fakir ve geçimini zar zor karşılayan bir çobanmış. İçinde her zaman bir zengin olma isteği ve arzusu varmış. Bunun için devamlı olarak hayal kurar ve zengin olmayı çok istermiş. Çobanlık yaparak zengin olma ihtimali nerdeyse de imkânsızmış…

Çoban yine bir gün sabah erkenden uyanmış ve koyunlarını otlatmaya götürmüş. Koyunlarını serbest bıraktıktan sonra bir ağacın altına geçip uyuklamaya başlamış. O zaman uyku mu hayal mi olduğunu anlamadığı bir anda gözüne uzakta bir gölge ilişmiş. Gölge gibiymiş ama aynı zamanda gerçek gibiymiş. Çoban hemen hızlı bir şekilde ileride olan gölgenin peşinden gitmeye başlamış.

Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban

 

Çoban çok hızlı koşmuş. Koşarken göğsü hızlıca inip çıkıyormuş. Hem korkuyormuş hem de merak ediyormuş. Acaba peşinden gittiği tam olarak neydi ve neden tüm dikkati o noktadaydı. Çoban ortalama birkaç dakika daha yürüdükten sonra karşısında bir yılan ve ejderha görmüş. Ama gördüğüne inanamıyormuş. Çünkü kendi aralarında konuşuyor gibiymişler. Sanki gizli olan saklanması gereken bir durum varmış gibi hareket ediyorlarmış.

Bir mağaranın önüne geçince etrafı gizli ve hızlıca gözlemişler. Sonrada mağaranın önünde olan kayayı çekerek içine girip tekrardan kaya ile girişi örtmüşler. Çoban neye şaşıracağını şaşırmış kendinin hayal mi gerçekte olduğunu mu da ayırt edememiş.

Çoban hızlı bir şekilde mağaranın önünden ayrılmış ve koyun sürüsünün olduğu yere doğru yürümüş koyunlarını toplayıp eve gitmiş. Koyunları ahıra yerleştirdikten sonra evde düşünmeye başlamış. Aklına değişik değişik senaryolar geliyormuş acaba orada ne vardı. Aklına farklı farklı masallar geliyormuş içerinde altın ya da para olabilir miydi? Olsa ne güzel olurdu. Çobanlık yaparak kazandığı paranın on katını kazanabilirmiş hem de hiçbir ekstra çabaya girmeden bunu yapabilirmiş.

Bütün gece bunları düşünerek sabah mağaranın yolunu tutmuş kesin kararlıymış içeriye girerek ne olduğuna bakacakmış. İçeride eğer ki para ve mücevher var ise de alıp gelecekmiş. Zengin olup çalışmadan mutlu mesut rahat bir hayat sürecekmiş. Ejderha mağaradan çıkmış acaba yılan neredeymiş. İçeride olabilir miydi eğer içerde ise ona zarar verebilirdi.

Çoban mağaradan içeriye girmiş yılan köşede uyuyormuş aklınıza gelecek kadar mücevher ve para doluymuş. Alabildiği kadar altın ve mücevheri alan çoban yine aynı şekilde hızlıca çıkmış. Diğer gün ise yine mağaraya giderek ejderhanın çıkmasını beklemiş çıktıktan sonra da yine girmiş ve yılanın uyuduğunu görmüş. Hemen götürdüğü çantalara aldığı altınları koymaya başlamış ama yılan uyanmış. Ejderha da dışarıda bekliyormuş ve o da içeri girmiş. Çobanın geçen aldığı altınların farkındaymışlar. Çobana açgözlü olmanın kişi için zararlı olduğunu anlatmışlar.

Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban

Aç Gözlü Çobanın Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Açgözlü çobanın ana fikri kişinin elindekiler ile yetinmesi gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Fare İle Deve
Fare İle Deve Hikayesi
Yeşil Dev Hikayesi
Yeşil Dev Hikayesi
Sevimli Fare
Sevimli Fare Hikayesi
Limon Kızı Masalı
Limon Kızı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.