Aç Tırtıl Hikayesi

Aç Tırtıl Hikayesi

Abone Ol google news

Aç tırtıl hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, tembel mi tembel bir tırtıl varmış. Bu tırtıl, tüm yaz ve sonbahar kendisine büyük bir yaprak bulup bu yaprağın üzerinde akşama kadar uyur, karnı acıktığında da yemek aramakla hiç uğraşmaz, üzerinde yattığı yaprağın kenarlarından yer karnını doyururmuş.

Diğer tüm tırtıl arkadaşları ise kış aylarında yiyecek yemek bulmakta çok zorlanacaklarını bildikleri için tüm gün boyunca yemek arar, buldukları yemekleri de evlerine depolarmış. Bizim tembel tırtıl ise nasıl olsa bir ara yiyecek bir şeyler toplarım diyerek tembelliğinden hiçbir şey yapmaz, hep bugünün işini yarına bırakırmış.

Tüm tırtıllar onu eğer yiyecek depolamazsa kış aylarında aç kalacağı için uyarır, tırtıl ise sinirlenerek “Bana akıl vermeyin. Bir ara çıkar toplarım ne olacak?” diyerek arkadaşlarına kızarmış. Tırtıllar onun iyiliğini düşünüp uyarsa da onun hep tırtılları terslemesi morallerini bozunca hepsi tembel tırtıla küsmüş ve konuşmamaya başlamış.

Hal böyle olunca tembel tırtıl kış için kendisine yemek toplayıp depolayana kadar sonbahar çoktan bitmiş ve kış başlamış. Tembel tırtıl, bir gün toplarım diye diye ertelediği yemek depolama işini bir türlü yapmadığı için kışın geldiğini anlayınca ne yapacağını kara kara düşünmeye başlamış.

Kış iyice bastırıp her yer beyaza bürününce ortada ne yaprak kalmış ne yeşillik. Tembel tırtıl, hiç yemek depolamadığı için dışarıya çıkıp ne kadar uğraşsa da çok ufak bir yemek anca bulabiliyor, bazen onu bile bulamadan tıpış tıpış evine dönüyormuş.

Günler böyle giderken tırtıl artık yiyecek hiçbir şey bulamamaya ve aç kalmaya başlamış. Açlıktan karnı ağrıyor, yaptığı hatayı anlayıp dert yanıyormuş. Diğer tüm tırtıllar ise sıcacık yuvalarında tüm yaz ve sonbahar depolamış oldukları yiyeceklerle bir güzel karınlarını doyuruyor, soğuk diye evden dışarı bile çıkmıyorlarmış.

Çok acıkan ve bu duruma daha fazla dayanamayan tırtıl, tersleyip kötü davrandığı tırtıl arkadaşlarından mecbur olarak yardım istemek zorunda kalmış. Ancak hangi kapıyı çalsa kapıyı her açan biz sana söylemiştik, zamanında yatacağına yemek depolasaydın diyerek yüzüne kapatıyormuş.

Arkadaşlarına hak veren ve yaptıklarından bin pişman olan tırtıl, “Ben bunu hak ettim.” Diyerek çaresizce evine geri dönmüş. Ancak o evde üzgün bir şekilde otururken, her ne kadar onlara kötü davranmış olsa da ve ilk başta kimse yardım etmek istemese de onun aç bir şekilde durmasına içleri el vermeyen tırtıllar, kendi aralarında konuşup depoladıkları yemeklerden birer avuç alarak hepsi aç tırtılın evini tutmuş.

Kapısının çaldığını duyan aç tırtıl hemen koşup kapıyı açmış ve karşısında tüm tırtıl arkadaşlarını ellerinde yemeklerle görünce çok duygulanmış. Hepsi ona kıyamamış ve bir daha tembellik yapmayacağına söz verirse bu yemeklerle tüm kışı geçirebileceğini söylemiş. Zaten çok pişman olan aç tırtıl hepsine söz vermiş ve dediği gibi bir daha hiç tembellik yapmamış.

Aç Tırtıl Hikâyesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Aç Tırtıl hikâyesinin konusu, tüm sonbahar tembellik yaparak kış için evine yiyecek depolamayan ve bu nedenle de kış geldiğinde aç kalan tırtılın, arkadaşlarının yardımıyla bu zor durumdan kurtulması ve yaptığı yanlışı anlayarak bir daha tembellik yapmamasıdır.

Aç Tırtıl Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Aç Tırtıl hikâyesinin ana fikri, bugünün işini yarına bırakmamak gerektiğidir.

Aç Tırtıl Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Aç Tırtıl hikâyesi ile tembelliğin ileride büyük sorunlara yol açabileceği dersini çıkarabilirken, aynı zamanda bizlerin iyiliğini düşünen kişilere kulak asmamak ve darılmak yerine onların sözlerini dikkate almak gerektiği derslerini çıkartabilmek mümkündür.

Masal OkuAyağına Diken Batan SerçeHikaye Oku


Benzer İçerikler

Misafir Kapadokya'da
Misafir Kapadokya’da Hikayesi
Aslan Postu Giyen Eşek
Aslan Postu Giyen Eşek Hikayesi
sihirli-kazan
Sihirli Kazan Hikayesi
İyi Kalpli Padişah
İyi Kalpli Padişah Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.