Çocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku Masalları

Acı Biber Çat Çat Hikâyesi

Acı biber çat çat hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, kocaman bir bostanda yaşayan ve birbirleri ile çok iyi anlaşan sebzeler varmış. Domates, salatalık, soğan, patlıcan ve tatlı biber, bu bostanda birbirleri ile çok eğlenceli vakitler geçirirlermiş. Ancak bu sebzelerin haricinde bir de Acı Biber Çat Çat varmış.

Çat çat, diğerlerinin aksine, hiç güler yüzlü ve sevecen olmayan, bostandakileri sürekli tersleyen ve onlara kötü davranan bir acı bibermiş. Diğer sebzeler, bu duruma çok üzülür, onunla arkadaş olabilmek için çok çabalar ama acı biber Çat Çat bir türlü onlarla ilgilenmez, yanından gönderirmiş.

Günlerden bir gün, Çat Çat’ın kardeşi tatlı biber Ham Ham, daha fazla bu duruma dayanamayıp Çat Çat’ın yanına gitmiş. Ona bu davranışlarından vazgeçmesini, böyle yapmaya devam ederse hiçbir zaman arkadaşı olmayacağını ve hiç sevilmeyeceğini söylemiş.

 

Acı Biber Çat Çat Hikâyesi
Acı Biber Çat Çat Hikâyesi

Çat Çat, her zaman olduğu gibi yine aldırış etmemiş ve “Git başımdan! Güneşimi kapatıyorsun kızarmam lazım.” Diyerek onu kovmuş. Bunun üzerine çok kırılan ve aynı zamanda sinirlenen Ham Ham, hemen patlıcan Pat Pat’ın yanına giderek tüm sebzeleri çağırmasını söylemiş. Patlıcan bostandaki tüm dostlarını çağırmış ve Ham Ham;

İlgili Makaleler

-Artık asla Çat Çat ile konuşmuyoruz ve onunla arkadaş olmayı denemiyoruz. Ya yaptığı hatayı anlar ya da bir ömür yalnız başına yaşar.

Demiş. Bunun üzerine her seferinde Çat Çat tarafından kırılan ve üzülen sebzeler bunu kabul etmiş ve aylar boyunca kimse Çat Çat ile konuşmamış. Çat Çat, yalnız başına çok sıkılmaya, etrafında kimseyi göremediği için üzülmeye başlamış. Ardından bostandaki arkadaşlarına yaptıkları aklına gelmiş ve çok pişman olmuş.

Bunun üzerine hemen bostanda koşarak o sırada kanal kenarında oturup sohbet eden bostan arkadaşlarının yanı giderek;

-Benim canım arkadaşlarım. Sizlere yaptıklarım için çok özür dilerim. Ben, sizlerin bana gösterdiği değeri bilemedim ve arkadaş istemiyorum diyerek hep sizi kovdum. Ama arkadaşsız, yapayalnız kalmak çok zor ve çok sıkıcı lütfen beni affedin.

Demiş. Bu cümleleri duyan bostan ahalisi, Ham Ham’ın yüzüne bakarak gülümsemiş ve ardından hepsi bir anda;

-Aramıza hoş geldin Çat Çat!

Diyerek onu yanlarına oturtmuşlar. Arkadaşlarının değerini anlayan Çat Çat, bir daha asla onlara kötü davranmamış ve bir ömür çok iyi dostlar olarak mutlu mesut yaşamışlar.

 

Acı Biber Çat Çat Hikâyesi
Acı Biber Çat Çat Hikâyesi

Acı Biber Çat Çat Masalının Konusu Nedir?

Acı Biber Çat Çat masalı, arkadaşlarını sürekli tersleyip onlara kötü davranan bir acı biberin, arkadaşlarının ondan uzaklaşması ile yalnız kalması ve ardından yaptığı hatayı anlayarak onlarla iyi bir arkadaş olmasını konu edinmektedir.

Acı Biber Çat Çat Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Acı Biber Çat Çat masalının ana fikri, arkadaşlığın ne kadar önemli olduğudur.

Acı Biber Çat Çat Masalından Çıkartılacak Dersler Nelerdir?

Bu masaldan çıkartılacak olan dersler; Arkadaşlarımız ile iyi geçinmemiz ve onlara kötü davranmamız, aksi halde arkadaşsız kalarak yalnız ve mutsuz olabileceğimizdir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!