Ağaca Dokun Hikayesi

Ağaca Dokun Masalı

Abone Ol google news

Ağaca dokun masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, Ağaç ve Ateş adında iki yardımsever peri varmış. Ateş perisi, insanların ve hayvanların yiyeceklerini pişirebilmeleri için elleriyle çalılara dokunarak ateş yakar, aynı zamanda ışığa ihtiyaç duyan insan ve hayvanlar için elindeki ateşle ışık oluştururmuş.

Ağaç perisi ise, ormandaki hastalanan ağaçların iyileşmesi için onların gövdesine dokunur ve sihirli güçleriyle ağaçları hemen iyileştirir, bu sayede de ormandaki ağaçların kurumasını önlermiş. Ancak bu iki peri de birbirinin varlığından habersizmiş.

Günlerden bir gün, Ateş perisi, ormanda yürüyüp yardıma ihtiyacı olan bir hayvan var mı diye gezinirken, bir ağacın acı çekerek inlediğini görmüş. Hemen ağacın yanına giderek neyi olduğunu sormuş. Bu ağaç, o ormanın en yaşlı ağacı olan çam ağacıymış ve gövdesi çok ağrıyormuş.

Yaşlı çam ağacına yardım etmek isteyen Ateş perisi, bir anda gücünü unutarak ağacın gövdesine dokunmuş ve elindeki ateş yüzünden ağacın gövdesi yanmış ve çamın canı çok yanmış. Alev perisi, onun ağaçları yakabilecek bir ateşe sahip olduğunu bir anlık unuttuğunu söyleyerek çamdan canını yaktığı için çok özür dilemiş.

Onun iyi niyetini gören yaşlı çam ağacı, “böyle şeyler her zaman olabilir. Zaten istemeden yaptın üzülme” diyerek Ateş perisini teselli ederken, yaşlı çamın hasta olduğunu öğrenen ve oraya gelen Ağaç perisi ve Ateş perisi birbirlerini görünce çok şaşırmış. Birbirleriyle tanıştıktan sonra Ağaç perisi, hemen yaşlı çamın gövdesinde ağrıyan yere eliyle dokunarak onun ağrısını geçirmiş ve iyileştirmiş.

Daha sonra da Ateş perisi ve Ağaç perisi çok iyi birer dost olup birlikte yardıma muhtaçlara yardım etmeye başlamışlar. Ancak Ateş perisi ne zaman Ağaç perisine dokunsa Ağaç perisinin canı yanıyor ve Ateş perisi bu duruma çok üzülüyormuş. Dostuna sürekli zarar verip canını acıttığını düşünen Ateş perisi, Ağaç perisine veda ederek gitmek istemiş.

Ancak Ağaç perisi;

-Böyle düşünme. Ben senin beni ne kadar sevdiğini çok iyi biliyorum. Ancak eğer bana olan sevgini düşünerek bana dokunursan elindeki ateş sönecektir. Sevgi her şeyden güçlüdür. Sen istemeden bana zarar versen bile sevgin olduğu sürece benim canım yanmaz ve sevgim eksilmez demiş.

Ateş perisi, gerçekten de içinden Ağaç perisini sevdiğini söyleyip ona dokunurken elindeki ateşin söndüğünü fark etmiş ve böylece bu iki dost bir ömür boyu mutlu bir şekilde yardıma muhtaç insan, hayvan ve bitkilere yardım etmeye devam etmişler.

Türkçe peri masalları için en güzel peri masalları Masal Oku sayesinde sizlerle.

Ağaca Dokun Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Ağaca Dokun masalının konusu, yardım etmek isterken yaşlı ağacın canını yakan ve daha sonra tanıştığı Ağaç perisinin canını da istemeden ateşiyle yakan ve canını acıtan Ateş perisinin, sevdiği dostuna zarar verdiğini düşünerek onu terk etmek istemesi üzerine, Ağaç perisinin ona söyledikleri ile sevginin gücüyle ateşini söndürebildiğini öğrenmesidir.

Ağaca Dokun Masalının Ana Fikri Nedir?

Ağaca Dokun masalının ana fikri, sevgi ve iyilik her şeyden daha güçlüdür.

Ağaca Dokun Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Ağaca Dokun masalı ile ağaçların ateşten zarar görerek yanabileceğinin farkında olmak ve dikkat etmek, bunun yanı istemeden zarar verebilsek bile sevginin her şeyden önemli olduğunu anlayarak bu dersleri çıkartabiliriz.

Masal OkuCeylan ile Kirpinin HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Maymun Masalı
Maymun Hikayesi
Kartal İle Karga
Kartal İle Karga Hikayesi
Akrep İle Kurbağa
Akrep İle Kurbağa Hikayesi
Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalı
Ali Baba ve Kırk Haramiler Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.