Ağustos Böceği ile Karınca Hikayesi

Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku

Abone Ol google news
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde gezmeyi ve saz çalmayı çok seven bir Ağustos Böceği yaşarmış.

Ağustos Böceği yine her zaman yaptığı gibi ormanlarda gezmiş, saz çalmış, eğlenmiş. Bütün yaz tek yaptığı buymuş ve saz çalıp şarkı söylemekten çok keyif alırmış. Ancak zavallı Ağustos Böceği kış ayları geldiğinde ne yapacağını hiç düşünmemiş.

Diğer yanda ise akıllı ve zeki bir karınca varmış, karınca yaz aylarında Ağustos Böceğinin yaptığı gibi saz çalıp türkü söylememiş. Zor geçeceğini bildiği kış ayları için hazırlık yapmış. Küçük karınca kış aylarında zorluk çekmemek için elinden gelen her şeyi yapmış ve sıcak yaz aylarında canını dişine takıp çalışmış.

Zaman geçtikçe hava soğumaya başlamış, yaz sıcaklarından eser kalmamış. Havaların güzelliği, kırlardaki güzel çiçekler artık yerini soğuklara bırakmış. Ağustos Böceği ile Karınca için artık hayat çok daha zor bir hale gelmiş. Akıllı ve çalışkan karınca tembellik etmeyip, yaz aylarında çalıştığı için bir sürü yemeği varmış. Ancak Ağustos Böceği yaz aylarında sadece gezip tozduğu ve saz çalıp şarkı söylediği için çalışmamış ve neredeyse hiç yemeği yokmuş.

Ağustos Böceği ile Karınca Hikayesi

Soğuk havalar iyice kendini belli etmiş ve ormana kar bile yağmış. Bunu gören Ağustos Böceği artık saz çalıp eğlenemeyeceğini fark etmiş ve çok üzülmüş. Düşünmüş taşınmış ve bir çıkar yol aramış, aklına hemen karınca gelmiş. Ağustos Böceği, Karıncanın tüm yaz çalıştığını görüyormuş ve hatta bazen onunla dalga geçiyormuş. Mahcup olsa bile mecbur kaldığı için Ağustos Böceği, çalışkan Karıncanın evinin yolunu tutmuş. Karıncanın yuvasının önüne varmış ve soğuktan titreyerek kapıyı çalmış. Karınca, Ağustos Böceğinin bitkin halini görmüş ve ona sormuş:

– “Ağustos Böceği ne arıyorsun bu soğukta burada? Neden kapıma geldin, evinde dursaydın ya.”

Ağustos Böceği bu sözleri duyar duymaz lafa atlamış.

– “Karınca kardeş, çok zor durumdayım, hiç yemeğim kalmadı ve çok üşüyorum. Lütfen bana biraz yiyecek ver. Söz veriyorum gelecek yaz ağustos ayında tüm borcumu ödeyeceğim.”

Karınca bu sözleri duymuş duymasına ama onun da yemeği ailesi için önemliymiş. Yemeğini paylaşmak istememiş ve Ağustos Böceğine öfkeli bir sesle şunları söylemiş.

– “Ben sana önceden söyledim Ağustos Böceği, tüm yaz saz çaldın, şarkı söyledin ve dans edip eğlendin. Kış gelince bu hale geleceğini biliyordum. O zamanlar benimle dalga geçiyordun, şimdi soğuk kış aylarında yiyecek ara, gör gününü.”

Bunu duyan Ağustos Böceği büyük bir üzüntüyle Karıncanın yuvasından uzaklaşmış. Ağustos Böceği ve Karınca arasında geçen bu konuşma, Ağustos Böceğinin büyük bir ders almasına yol açmış. Bundan sonra yaz aylarında asla tembellik yapmayacağı konusunda kendine söz vermiş. Ayrıca hem çalışıp hem eğlenmenin mümkün olduğunu ve ikisinin bir arada olabileceğini de düşünmüş. El mahkûm soğuk kış aylarında yemek aramaya başlamış ve kendini idare edebilecek kadar yemek bulmuş. Ancak bu kış ayları, onun için çok sert geçmiş. Bu nedenle hayatı boyunca unutamayacağı bir ders almış.

Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku

Ağustos Böceği ve Karınca Masal Özeti

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde bir Ağustos Böceği ve Karınca yaşarmış. Bu iki arkadaştan birisi oldukça çalışkan ve gayretliyken diğeri hem tembel hem de keyfine düşkünmüş. Keyfine düşkün olan Ağustos Böceği yaz aylarında çalışması gerekirken ormanda gezmiş ve saz çalıp türkü söylemiş. Karınca ise yaz aylarını fırsat bilmiş ve deposunu doldurmakla uğraşmış. Aylarca çalışmış çabalamış hem ailesi için hem de kendisi için birçok yiyecek depolamış.

Ağustos Böceği ise tembel tembel ormanda gezmiş ve yemek toplaması gereken sıcak yaz aylarında sadece eğlenmiş. Bu durum bir defasında Karıncanın gözüne batmış ve Ağustos Böceğini uyarmış ancak bu uyarıyı dikkate almayan Ağustos Böceği bir de Karıncayla dalga geçmiş. Karınca kendi kendine şöyle demiş:

– “Kış ayı geldiğinde görürsün Ağustos Böceği…”

Tam da karıncanın düşündüğü gibi olmuş. Ağustos Böceği daha kış aylarının başlarında soğuktan yorgun düşmüş ve yemeksiz kalmış. Aklına hemen eski dostu Karınca gelmiş ve onu ziyaret edip biraz yemek istemeye karar vermiş. Ağustos Böceği ve Karınca uzun bir zaman sonra karşılaşmışlar ve Karınca, Ağustos Böceğinin bitkin halini görmüş. Ancak yazın kendisiyle alay eden Ağustos Böceğine yardım etmeyerek ona güzel bir ders vermiş. Ağustos Böceği yaz aylarında çalışması gerektiğini ve tembellik ederse bu şekilde sonunun kötü olacağını öğrenmiş, dersini almış.

Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Oku

Ağustos Böceği ve Karınca Masalı ile İlgili Merak Edilen Sorular

  • Ağustos Böceği ve Karınca Masalının Ana Fikri Nedir?: Ağustos Böceği ve Karınca masalında çalışmanın önemine değinilmiştir. Yumurta kapıya dayanmadan önce sıkı çalışmak ve geleceğe hazırlıklı olmak daima önemlidir. Eğer yeterli hazırlık yapılmazsa zamanı geldiğinde zor duruma düşüp başkalarına muhtaç olabiliriz.
  • Ağustos Böceği ve Karınca yazarı kimdir?: Bu masal halk arasında oldukça duyulmuş bir masaldır. Özellikle çocukların ders alması için sıklıkla anlatılmıştır. Ağustos Böceği ve Karınca Masalı kaynaklara göre Ezop tarafından kaleme alınmıştır. Ancak tam olarak ilk defa kimin anlattığına dair kesin bir bilgi yoktur.
  • Ağustos Böceği ile Karınca Masalı hangi amaçla yazılmıştır?: Ezop tarafından kaleme alınmış olan bu masalın yazılma amacı aslında çocuklara ve yetişkinlere hayvanlar üzerinden ders vermektir. Bu türe kimileri Fabl ismini de vermiştir. Eğer zamanında çalışmazsanız başınıza gelebilecek olan kötülüklerden söz edilmiş ve aynı zamanda başkalarına muhtaç olmanın çok rahatsız edici bir durum olduğu vurgulanmıştır.
  • Ağustos Böceği Neden Karıncadan Yardım İstemiş?: Ağustos Böceği yaz ayları boyunca tembellik yaptığı için yemeksiz kalmış. Açlıktan hem yorgun düşmüş hem de kış ayları yüzünden üşümeye başlamış. Böyle kötü bir duruma düşünce Ağustos Böceği çareyi Karıncadan yardım istemekte bulmuş.
  • Karınca Neden Ağustos Böceğine Yardım Etmemiş?: Yaz aylarında Karınca çalışırken Ağustos Böceği onunla alay etmiş ve saz çalıp türkü söylemeye devam etmiş. Karıncanın uyarılarını dikkate almamış. Bu nedenle karınca ona sinirlenmiş ve hayat boyu unutamayacağı bir ders vermek istemiş. Bu yüzden Karınca, Ağustos Böceğine yardım etmemiş.
  • Ağustos Böceği Yaz Aylarında Neden Çalışmamış?: Çünkü Ağustos Böceği eğlenmeyi, tembellik etmeyi çok severmiş. Sürekli saz çalıp türkü söylermiş, ormanda yatarmış. Kış aylarında başına gelecekleri düşünmemiş, eğlenmeye devam etmiş. Ancak bu tembelliğinin cezasını çekmiş ve kışın aç kalmış.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Er Olan Sözünden Dönmez
Er Olan Sözünden Dönmez Hikâyesi
Nilüfer Perisi Masalı
Nilüfer Perisi Hikayesi
Kırmızı Balık Masalı
Kırmızı Balık Hikayesi
Akıllı Tilkinin Masalı
Akıllı Tilkinin Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.