İbretlik Hikayeler

Ağzına Yılan Kaçan Adam

Ağzına Yılan Kaçan Adam
Ağzına Yılan Kaçan Adam

Akıllı Adamın Yılanı Ağzından Çıkarma İbretlik Hikayesi Oku

Akıllı birisi atına binmiş gidiyordu. Yol kenarında uyumakta olan birisinin de ağzına yılan kaçmak üzereydi. Atlı yılanı ürkütüp kaçırmak ve adamı kurtarmak için atını koşturdu fakat yetişemedi. Tutup o adama kırbacıyla bir kaç defa vurdu.

Uyunan adam darbelerin acısıyla bir ağacın altına kadar kaçtı. Oraya bir hayli çürük elma dökülmüştü, atlı bunları ye diye emretti. Beyim dedi adam, ben sana ne yaptım. Eğer bana hakikaten kastın varsa vur kılıcı öldür, sana çattığım saat ne uğursuzmuş, ne mutlu senin yüzünü görmeyene. Dinsizler bile kimseye sebepsiz böyle yapmazlar.

Bir yandan da lanet okuyor, beddua ediyordu. Yarabbi cezasını sen ver diyordu. Atlıysa onu dövüyor koş diyordu. Atlı adamı epeyce bir zaman koşturdu. Nihayet adamın safrası kabardı, yediklerini kusmaya başladı. Bu arada yılanda çıktı. Adam yılanı görünce atlının ayağına kapandı.

Sen bir rahmet meleğisin dedi, ne mübarek saatmiş ki seni gördüm. Sen beni analar gibi ararken, ben eşekler gibi kaçıyordum. Durumu biraz olsun bilseydim sana bu kadar kötü sözleri söyler miydim. Sükut ederek kızgın göründün hiçbir şey söylemeksizin kafama vurmaya başladın, bağışla.

Eğer ben biraz olsun sana hali çıtlatsaydım derhal ödün patlardı. İçindeki yılanı bilseydin ne alma ye bilir, ne koşabilir, ne kusa bilirdin. Sen bana söverken ben gizlice, Yarabbi işimi kolaylaştır diye dua ediyordum.

İlgili Makaleler

Nasrettin Hoca FıkralarıEzop Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!