10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuHikaye OkuHikayelerMasallarTürkçe MasallarUyku Öncesi MasallarUzun Hikayeler

Akıllı Çocuk

Akıllı Çocuk
Akıllı Çocuk

Akıllı Çocuk Hikayesi Oku

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, cinler cirit oynarken eski hamam içinde. Dırıltıydı, mırıltıydı, raftan fincan düştü kırıldıydı, hem de ne fincan ya! Dedemin dedesinin dedesinden kalma kulpu kırık, kenarı yok, şu ahım şahım fincan. O akşam ne cezveyi höpürdetebildim, ne kahveyi höpürdetebildim. Oturdum bu masalı anlatabildim.

Bir köyde karısı, oğlu ve yaşlı babasıyla yaşayan bir adam varmış. Yaşlılar evin bereketi derler. Gelin görün ki, adamın karısı yaşlı babasını istemiyormuş.

– Götürüp dağ başındaki eve bırak. Orada yaşasın, o diyormuş.

Adamcağızı almış bir düşünce. Hiç babasını orada yalnız başına bırakabilir mi? Ama karısı onu dinlemiyormuş. O da bir gün babasını alıp, uzaklardaki dağ evine götürüp bırakmaya karar vermiş.

Babasına da hiç bir şey söyleyememiş. Küçük oğlu Mehmet’i yanına almış. Üçü birlikte yola çıkmışlar.Bir zaman sonra dağ evine varmışlar. Yaşlı adamcağızı orada bırakmışlar. Tam kapıdan çıkarken Mehmet merakla sormuş:

İlgili Makaleler

– Babacığım buraya neden geldik?

– Dedeni bırakmak için. Artık burada yaşayacak.

– Neden ama?

– Oğlum deden artık yaşlandı. Üstüne yiyeceklerini döküyor. Konuştuklarımızı duymuyor.

– O zaman sen yaşlandığında ben de seni buraya bırakacağım, öyle mi babacığım, diye sormuş Mehmet. Öyle ya! Bir gün babası da yaşlanacakmış. Üzerine yemek dökecek. Dediklerini duymayacakmış. Adam şaşırıp kalmış. Bir gün kendisinin yaşlanacaği hiç aklına gelmemiş. Üstelik oğlu tarafından bir dağ başında yalnız başına bırakılma fikri de çok korkutmuş onu.”Ben bunu nasıl yaparım?” diye sormuş kendine “Yıllarca beni büyüten, o besleyen babamı nasıl bırakırım?”

Mehmet ve babası hemen geri dönmüşler. Mehmet dedesinin boynuna sarılmış:

– Dedeciğim, hadi evimize gidiyoruz, demiş. Yaşlı adamın oğlu ne büyük bir hata yaptığını anlamış. Yüzü önünde babasından özür dilemiş.

– Canım babacığım, ben çok büyük bir hata yaptım. Lütfen beni affet, demiş.

Babasının elini öpmüş. Hep birlikte köye dönmüşler. Eve dönünce adam olanları karısına anlatmış. Karısı da yaşlı adamdan özür dilemiş. Duasını almış. O günden sonra dördü birlikte huzurla yaşamışlar.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım

 1- Adam babasını nereye bırakmaya karar vermiş?

a) Dağ evine

b) Ormana

c) Köye

2- Mehmet babasına ne sormuş?

a) Hatırını sormuş.

b) Dedesini neden bıraktıklarını sormuş.

c) “Bana balon alır mısın? diye sormuş.

3- Masalın sonunda ne olmuş?

a) Adam pişman olmuş. Babasından özür dilemiş. Hep birlikte evlerine dönmüşler.

b) Yaşlı adamı dağ evinde bırakmışlar.

c) Piknik yapmışlar.

Çocuk Masalları KısaÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!