Altın Heybe Hikayesi

Altın Heybe

Abone Ol google news

Altın heybe, Geçmişte bir gün Anadolu’nun en şirin kasabalarından birisinde annesi ile beraber hayatına devam eden kel kafalı bir çocuk yaşarmış. Oldukça zeki olan delikanlı sürekli farklı hayaller kurar ve bunların peşine takılırmış.

Annesi sürekli ben artık çok yaşlandım, sen de biraz durul, tarlada çalışmaya halim yok, sen de şu hayalleri bırakarak bana yardım et dermiş. Keloğlan da annesine benim güzel anam, sen sabret ben seni en son saraylarda yaşatacağım dermiş.

Altın Heybe
Altın Heybe

 

Annesi hayallere dalan oğlunu gerçek hayata döndürmek istese bile Keloğlan kafasına koyduğunu yaparmış.

Keloğlan bir gün uzanıp dinlendikten sonra yine kırlarda gezmeye gitmiş ve yerde tozlu bir heybe bulmuş. Merakla içerisine bakan Keloğlan bir sahibi var mı yok mu aramış, bir süre mağarada beklemiş.

Ama ne gelen olmuş ne de giden. En son Keloğlan da bu heybenin bir sahibi olmadığına ikna olmuş. Tam da o sırada karşısına çıkan bir peri Keloğlan seslenmiş ve heybenin perisi olduğunu söylemiş ve dile benden ne dilersen demiş.

Kendisinden padişahlara layık olan bir sofra isteyen Keloğlan bir süre sonra annesi evine gelince onu muhteşem bir sofra ile karşılamış. Annesi çeşit çeşit yemekleri görünce şok olmuş ve nerden getirdin diye sormuş.

Keloğlan annesine heybe perisinden bahsetmiş ve annesi duyduklarına inanamamış. Kendisine Gülnaz’ı istemesini, gerisini merak etmemesini söylemiş. Kadın oğlunu vazgeçirmek istese bile vazgeçmemiş ve en son saraya giderek padişaha derdini anlatmış.

Padişah kızı ile Keloğlan evlenmesine izin vermiş ama yarına kadar saraya kırk katır dolusu altın ile gelirlerse izin vereceğini anlatmış. Ertesi gün heybe perisi ile denilenleri yapınca padişah çok şaşırmış.

Tam kırk gün kırk gece boyunca Gülnaz Sultan ile evlenmek için düğün yapılmış. Sultana da düğün hediyesi olarak heybeyi vermiş. O gün bu gündür mutlu bir yaşama devam etmişler.

 

Altın Heybe
Altın Heybe

Altın Heybe Masalının Konusu Nedir?

Altın Heybe masalı konusu insan her ne olursa olsun Keloğlan gibi hayallerinin peşinde gitmelidir. Keloğlan hayallerinin peşinde giderek karşısına çıkan heybe ile sevdiği kıza kavuşmuş ve mutlu bir hayata sahip olmuştur.

Altın Heybe Masalının Ana Fikri Nedir?

Altın Heybe masalı ana fikri insanın hayallerinin peşinde gitmeyi seçtiği zamanlarda sahip olamayacağı bir şey yoktur. Her ne kadar imkansız gibi duran şeyler olsa bile çok kolay olacaktır.  

Altın Heybe Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Altın Heybe masalından çıkarılabilecek dersler hayallerimizden vazgeçmek ve kadere boyun eğmek yerine hayallerin peşinden gitmeliyiz. Bu sayede bizim için en imkansız gibi görünen şeyler bile karşımıza her an çıkabilecek mucizeler ile gerçeklik kazanabilir. Hayaller olmadan bir hayatı yaşamaktansa hayaller peşinden gidilmelidir.


Benzer İçerikler

Yaban Kuğuları Hikayesi
Yaban Kuğuları Hikayesi
Kızılderili Masalı Oku
Kızılderili Hikayesi
Sizin Eve Taşınmıyor Muyuz?
Sizin Eve Taşınmıyor Muyuz Hikayesi
Çiftçi İle Padişah Masalı
Çiftçi İle Padişah Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.