Altın Saçlı Kızın Hikâyesi

Altın Saçlı Kızın Hikâyesi

Abone Ol google news

Altın saçlı kızın hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, saçları altın olan güzeller güzeli ve yardımsever bir prenses varmış. Bu prenses, altın saçlarına gözü gibi bakar, onları her saat başı güzelce tararmış. Aynı zamanda çok yardımsever bir kadın olan bu prenses, saçlarını tararken dökülen her altın saçını biriktirir, sonrada bu saçlarını yaşadığı ülkedeki fakirlere dağıtırmış.

Fakir halka dağıttığı bu altın saçlar sayesinde halk rahat bir nefes alır ve bu nedenle de herkes prensesi çok severmiş. Prensesin babası kral da ülkesinin halkının iyi durumda olmasını sağladığı için kızıyla gurur duyarmış.

Ancak günlerden bir gün, bu altın saçlı prensesin varlığını öğrenen uzak diyarlardan bir cadı, prensesi yakalayıp hapsederek onun tüm altın saçını kesip zengin olmak için bu şehre doğru yola çıkmış. Saraya ulaşmış ve prensesi kaçırabileceği bir yol aramaya başlamış.

Sonra yırtık ve kirli bir elbise giyip acınası bir hale bürünerek prensesin yanına yardım istemek için girmeyi, sonra da onu sihirle yakalamayı düşünmüş. Oldukça fakir ve acınası bir halde sarayın kapısını çalan cadı, gardiyanlara prensesten yardım istediğini söyleyerek içeri girmiş. Askerler onu prensesin odasına çıkarmış ve cadı odaya girip;

-Prensesim çok zor durumdayım. Lütfen bana yardım edin. Saçınızın tek bir teli bile beni bu durumdan kurtarmaya yeter.

Demiş. Bunu duyan ve halini gören prenses, tarağını eline alarak saçını taramış ve tarağa takılan bir altın saç telini cadıya uzatmış. Cadı prensese doğru yaklaştığı sırada bir anda elbisesinin içerisindeki sihirli değneği çıkararak prensesi bir kediye döndürmüş. Sonra da kediyi kucağına alıp koşarak saraydan uzaklaşmış.

Kral ve askerler prensesi o gün her yerde arasa da bulamamış ve sonra bir kadının en son onu gördüğünü hatırlayarak elinde bir kediyle koşarak kaçtığını söyleyerek bu kadının prensesi kaçırdığını anlamışlar. Kral, hemen tüm ülke halkını toplamış ve prensesin kaçırıldığını, onu bulmak için yardım etmeleri gerektiğini söylemiş.

Prensesi çok seven tüm halk, her yerde bu cadıyı aramaya başlamış. Cadı ise bir göl kenarında yaptığı büyünün etkisinin geçmesini ve prensesin yeniden insan olduktan sonra altın saçlarını keserek o şehirden kaçmayı bekliyormuş. Ardından göl kenarını aramaya gelen bir grup halkın sesini duyan prenses, kedi olduğu için büyük bir sesle miyavlamaya başlamış.

Bu miyavlamayı duyanlar hemen sese doğru koşarak cadıyı bulmuş ve yakalamışlar. Kralın huzuruna getirilen cadı, bu yaptığı için bir büyücü tarafından kurbağaya dönüştürülmüş ve ardından sürgün edilmiş. Büyünün etkisi geçince eski haline geri dönen prenses ise, halkına yaptığı iyiliğin karşılığını görmüş ve o güzel altın saçlarını kısaltarak kestiği tüm saçı halkına dağıtmış.

Altın Saçlı Kızın hikâyesi oku böylece mutlu sonla bitmiş.

Altın Saçlı Kızın Hikâyesi
Altın Saçlı Kızın Hikâyesi

Altın Saçlı Kız Hikâyesinin Konusu Nedir?

Altın Saçlı Kız hikâyesinin konusu, altın saçlı yardımsever prensesin saçlarını keserek zengin olmak isteyen cadının, prensesin yardım ettiği halk tarafından yakalanmasını anlatmaktadır.

Altın Saçlı Kız Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Altın Saçlı Kız hikâyesi ana fikri, açgözlülüğün zararı ve sevilen ve yardımsever bir insan olmanın ne kadar önemli olduğudur.

Altın Saçlı Kız Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Altın Saçlı Kız hikayesinden açgözlü olmanın ne kadar kötü olduğu ve yardımseverliğin ne kadar iyi bir davranış olduğu derslerini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Keloğlan ve Üç Sincap Masalı
Keloğlan ve Üç Sincap Hikayesi
Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı
Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Hikayesi
Ayakkabıcı ve Küçük Adamlar
Ayakkabıcı ve Küçük Adamlar Hikayesi
kucuk-kizil-tavuk
Küçük Kızıl Tavuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.