2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Annesini Üzen Çocuğun Masalı

Annesini üzen çocuğun masalı ailesiyle birlikte yaşam süren küçük Mert’i ele alıyor. Dağların arkasında büyük mü büyük bir evde yaşam süren Mert, annesi ve babasıyla birlikte her gününü geçiriyorlarmış. Fakat Mert ismindeki çocuk, yerinde duramayan yaramaz biriymiş. Üstelik en çok sevdiği şeylerden biri de başkalarına yalan söyleyerek kandırmasını sağlamakmış. Bir gün dışarıya çıktığında komşusu olan Halime teyzesine nefes nefese koşarak seslenmiş. Mert komşusunun kapısına dayanarak ‘’ halime teyze haberiniz  yok mu hırsız gelmiş’’ demiş.  Ev sakinleri panik havasında dışarıya koştukları sırada kahkalar atarak bu durumdan fazlasıyla keyif almaya başlamış. Komşuları hiçbir şeyin olmadığını fark edip, Mert’in kendilerine şaka yapmış olduğunu anlamış.

Mert yaramaz çocuk sadece bununla durur mu? yine günlerden bir gün bir başka komşusunun kapısını çalarak ahırda yangın çıktığını söylemiş. Sürekli çevresindeki insanları panik havasına sokarak bu durumdan çok fazla keyif alıyormuş. Sürekli olarak komşularına çeşitli yalanlar söyleyerek eğlenmekten fazlasıyla haz alıyordu. Komşuları artık Mert’in yaptığı bu şakalardan çok fazla bezmiş olsa ki bir gün annesine gelerek bu durumu anlatır. Annesi bu durum karşısında hem sinirlenir ve hem üzülür. Mert eve geldiği sırada bir daha hiçbir kimseye bu tür şakalar yapmaması gerektiği konusunda ikazda bulunur. Mert annesinin bu sert tavrını görünce onu yumuşatmak için bir daha böyle bir şey yapmayacak olduğunu söylemeye başlar.

Mert her ne kadar annesine yapmayacağını söylemiş olsa da ona yalan söylemişti. Hala daha uslanmıyor ve komşularına da yalan söylemeye devam ediyordu. Günlerden bir gün komşuları da artık ona şaka yapmaya karar verir. Eve geldiği sırada annesini göremeyince telaşlanmaya başlayan Mert, komşularına giderek annesinin nerede olduğunu sorar. Komşuları annesinin üzerine kaynar su dökülmüş olduğunu ve kendisinin hastanede olduğunu söylemeye başlar. Mert hastanelerde aramak için yola düşmüş ve hiçbir hastanede annesini bulamamıştır. Eve döndüğü sırada karşısında annesini gördüğü zaman çok sevinir. Annesi de bunun üzerine Mert’e ‘’ sen başkalarına şaka yapıyordun ve şimdi sana yapıldı. Kendini çok kötü ve üzgün hissettin. Bak onlarda bunu yaşıyordu’’ dedi. Bunu duyan Mert pişman olur ve bir daha böyle şakalar yapmaz.

 

Annesini Üzen Çocuğun Masalı
Annesini Üzen Çocuğun Masalı

Annesini Üzen Çocuğun Masalı Konusu Nedir?

Annesini Üzen Çocuğun Masalı konusu yalan söyleyen, şımaran çocuğun bir süre sonra kendisine yapılan şakayla ders almasının amaçlanmasını ele alır.

Annesini Üzen Çocuğun Masalı Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Annesini Üzen Çocuğun Masalı ana fikri, düşünmeden, bencilce karşındakine şakalar söylersen gün gelir başına aynısı geldiği zaman yaptığının yanlış olduğunu anlarsın. Başkalarına yapmadan önce kendine yapılsa ne hissederdim diye düşünmeliyiz.

Annesini Üzen Çocuğun Masalı Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Annesini Üzen Çocuğun Masalı çıkartılabilecek dersler, çevrendeki kişileri kandırmak güzel bir davranış değildir. Aynısı yapıldığı zaman ne kadar kötü olduğunu anlarsın.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!