Arı ile Hercai Menekşe Hikayesi

Arı ile Hercai Menekşe Masalı

Abone Ol google news

Arı ile hercai menekşe masalı, günlerden birinde arı bal yapmak için çiçeklerin arasında gezinmeye başlamış. Her yer ilkbaharın vermiş olduğu o güzelim çiçeklerin yaydığı mis gibi bir koku ile kaplıymış. Arı bin bir güzel çiçek arasından hangi çiçekten bal yapsam diye etrafta dolaşmak üzeriymiş.

Güzelim hercai menekşesi ise arının etrafta vızıldayarak dolaşması üzerine,  çiçek bakmalı meşgul olan arıya bakmış. Güzelim yapraklarını arının görmesi için daha da açan hercai menekşe, arının gelip kendisi ile sohbet etmesini ve arı gibi havada uçmak istiyormuş. Bu sebeple hercai menekşe çevresinden geçmekte olan arıya seslenmiş.

 

Arı ile Hercai Menekşe Masalı
Arı ile Hercai Menekşe Masalı

Arı sesin geldiği yere doğru yönelmiş ve menekşe arı ile konuşmaya başlamış.

-Merhaba arı, sanırım bal yapmak için kendine taze bir polen arıyorsun. Menekşe arıya, benim polenlerim çok iyidir hem seninle sohbet ederiz hem de istediğin polenleri ben sana verebilirim. Demiş

-Bunu duyan arı kendini gülmekten alamamış. Burada o kadar güzel çiçek poleni varken sana sıra gelmesi mümkün değil. Demiş

-Menekşe, tamam ama arı kardeş bende senin gibi uçmak istiyorum o halde madem biraz beni de gezdirsen olmaz mı diye ısrar etmiş.

-Arı ise senin koca gövdeni benim naçiz bedenimin kaldırılması mümkün değil. Üzgünüm ben daha bal yapmaya gideceğim sen isteklerini yerine getiremem diyerek hızla oradan uzaklaşmış. Bu duruma çok üzülen hercai menekşesi arının sözlerini aklından hiç aklından çıkaramamış.

Mevsimler ayları kovalarken derken sonbahar mevsimi gelmiş çatmış. Bu mevsimde diğer çiçekler tek tek solmaya başlarken havaların soğuması ile etrafta bir çiçek bile kalmamış tabi hercai menekşesi dışında. Hercai menekşesi çiçekler arasında, bir kış çiçeği olması özelliği ile de kışında taze kalabilmeyi başarmış.

Bir gün tekrar bal yapmak için çiçek aramaya mecbur kalan arı, hiç birde çiçeğin olmadığını görünce hemen hercai menekşesinin üstüne konmaya çalışmış. Fakat menekşe arının kendisinden polen almasına izin vermeyerek yapraklarını hemen kapatmış.

Yaşanan durumun sokunda olan arı, menekşe kardeş neden ama diye şaşkınlık içerisinde sormuş. Menekşe ise unuttun mu arıcığım hani bir zamanlar senden naçizane bir şey istemiştim yapabileceğin halde beni kırmıştın. İşte şimdi bende yapabileceğim bir şey için seni kırabilirim demiş.

Şaşkın olan arı, hemen menekşeden özür dilemiş. Böylelikle menekşede kendisinden bal yapmasına izin vermiş ve arı menekşenin isteğini yerine getirerek onu sırtına alarak her yeri gezdirmiş. Bu sayede her ikisi de mutlu olmuşlar.

Arı ile Hercai Menekşe Masalı
Arı ile Hercai Menekşe Masalı

Arı ile Hercai Menekşe Masalının Konusu Nedir?

Arı ile hercai menekşe masalının konusu, Hercai menekşesi yaz kış bulanan bir çiçektir. Arı bunu bilmeyerek ilkbaharın ihtişamına kapılarak menekşenin kalbini kırmaktadır. Kış mevsimi gelince de çiçeklerin solmasıyla bal yapamayan arı menekşeye söylemiş oldukların dolayı pişmanlık duymaktadır.

Arı ile Hercai Menekşe Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Arı ile hercai menekşe masalının ana fikri, Arı ile hercai menekşenin istediğini yerine getirmemesi sonucu bir gün kendisine muhtaç olmaktadır.

Arı ile Hercai Menekşe Masalından Çıkartılacak Dersler, Nelerdir?

Arı ile hercai menekşe masalından çıkartılacak dersler, İnsanları kırmamaya özen göstermelisiniz. Elinizden geldiğince herkese iyilik yapmaktan bir şey kaybetmez aksine gün gelir o kişinin size iyilik yaptığına tanık olursunuz.


Benzer İçerikler

Çıkrıkçı Kız Masalı
Çıkrıkçı Kız Hikayesi
Papağan Konuşursa Hindi De Düşünür
Papağan Konuşursa Hindi De Düşünür Hikayesi
Sindirella
Sindirella Hikayesi
Keloğlan İle Tılsımlı Külahının Hikayesi
Keloğlan İle Tılsımlı Külahının Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.