10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaEğitici MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı

Yoksul bir ayakkabıcının yoksulluk içerisinde ama mutlu bir yaşantısı vardı. Bir anda zengin olması üzerine başından geçen olayları konu edinen oldukça etkileyici her yaş çocuğa uygun yeni masallar oku…İyi okumalar

Ayakkabı Tamircisinden Zengin Adama Büyük Ders

Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı
Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı

Yaptığı işi çok seven, çalışkan bir ayakkabı tamircisi varmış. Sabahları erkenden dükkanını açar, şarkılar söyleyerek işini yaparmış. Bazı günler çok müşterisi olur, iyi para kazanırmış. Bazı günler ise işi olmazmış. Ama o, hiç şikayet etmezmiş. Bir sabah yine erkenden işe koyulmuş. Mutluluk içinde şarkılar söylüyormuş. Bu sırada mışıl mışıl uyuyan zengin komşusu uyanmış. Homurdanmaya başlamış. – Of, of sabah sabah çalışılır mı hiç! Peki ya bu şarkı da neyin nesi!

Ah keşke pazarlar da uyku ilacı satılsaydı. Uyumak istiyorum. Zengin adamın çok parası varmış. Fakat hiç de mutlu değilmiş. Ayakkabı tamircisinin neden hep mutluluk şarkılarını söylediğini merak edermiş. Onu evine davet etmiş. Ayakkabı tamircisi, zenginin kendisini ayakkabı tamiri için çağırdığını sanmış. Hemen zengin adamın evine gitmiş. Zengin adam, suratı asık bir şekilde onu karşılamış. Çok mutsuz ve hasta görünüyormuş. Hemen söze koyulmuş.  – Hoş geldin. Seni buraya niye çağırdığımı söyleyeyim. Ben çok zenginim, fakat mutlu değilim.

Sen ise sürekli şarkılar söylüyorsun. Çok mutlu görünüyorsun. Söyler misin lütfen, yılda ne kadar kazanıyorsun, demiş.

Ayakkabı tamircisi şaşırmış.

İlgili Makaleler

– Onu bilemem. Çünkü bazen çok müşterim olur. Bazı günlerde ise hiç olmaz, demiş. Zengin adam ona yardım etmek istemiş.

– Al şu yüz altını. İstediğin gibi harca. Ben çok zenginim ama bir türlü mutlu olamıyorum. Sen ise çok mutlusun. Biraz daha iyi bir hayatı yaşamak hakkın, demiş. Ayakkabı tamircisi, hiç o kadar altını bir arada görmemiş. Zengine teşekkür ederek altınları almış. Eve giderken birden kendini kötü hissetmiş. – Bu altınlarla yıllarca rahat geçinirim. 

Peki ama ya hırsızlar bunu öğrenirse. Altınları iyi saklamalıyım, diye düşünmüş.  O günden sonra ayakkabı tamircisi çok değişmiş. Artık şarkı söylemiyormuş. Hep düşünceli  ve dertli görünüyormuş.

Sürekli altınlar yüzünden uykuları kaçıyormuş. İşini de eskisi kadar iyi yapamıyormuş. Sonunda bu huzursuzluğa daha fazla dayanamamış. Altınları götürüp zengine geri vermiş.

– Bunları istemiyorum. Al altınlarını ve geri ver mutluluğumu, demiş. Sen ise sürekli şarkılar söylüyorsun. Çok mutlu görünüyorsun. Söyler misin lütfen, yılda ne kadar kazanıyorsun, demiş. Ayakkabı tamircisi şaşırmış. – Onu bilemem.

Çünkü bazen çok müşterim olur. Bazı günlerde ise hiç olmaz, demiş. Zengin adam ona yardım etmek istemiş. – Al şu yüz altını. İstediğin gibi harca Ben çok zenginim ama bir türlü mutlu olamıyorum. Sen ise çok mutlusun. Biraz daha iyi bir hayatı yaşamak hakkın, demiş. Ayakkabı tamircisi, hiç o kadar altını bir arada görmemiş.

Zengine teşekkür ederek altınları almış. Eve giderken birden kendini kötü hissetmiş. – Bu altınlarla yıllarca rahat geçinirim.  Peki ama ya hırsızlar bunu öğrenirse. Altınları iyi saklamalıyım, diye düşünmüş.  O günden sonra ayakkabı tamircisi çok değişmiş.

Artık şarkı söylemiyormuş. Hep düşünceli  ve dertli görünüyormuş. Sürekli altınlar yüzünden uykuları kaçıyormuş. İşini de eskisi kadar iyi yapamıyormuş. Sonunda bu huzursuzluğa daha fazla dayanamamış.

Altınları götürüp zengine geri vermiş.

– Bunları istemiyorum. Al altınlarını ve geri ver mutluluğumu, demiş.

En Güzel Bebek MasallarıEğitici Masallar7 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
4 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!