Aydedenin Gözlüğü Hikayesi

Aydedenin Gözlüğü

Abone Ol google news

Aydedenin gözlüğü, Geçmiş zamanda bir gün gökyüzü ve burada yer alan yıldızlarla ayı merak eden Mete isminde bir çocuk varmış. Bazı zamanlar güneş batmasının hemen ardından bahçede kendisi için hazırlamış olduğu hamağa uzanır bazen de dama çıkar ve gökyüzünü seyir edermiş.

En çok da ayı seyretmeye hayran olan Mete bir gün akşam annesinin yemeklerini ya bahçeye ya da dama koyması için ısrar etmiştir. Annesi de onu kıramaz ve ya dam ya da bahçeye yemekleri koyarmış.

Keyif ile akşam yemeklerini yiyen Mete sırt üstü uzanarak gökyüzünde olan yıldızları seyir edermiş. Bir ara da ayın kendisine gülümsemiş olduğunu fark eden Mete hemen annesine haber vermiş.

 

Aydedenin Gözlüğü
Aydedenin Gözlüğü

Annesi başını okşamış ve öyle bir şey olmaz ki dese bile Mete bu durumdan eminmiş. Anne ve babası uyuduğu zaman Aydede sen bana gülümsedin biliyorum lütfen bana biraz daha yaklaş diyerek seslenmiş ve Aydede de gelmiş.

Mete bu durumda çok mutlu olmuş ve konuşur hale gelmiş. Bir akşam yine herkes uyuduğu zaman aynı şeyleri tekrar etmiş ve Aydede kendisinden yardım istemiş.

Mete yardım etmek için harekete geçmiş ve gözlüğü düşen Aydedenin gözlüğünü bulmak için harekete geçmiş.

Uyku saati geldiği zaman odasına giden Mete sabah olur olmaz aramaya başlamış. Ertesi gün gözlüğü bulmuş ve annesi ile babası uyuduğu zaman yataktan çıkmış ve Aydede yanına gitmiş.

Aydede Mete’nin yanına baykuşu görevlendirerek göndermiş ve Mete Aydede’ye yardım etmeyi başardığı için çok mutlu olmuş. O an sevgisini dile getirerek uzaklaşan Aydede ile Mete arasında güçlü bir bağ meydana gelmiş.

Artık her gece annesi ve babası uyuduğu zaman Aydede ile buluşmaya giden Mete en yakın arkadaşı olarak Aydede ile sohbet eder hale gelmiş.

 

Aydedenin Gözlüğü
Aydedenin Gözlüğü

Aydedenin Gözlüğü Masalının Konusu Nedir?

Aydedenin Gözlüğü masalı konusu Mete’nin gökyüzüne karşı olan düşkünlüğü ardından Aydede ile aralarında gelen dostluğu ele alır. Bu dostluk sonucunda Aydede Mete’den yardım ister ve Mete da bunu severek yerine getirir. Artık iki yakın dost olur ve biri birilerine çok daha iyi her şeylerini anlatırlar.

Aydedenin Gözlüğü Masalının Ana Fikri Nedir?

Aydedenin Gözlüğü masalı ana fikri gökyüzüne içten bir şekilde bakmayı başarırsan eğer kimsenin göremediğini sen görebilirsin.

Aydedenin Gözlüğü Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Aydedenin Gözlüğü masalından çıkarılabilecek dersler her ne olursa olsun biz bir şeye inanıyorsak inandığımız şeylerin peşinden gitmeliyiz. Bu durum bizim daha mutlu ve gerçekleri bulma ihtimallerimizin artmasına yardımcı olur.

Eğer birisinin bize yardıma ihtiyacı varsa bir karşılık beklemeden bunu yerine getirmeliyiz. Belki bu yardımlar aramızda beklenenlerden de daha fazla bağların olmasına ve dostlukların kurulmasına da etki edecek kadar önemli olabilir.


Benzer İçerikler

Üç İnekler Masalı Oku
Üç İnekler Hikayesi
Başını Evde Unutmasın
Başını Evde Unutmasın Hikayesi
Minik Erik Ağacı Masalı
Minik Erik Ağacı Hikayesi
Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.