2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı

Ayı ile kurnaz tilki masalı, Ormanın birinde oldukça kurnaz bir tilki ile fazlasıyla saf bir ayı yaşanmaktaymış. Kurnaz tilki her gün bu ayı ile dalga geçer ve onu kandırmaya çalışırmış. Ancak safrayı kurnaz tilkinin bu durumunu hiç anlamaz onunla arkadaş olduğunu zannedermiş.

Bir gün kurnaz tilki yine saf ayı ile dalga geçmeye karar vermiş ve ona çıkart çok kötü bir tuzak hazırlamış.

 

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı
Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı

Saf ayı ormana girdiğinde karşısında kocaman bir kovan bal bulmuş. Bu sırada kurnaz tilki kovanı yuvarlamış ve tüm arıların kovandan çıkmasına neden olmuş. Elinde bal kalan ayı ise arıların hedefi haline gelerek tüm ormanı koşmaya başlamış.

Ayı tüm gün koşmuş kurnaz tilki ise tüm gün onun bu haline gülerek eğlenmiş. Daha sonra etraftaki diğer hayvanların artık onu kurtarması gerektiğini söylemeleri ve baskı kurmaları üzerine kurnaz tilki ayıya el mecbur yardım etmiş.

İlgili Makaleler

Bu sırada tüm gün koşmaktan oldukça yorgun düşen ayı ise elinde balla kurnaz tilkiye bakakalmış. Ancak yine kurnaz tilkinin bu hain planını anlamayan ayı kendisini kurtardığı için arkadaşına teşekkür etmiş.

Onun bu saf halinden çok eğlenen kurnaz tilki ise sinsi sinsi gülerek “Ne demek arkadaşım. Benim sana yardım etmek arkadaşlık görevim” demiş. Bunun üzerine ayı “Elimde biraz bal kaldı benim artık yiyecek halim yok al senin olsun” demiş.

Kurnaz tilki hem tüm gün ayının bu haliyle eğlenmiş hem de günün sonunda ayının kendisine verdiği balı afiyetle yemiş.

Ertesi gün bu duruma sinirlenen ormanı halkı kurnaz tilkiye bir oyun yapmaya karar vermişler. Kurnaz tilki yine sinsi planlarını kafasında kurarken ormanın içerisine girmiş. Bu sırada yavru arı kurnaz tilkiye yaklaşarak “Seni ormanın toplanma yerinde bekliyorlar.” demiş.

Kurnaz tilki merakla ormanın toplanma yerine gitmiş ancak burada kimsenin olmadığını görmüş. Bu sırada zürafa tilkinin başından aşağıya balı dökmüş. Kurnaz tilki daha ne olduğunu anlayamadan etrafını bir sürü arı sarmış.

Bu sırada arılar hem ayının hem de kendi intikamlarını almak için kurnaz tilkiyi birçok noktadan sokmuşlar. Artık cezasını bulduğunu düşünen arılar tilki bırakarak oradan uzaklaşmışlar. Tilkinin çok canı yanmış. Bu sırada diğer orman halkı yanına gelerek içlerinden biri “Saf ayıya yaptığın şey hiç hoş değildi. Aynı zamanda arıları rahatsız etmende oldukça kötü bir şeydi. Umarım sen de saf ayının ne kadar canının yandığını anlamışsındır” dedi.

Kurnaz tilki bir yandan canı yanarken bir yandan da yaptığının oldukça kötü bir şey olduğunu düşünmüş. O günden sonra ise hiç kimseyi rahatsız etmemeye ve saf ayıya artık kötülük yapmamaya söz vermiş.

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı
Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalının Konusu Nedir?

Ayı ile Kurnaz Tilki masalının konusu kurnaz tilkinin saf olan ayı ile sürekli dalga geçmesi ve sonunda onu arıların saldırısına maruz bırakması ile orman halkının ona ceza vermesini anlatmaktadır.

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalının Ana Fikri Nedir?

Ayı ile kurnaz tilki masalının ana fikri ise tilkinin yapmış olduğu kötülük ile karşı karşıya kalması ve yaptığı şeyin gerçekten çok kötü bir şey olduğunu anlamasıdır.

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Ayı ile kurnaz çirkin masalından çıkarılabilecek dersler ise başka birine kötülük planlarken bu kötülüğün bir gün kişinin kendisini bulabileceğidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu