Bahar Çiçekleri Hikayesi

Bahar Çiçekleri Hikayesi

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, hikayeler ve masallar dünyasına hoş geldiniz. Bu masal, rengarenk çiçeklerin dostluğunu ve bahçedeki uyumu anlatıyor. Birlikte yaşamanın güzelliklerini vurgulayan bu hikaye, her yaştan okuyucuya hitap ediyor.

Eskiden, hayal gücünün bile ötesinde, her ton yeşilin süslediği geniş ve büyüleyici bir bahçe varmış. Bu bahçe, kendine has bir güzellikte, farklı renklerdeki çiçeklerle doluymuş. Bu çiçekler, güzellikleriyle göz kamaştırır, bahçeyi bir cennete çevirirlermiş. Aralarında sümbül, papatya, nergis, açelya ve menekşeler bulunan bu çiçekler, yıllar boyunca dostluk içinde yaşarlarmış. Uzun yıllar bir arada büyüdükleri için, birbirlerine sıkıca bağlanmışlar ve dünyada başka çiçeklerin olmadığını düşünürlermiş. Bu renkli çiçekler arasında, en çok mutluluğu yayandı küçük papatya, adı Ela’ymış. Diğerlerinden daha küçük olmasına rağmen, kocaman bir kalbe ve sınırsız bir sevgiye sahipmiş. Ela, her zaman nazik ve anlayışlıymış, hiç kimseyi kırmaz, herkesi mutlu etmeye çalışırmış.

Bir sabah, bahçenin sahibi, yaşlı ve bilge bir kadın, elinde nadir bulunan, zarif bir çiçekle bahçeye adım atmış. Bu çiçek, kırılgan ve hassas bir görünüme sahipmiş. Kadın, hiçbir tereddüt göstermeden bu yeni çiçeği, neşe kaynağı olan papatyanın yanına dikmiş. Can suyunu verip, onu diğer çiçeklerle yalnız bırakarak oradan ayrılmış. Yeni gelen çiçeği fark eden bahçenin diğer sakinleri, hemen bu değişikliği fark edip, aralarında konuşmaya başlamışlar. Konuşmaları duyan yeni çiçek, parlak kırmızı bir karanfili temsil ediyormuş. Kendine has bu kırmızı renkle, diğer çiçekler arasında dikkat çeken karanfil, çevresindeki yorumlar nedeniyle üzülmüş. Papatya dışında, diğerleri karanfilin rengini garip bulmuşlar, hatta bazıları onun boyanmış olabileceğini bile düşünmüşler. Bu sözleri duyan karanfil, kalbinde derin bir üzüntü hissetmiş ve gözyaşlarına hakim olamamış.

Bahar cicekleri masali

Karanfilin gözyaşlarını gören Ela, yani bahçenin sevecen papatyası, hemen onun yanına gitmiş ve onunla konuşmaya başlamış. Ela, gülümseyerek, “Üzülme, buradaki diğer çiçekler hiç kırmızı bir çiçek görmemişler, bu yüzden seni biraz şaşkınlıkla karşıladılar. Onlara biraz zaman ver, eminim seni çok sevecekler,” demiş. Karanfil, Ela’nın bu nazik ve anlayışlı tavırlarıyla hemen rahatlamış ve içi ısınmış. “Benim geldiğim yerde, hiç kimse dış görünüşe göre yargılanmaz, herkes birbirini olduğu gibi kabul eder,” demiş. Ardından, “Farklılık her yerde varken, çiçeklerin dış görünüşüne göre ayrılmaları çok yanlış,” diye eklemiş.

Zaman akıp gittiğinde, bahçedeki her bir çiçek, karanfilin olağanüstü güzelliğine hayran kalmış. O eşsiz kırmızı renk, artık bahçenin bir parçası haline gelmiş ve herkes bu renk sayesinde karanfilin özgün güzelliğini anlamış. Karanfil, günler geçtikçe bahçedeki yerini daha çok sevmeye başlamış ve onun güzelliği bahçeyi daha da zenginleştirmiş. Bahçedeki çiçekler, karanfilin varlığının, kendilerine farklılıkların ve yeni başlangıçların güzelliğini nasıl öğrettiğini fark etmişler.

Bahçenin en sevilen ve saygı duyulan iki çiçeği, karanfil ve papatya, zamanla en iyi arkadaş olmuşlar. Birlikte, birçok güzel gün geçirip, bahçenin diğer sakinleriyle birlikte yaşamışlar. Onların dostluğu, bahçedeki tüm çiçeklere ilham olmuş ve birbirlerinin farklılıklarını anlamaları ve kabul etmeleri için güzel bir örnek teşkil etmiş. Bu iki çiçeğin arkadaşlığı, bahçenin hikayesinin en güzel bölümlerinden biri olmuş ve uzun yıllar boyunca anlatılmaya devam etmiş.

Bahar Çiçekleri Masaldan Çıkan Öğretici Ders

Bu masaldan çıkarılacak temel ders, farklılıklara saygı göstermenin ve çeşitliliği kucaklamanın önemidir. Masal, bahçedeki çiçeklerin başlangıçta kırmızı karanfili yadırgamalarını, ancak zamanla onun eşsiz güzelliğini kabullenmelerini anlatır. Bu, hem çocuklara hem de yetişkinlere, herkesin benzersiz olduğunu ve farklılıklarımızın topluluğumuzu daha zengin ve güzel yaptığını öğretir. Ayrıca, masal empati kurmanın, ön yargıları aşmanın ve herkesi olduğu gibi kabul etmenin değerini vurgular.

Masal OkuBili Bili Horoz ve Altın Madeni HikayesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Sadık Köpek
Sadık Köpek Hikayesi
Akıllı Tilkinin Masalı
Akıllı Tilkinin Hikayesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Cimri Ve Dostu Masali
Cimri Adam Hikayesi

Yorumlar

  1. Murat Akatay says:

    Çok güzel bir masal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.