Balkız Hikayesi

Balkız Masalı

Abone Ol google news

Balkız masalı, Zamanın birinde bir kral ve kraliçe yaşarmış. Bu kral ve kraliçenin dünya tatlısı güzel mi güzel bir kız çocukları olmuş. Kız hem çok güzel hem de akıllı ve vicdan sahibiymiş. Bu kıza herkes Balkız dermiş. Çünkü sözleri tavrı hareketleri bal gibi tatlıymış. Balkız herkes tarafından hem çok seviliyor hem de çok özeniliyormuş.

Balkız tek çocukmuş. Başka kardeşi yokmuş. O yüzden de aile tarafından hep el üzerinde tutularak üzerine düşülürmüş. Anne ve babası onun hep çok mutlu olmasını istiyormuş. Balkız her geçen gün büyümüş ve güzelleşmiş. Artık büyüdüğü için ailesi onun evlenmesi ve mutlu bir hayat sürmesini istiyormuş. Bu yüzden kral bir gün balkısı yanına çağırarak bu isteğini ona açıklamış. Balkız babasına siz daha iyisini bilirsiniz diye cevap vermiş.

Balkız Masalı
Balkız Masalı

 

Kral o zaman karar vermiş kızı ile evlenecek olan kişi özenle seçilmeliymiş. Balkız’a yakışacak kadar yakışıklı güçlü aynı zamanda da merhametli ve vicdan sahibi olması gerekiyormuş. Çünkü kral elbet bir gün yaşlanacak ve ülkesini de böyle adaletli birine teslim etmek istermiş. Evet kızı balkısı için uygun bir eş adayı arıyormuş ama aynı zamanda da tabi ki ülkenin de geleceğini düşünmesi gerekiyormuş.

Kral farklı ülkelerin krallarının oğullarını direkt eş olarak seçebilirmiş. Ama o öyle olmasın istiyormuş. Bu nedenle herkese haber göndermiş. Kızı Balkız ile evlenmek isteyen gençler için bir yarışma düzenleyecekmiş. Yarışmayı kim kazanırsa kızını da onla evlendirecekmiş. Yarışma ile alakalı olarak her detayı ince ayrıntısına kadar planlamış. Yarışlar birden fazla özelliği ölçecek ve bu yarışma da tüm rakiplerini geçen kişi birinci olarak kızı Balkız ile evlenme hakkını elde edecekmiş.

Yarışmacılar arasına bakıldığı zaman çok tanınan kralların çocukları da varmış Ama hiç tanınmayan ailelerin çocukları da varmış. Çobanlık yaparak geçimini sağlayan Mehmet de yarışmacılar arasındaymış. Yapılan yarışmalar türlü türlü yetenekleri ölçmek üzere planlanmış. Bunlara baktığımız zaman güç zeka yetenek hepsi ayrı önemli olan yarışmacılarmış.

Mehmet tüm rakiplerini tek tek eleyerek hepsini yenmiş. Balkız için varını yoğunu ortaya koymuş Son olarak da zeka testlerini de geçen Mehmet tek kazanan kişi olmuş. Kral Mehmet’i yanına çağırarak onunla tanışmış. Ve kızı ile evlenmesini münasip bulmuş. Bunun üzerine kral 3 gün 3 gece süren bir düğün yapmış. Balkız ile Mehmet hayatları boyunca hep mutlu ve huzurlu bir yaşam sürerek ömürlerine devam etmişler.

Balkız Masalı
Balkız Masalı

Balkız Masalının Konusu Nedir?

Balkız masalının konusu kralın kızı olan Balkız ile Çoban Mehmet’in tanışıp evlenmesi hikayesidir.

Balkız Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Çoban bile olsa kişinin mesleği önemli değildir. Onu geriye atacak bir unsur değildir.

Balkız Masalından Çıkarılabilecek Olan Dersler Nelerdir?

Kişinin iyiliğinin ölçütü meslek değildir. Kişi kendini geliştirmelidir.


Benzer İçerikler

Yakut Prens
Yakut Prens Hikayesi
Kirmizi-Kanatli-Baykus-Masali
Kırmızı Kanatlı Baykuş Hikayesi
balik ve kusun aski hikayesi
Balık ve Kuş Hikayesi
Kusursuz Prens Masalı
Kusursuz Prens Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.