Bıcırık Todi Hikayesi

Bıcırık Todi Masalı

Abone Ol google news

Bıcırık todi masalı, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde, yaşıtlarına göre çok ufak olduğu için kendisine bıcırık denilen sevimli bir yavru köpek yaşarmış. Todi adındaki bu yavru köpek, çok hayat dolu, hareketli ve neşeli bir köpekmiş.

Sürekli oyunlar oynamak, gezmek, yeni arkadaşlar edinmek istermiş. Ancak Bıcırık Todi’nin tek başına dışarıya çıkma korkusu varmış. Her ne kadar hala yavru olsa da yaşıtları tek başına ailesinin sözünden çıkmadan arkadaşlarıyla oyun oynayıp gezebiliyor ama o bir türlü cesaret edip tek başına dışarıya çıkamıyormuş.

Bu yüzden de sürekli anne ve babasından kendisini dışarıya çıkarmalarını söylüyor ve tüm gün ailesini adeta peşinden koşturuyormuş. Ailesi Bıcırık Todi’nin hareketliliğine ayak uyduramıyor, yaşlı oldukları için çabucak yoruluyorlarmış.

 

Bıcırık Todi Masalı
Bıcırık Todi Masalı

Bu nedenle de Bıcırık Todi’nin artık bu korkuyu yenmesi ve kendi başına dışarı çıkarak, tek başına yeni arkadaşlıklar edinip parkta yaşıtlarıyla tek başına oyun oynamaması için bir şeyler yapmaları gerektiğini düşünüyorlarmış.

O gün Todi ile birlikte eve dönen anne ve baba köpek, Bıcırık Todi uyuduktan sonra tüm gece ne yapabileceklerini düşünmüşler. Ardından akıllarına çok iyi bir fikir gelmiş. Todi ile birlikte dışarıda gezerken, tam parka yaklaştıkları sırada Todi’nin yanından bir anda kaybolup bir ağacın arkasına saklanmışlar ve onu izlemeye başlamışlar.

Bıcırık Todi, parkta arkadaşlarını görür görmez koşarak yanlarına gitmiş. Anne ve babasının yanında olmadığını saatler boyunca fark etmeyen Todi, bir ara anne ve babasına bakmak için arkasına döndüğünde kimsenin olmadığını görmüş. İlk başta endişelenip korksa da daha sonra arkadaşları ile bu eğlenceli oyuna devam etmeye karar vermiş.

Bunu gören ailesi çok sevinerek eve doğru yola koyulmuşlar. Akşam olduğunda Todi, arkadaşları ile birlikte parktan ayrılmış ve sürekli olarak geldiği yolu bildiği için keyifli bir şekilde geze geze eve gelmiş. Ailesine ilk başta çok kızmış ve onu neden yalnız bıraktıklarını sormuş.

Ancak ailesi, onu yalnız bırakmadıklarını, bir ağacın arkasında gizlendiklerini ve Todi’nin onları görmese de arkadaşlarıyla oynamaya devam ettiğini görünce eve geldiklerini söylemişler. Bu sayede artık Bıcırık Todi’nin korkusunu yendiğini söyleyerek anne köpek;

-Bak Todi, artık biz olmadan da dışarıya yalnız bir şekilde çıkıp arkadaşlarınla oyun oynayabilir, sonra geç olmadan eve yine tek başına dönebilirsin.

Demiş. Bunun üzerine aslında korktuğu bu durumun çok saçma olduğunu bir kez daha anlayan Bıcırık Todi, bunun için ailesini her gün yorduğu için çok üzülmüş ve aynı zamanda bu korkusunu yendiği için çok sevinmiş. Bundan sonra Bıcırık Todi, yalnız başına dışarıya çıkıp oyun oynamaya başlamış.

Bıcırık Todi oku masalı da böylece mutlu sonla bitmiş.

 

Bıcırık Todi Masalı
Bıcırık Todi Masalı

Bıcırık Todi Masalının Konusu Nedir?

Bıcırık Todi masalının konusu, dışarıya tek başına çıkmaktan korkan ve yapmak istediği her şey için ailesini de peşinde sürükleyen Todi’nin bu korkusunu nasıl yendiğini anlatmaktadır.

Bıcırık Todi Masalının Ana Fikri Nedir?

Bıcırık Todi masalının ana fikri, yeterince büyüdüğümüzde artık kendi başımıza da bir şeyleri başarabilecek olmamız ve bunun için ailemize yük olmayıp kendi başımıza da bir şeyler başarabilmemiz gerektiğidir.

Bıcırık Todi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan, korktuğumuz şeylerin üstüne gittiğimizde bu korkularımızı yenebileceğimiz ve yeterine büyünce kendi başımıza da bir şeyler yapabileceğimiz derslerini çıkarabiliriz. Masal okuma okul öncesinde en çok tercih edilen bir aktivitedir.


Benzer İçerikler

Köstebek Çıtırık Masalı
Köstebek Çıtırık Hikayesi
Benekli İnek
Benekli İnek Hikayesi
Yağmur Damlaları Masalı
Yağmur Damlaları Hikayesi
Keloğlan ve Kuyudaki Dev Masalı Oku
Keloğlan ve Kuyudaki Dev Hikayesi

Yorumlar

  1. Anonim says:

    Çok iyi masallar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.