Bir Anadolu Hikayesi

Bir Anadolu Masalı

Abone Ol google news

Bir Anadolu masalı Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde Anadolu’da son derece fakir ve zor durumda bir Anadolu köyü varmış. Bu köyün sakinleri toprakları verimsiz olduğu için tarım yapamaz, dağları otsuz olduğu için hayvancılık yapamazmış. Bu köydeki kadınlar örgü örer ve bunları şehirdeki pazarda satar, erkekler ise şehirde hamallık yaparmış. Şehre saatler boyunca yürür, en azından evlerinde yemek pişsin diye tüm gün çalışırmış.

Tüm köy fakir olduğu ve köyde okul olmadığı için çocuklarını şehre okutmaya da götüremezler, ne kadar isteseler de çocuklarını okutamazlarmış. Günlerden bir gün, çocuklarının bu köyde onun gibi bir ekmek için heba olmasını istemeyen bir adam, çocuklarını okula yazdırmaya ve gerekirse gece gündüz çalışarak onları okutmaya karar vermiş. Tüm gün çocukları yorulmasın diye onları el arabasının içine oturtur ve şehirdeki okula götürürmüş.

 

Bir Anadolu Masalı
Bir Anadolu Masalı

Gel zaman git zaman, bunu gören köylüler de çocuklarını aynı şekilde okula götürmeye ve okutmaya başlamışlar. Çocuklar artık büyümüş, okula kendi başlarına gitmeye, derslerinde çok başarılı olarak pek iyilerle dolu karneler getirmeye başlamışlar. Köyden gelen bu çocukların hikâyesini öğrenen öğretmenleri ise, bu duruma çok üzülmüş ve köyde daha okuyamayan pek çok gencin olduğunu çocukların babasından öğrenince bu duruma bir çözüm aramış.

Ardından bu öğretmen, bir servis ile anlaşarak her gün köydeki tüm çocukları toplamasını ve öğretmenlik yaptığı okula getirmesini söylemiş. Servisin parasını her ay kendi cebinden ödeyeceğini ve çocuklara da okumaları için gerekli tüm şeyleri alacağını söylemiş.

Bu haberi duyan köylüler, çocukları için çok sevinmiş ve hemen bu durumu kabul etmişler. Köydeki tüm çocuklar okumaya başlamış ve hepsi önce ilkokul, ardından lise ve bir hayırsever sayesinde kazandıkları üniversiteyi okumuş, ardından hepsi çok başarılı birer yetişkin olarak çok iyi mesleklere sahip olmuşlar.

Ailelerini bu fakir köyden kurtarıp, onlara şehirde bir ev almışlar ve tabi ki buralara gelmelerinde en büyük destekçileri olan ilkokul öğretmenlerini de unutmayıp sürekli onunla görüşüp onun ihtiyaçlarını karşılamışlar. Hepsi kendi mesleklerine sahip güçlü yetişkinler olmuşlar ve ailelerinin bunca yıl yaşadıkları bu sıkıntıları unutturmak ve emeklerinin karşılığını vermek için hep daha fazla çalışmışlar.

Köyde ilk defa çocuklarını okula götürmek için çabalayan adamın çocuklarından biri Hakim, biri Doktor ve biri Öğretmen olmuş. Çocukları anne ve babaları ile her zaman gurur duymuş ve onların bu çabasını boşa çıkarmayarak kendi ayakları üzerinde dimdik duran insanlar olup bu emeklerin karşılığını vermişler.

Anadolu Masalları kısa için sizlere sunduğumuz bir masalın daha sonuna geldik. Anadolu masalları oku için sayfamızı ziyaret etmeye devam edin.

 

Bir Anadolu Masalı
Bir Anadolu Masalı

Bir Anadolu Masalı Konusu Nedir?

Bir Anadolu Masalı, çocuklarının okuyabilmesi için ne kadar fakir olsalar da vazgeçmeyen anne ve babalar, çocukların okuması için çırpınan bir öğretmen ve ardından okuyan bu çocukların meslek sahibi olup tüm emeklerinin karşılığını vermelerini konu edinmektedir.

Bir Anadolu Masalı Ana Fikri Nedir?

Bir Anadolu Masalı ana fikri, ailelerin çocukları için yapamayacağı şey olmamakla birlikte çocukların okumasının ve derslerini çalışmasının önemidir.

Bir Anadolu Masalı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çocukların mutlaka okuması ve ailelerin de çocuklarının geleceği için çocuklarını okutmaya çaba göstermesi gerekmektedir. Masal oku ile diğer masallara da ulaşabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Dünyayı Gezmek İsteyen Kirpi
Dünyayı Gezmek İsteyen Kirpi Hikayesi
Güvercin ile Karınca Masalı
Güvercin ile Karınca Hikayesi
Şaşkın Leylek Masalı
Şaşkın Leylek Hikayesi
balik ve kusun aski hikayesi
Balık ve Kuş Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.