Çiçek Perileri Hikayesi

Çiçek Perileri Masalı

Abone Ol google news

Çiçek perileri masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, rengarenk çiçeklerle çevrili bahçesi olan bir ev varmış.  Bu evde annesi ile birlikte yaşayan Ece adında bir kız varmış. Ece, insanlarla hiç anlaşamayan ve bu nedenle de hiç arkadaşı olmayan bir kızmış. Onunla kim arkadaş olmak ve sohbet etmek istese onu tersler, hep yalnız başına evlerinin bahçesindeki çiçeklerle ilgilenir, tüm günü onlarla geçirirmiş.

Annesi ne kadar ısrar etse de dışarıda birlikte eğlenceli oyunlar oynayan çocukların yanına gitmesine ikna edemezmiş. Günlerden bir gün Ece yine yalnız başına bahçede çiçekleriyle ilgilenirken, sokaktan geçen iki kız, Ece’nin bahçesindeki çiçekleri çok beğenerek bahçeyi izlemeye başlamış ve çiçeklerin ne kadar güzel olduğundan bahsederek “Keşke bizim bahçemizde de böyle çiçekler olsaydı” diyerek kendi aralarında konuşmaya başlamışlar.

Ece ise bu kızları görünce çok sinirlenmiş ve neden bahçelerini izlediklerini sormuş. Ece ile yaşıt bu iki kızdan biri ise;

-Bahçendeki çiçekler ne kadar güzelmiş. Biz de senin gibi böyle bir bahçeye sahip olmak çok isterdik. Çok şanslısın.

Demiş. Ece, her ne kadar güzel bir şey söylese de bu kızlara bahçelerine bakmamalarını ve hemen buradan gitmelerini sertçe söyleyince, kızlar üzülerek uzaklaşmış. Ece de bahçesindeki çiçekleri sulamaya devam etmiş.

Ertesi gün bahçeye çıktığında ise tüm çiçeklerinin solmaya başladığını görmüş. Her gün tüm bakımlarını yapan ve onlara çok iyi davranan Ece, neden böyle olduklarına anlam verememiş. Tam da bu esnada bahçedeki çiçeklerin arasında dolaşan iki peri görmüş.

Hemen koşarak bu perilerin yanına giden Ece;

-Siz de kimsiniz. Burada ne arıyorsunuz? Çiçeklerimi rahat bırakın!

Demiş. Periler ise kendilerinin çiçek perisi olduklarını ve çiçeklerle sohbet ederek onların tüm bakımlarını sihirle yaptıklarını ve onların solmamasını ve çiçek açmasını sağladıklarını söylemişler. Ardından Ece’ye;

-Sen kimseyle arkadaş olmadığın ve insanlara kötü davrandığın için, çiçeklerin sana küsmüşler. Çünkü çiçekler kendilerini seven birisi gibi aynı zamanda diğer insanları da seven ve onlarla iyi anlaşan bir kişinin kendilerine bakmasını isterler. Sen her ne kadar çiçeklerine çok iyi baksan da eğer güzel arkadaşlıklar kurarak iyi bir dost olamazsan çiçeklerin gün ve gün solmaya devam edecek.

Demişler. Bunu duyan Ece çok üzülmüş. Hem çiçeklerinin ona küsüp solmaması hem de artık iyi bir arkadaş olarak diğer yaşıtlarıyla eğlenceli vakitler geçirmek için perilerden yardım istemiş. Periler ona iyi bir arkadaş olmanın tüm inceliklerini öğretmişler. Ece ertesi gün sokakta oyun oynayan çocukların yanına giderek hepsiyle arkadaş olmuş ve hepsine çok iyi davranmış. Sonraki sabah kalktığında tüm çiçekleri her zamankinden daha canlı ve daha güzelmiş.

En güzel peri masalları için tekrardan görüşmek üzere. Türkçe peri masalları için Masal Oku ile en güzel masalları okuyabilirsiniz.

Çiçek Perileri Masalının Konusu Nedir?

Çiçek Perileri masalının konusu, arkadaşları ile iyi anlaşamayan ve onlara hep kötü davranan Ece’nin ona küserek solan çiçeklerini tekrar canlandırmak için bahçeye gelen perilerin, Ece’ye çiçeklerinin neden solduğunu anlatması ve Ece’nin yaptığı hatayı anlayarak iyi bir arkadaş olmasıdır.

Çiçek Perileri Masalının Ana Fikri Nedir?

Çiçek Perileri masalının ana fikri, insanlarla doğru iletişim kurmanın ve iyi bir arkadaş olmanın önemidir.

Çiçek Perileri Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Çiçek Perileri masalı ile huysuz, insanlarla anlaşamayan ve kimseyle arkadaş olmak istemeyen biri olmanın ne kadar yanlış ve kötü bir davranış ve düşünce olduğu dersini çıkartabiliriz.

Masal OkuAltın Ekmek MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Binmek İçin İstedim, Ama…
Binmek İçin İstedim, Ama Hikayesi
Pembe İncili Kolye Hikayesi
Pembe İncili Kolye Hikayesi
Rumpelstiltskin
Rumpelstiltskin Hikayesi
Kral Kedi ve Fareler
Kral Kedi ve Fareler Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.