Çiçek Satan Kızın Hikayesi

Çiçek Satan Kızın Hikayesi

Abone Ol google news

Çiçek satan kız hikayesi, lakabıyla bir zamanlar annesiyle birlikte yaşayan küçük bir kız varmış. Bu kızın ismi ise Esma imiş. Esma derin düşünceye kapılan bir kız çocuğuymuş. Esma’nın annesi hasta ve günlerdir yatmakta imiş. Bir gün annesiyle birlikte yemek yerlerken annesinin tüm yemeği onun tabağına koyduğu gözünden kaçmamış. Tabağında ki yiyecekten anladığı üzere esmanın evlerinde yiyecekleri kalmamış.

Esma’nın annesi hasta olduğu için çalışamıyormuş ve Esma annesine ‘Anneciğim senin hastalığın çalışmana engel oluyor biliyorum, müsaade ette bende sana destek olayım.’ Demiş

 

Çiçek Satan Kızın Hikayesi
Çiçek Satan Kızın Hikayesi

Esma’nın annesi, Esma’nın yaşı küçük olduğu için çalışmasını istemiyormuş fakat kendisinde rahatsız olmasından dolayı evlerine de yiyecek alamıyorlarmış. Haliyle annesi Esma’nın çalışma isteyince cevaben ‘Olur kızım ama sen çok küçüksün sen bu yaşta ne iş yapabilirsin ki? Diye merak içerisinde endişe ile sormuş.

Esma önceden beri çalışmak istediği için önce çalışacağı yeri ayarlamış bu durumu annesinin rızası olunca söylemiş. Esma’nın annesinin sorusuna Esma, ‘Anneciğim ben iş buldum bile sadece senin iznini bekliyordum. Halime Teyze’nin çiçeklerini satacağım. Demiş

Esma’nın çiçeklerini satmak istediği Halime Hanım annesinin çok yakın arkadaşıymış. Bu sebeple Esma’nın annesinin de içi rahat etmiş. Annesi ‘peki kızım çalışabilirsin ama Halime Teyzeni üzecek bir şey yapma olur mu diye kızını tembihleyerek başını okşamış ve odasına gitmiş.

Sabah erkenden işe gitmek için yola çıkan Esma, Çiçekçiye gidip desteler halinde hazırlamış olduğu çiçekleri satmak üzere sokağın başında beklemiş. Esma, gün içerisinde sadece bir adet gül satabilmiş. Kazandığı paraya ise eve bir ekmek ve peynir almış.

Ertesi sabahta Esma, tekrardan çiçekçiye gidip çiçeklerini alıp satmak üzere sokağın başında beklemeye başlamış. Oradan geçen yaşlı bir adam ’Selam çiçekçi kız, sen çiçek satmak için çok küçük değil misin, bu yaşta okulda olman gerekmez mi?’ diye sormuş. Çiçekçi kız tüm dürüstlüğü ile yaşlı adama her şeyi anlatmış ve yaşlı adam Esma’nın elinde ki tüm çiçekleri satın almış.

Günler geçtikçe sempatikliği ve sıcaklığı ile her şeyi kendine çekmeyi başaran çiçekçi kız, çok iyi satışlar elde ederek annesinin tedavi masraflarını karşılamayı başarmış.

Annesi tedavi sonrası sağlığına kavuşur kavuşmaz kızına, ‘canım kızım ben artık iyiyim, sen okuluna devam edebilirsin. Bende Halime Teyzenin yanında işe başlayacağım.’ demiş. Esma annesinin sağlığına kavuşmasına ve yeniden okula başlayacağına çok sevinmiş.

Okuluna devam eden Esma, üstün başarısı sayesinde okulunu birincilik ile bitirmiş ve istediği bir şirkette yönetici olarak çalışmaya başlamış. Esma ile annesi birlikte huzur ve mutluluk içerisinde yaşamışlar.

Çiçek Satan Kızın Hikayesi
Çiçek Satan Kızın Hikayesi

Çiçek Satan Kızın Hikayesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Çiçek satan kızın hikayesinin konusu Annesi hasta olan küçük bir kızın çiçek satarak yaşam mücadelesi vermesi ile annesinin sağlığına kavuşturmak ve daha iyi bir yaşam sürmesi için çabalamasıdır.

Çiçek Satan Kızın Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Çiçek satan kızın hikayesinin ana fikri Esma’nın küçük yaşta çiçek satarak annesine yardımcı olmaya çalışmasıdır.

Çiçek Satan Kızın Hikayesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çiçek satan kızın hikayesin çıkartılabilecek dersler, hayatta bazen zor dönemlerde geçilebilmektedir. Bu zor dönemlerde bireylerin birbirlerine destek olması ile aşılamayacak sorun olmadığıdır.


Benzer İçerikler

Karıncalar İle Çekirge Hikayesi
Karıncalar İle Çekirge Hikâyesi
Pofuduk Tavşan Hikâyesi
Pofuduk Tavşan Hikâyesi
Kurt İle Keçi
Kurt İle Keçi Hikayesi
Habeşlinin Teri
Habeşlinin Teri Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.