2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Çiftçi İle Padişah Masalı

Çiftçi ile padişah masalı, Kaf dağının ardında bir krallık ve bu krallığın çok kötü bir padişahı varmış. Bu padişah tüm halkına eziyet eder ve onların tüm gelirlerini ellerinden zorla alırmış. Aynı krallıkta bir de çok fakir bir çiftçi yaşamaktaymış. Bu çiftçi her gün kuru ekmek yer ve tarlasından hiç mahsul çıkmazmış. Padişah verecek hiçbir malı olmadığından padişahın vezirleri her seferinde adamı çok kötü döverlermiş.

Yine bir gün padişahın vezirleri çiftçinin evine gelmişler. Ancak çiftçi bu sefer bir plan yaparak vezirlerden kurtulmayı planlamış. kapıyı açmayan adam arka taraftan çıkarak tek gördüğü veziri bayıltıp kıyafetlerini giymiş.

Daha sonra ise diğer vezirlerin yanına giderek adamın burada olmadığını söylemiş. Vezirler adamı bulamadıklarını padişaha nasıl söyleyeceklerini düşünmekte adam ise kurtulmanın sevincindeymiş. Bu plan sayesinde hem hayatı kurtulacak hem de çok daha rahat yaşayacakmış.

Vezirler ve vezir kılığındaki çiftçi sonunda saraya ulaşabilmişler. Çiftçi hemen kendi odasının olduğu yere giderek saklanmaya başlamış. Birkaç gün diğer vezirlerden ayrı yemek yiyen çiftçi artık dikkat çekmeye başladığı için mecbur dışarıya çıkmak zorunda kalmış.

Bu sırada padişaha da bir ders vermek isteyen çiftçi padişah içinde hemen bir plan yapmaya başlamış. Tüm gece düşündükten sonra aklına oldukça güzel bir plan gelen çiftçi hemen sarayın mutfağına giderek padişah için özel hazırlanmış yemekleri kendilerine verilen yemekler ile değiştirmiş.

İlgili Makaleler

Padişahın huzuruna ise oldukça kötü vezirler için hazırlanmış yemekler çıkmış. Veziri ise akşam bu lezzetli yemekleri görünce bir an şaşırmışlar. Bu işte bir tuhaflık olduğunu anlayan vezirler daha önce hiç görmedikleri yeni vezirin yanına yani çiftçinin yanına gitmişler. bu sırada padişah odasından sinirle fırlayarak her yerde bağırmaya başlamış.

Çiftçi tüm vezirlere sessiz olup kendisini dinlemelerini rica etmiş. Vezirlerden bazısı padişaha çok sadık oldukları için hemen onun yanına gitse de birçok vezir bu yeni adamın söyleyeceklerini merak etmişler.

Çiftçi konuşmaya başlamış “görüyorum ki halkına zulmettiği kadar siz vezirlerine yani tüm işlerini emanet ettiği kişilere de hiç değer vermemekte. Evet ben geçen gün aradığınız çiftçiyim. O gün arkadaşlarınızdan birini bayıltarak elbiselerini giydim ve aranıza karıştım. ancak amacım hiç kimseye zarar vermek değil. Sadece kendi hayatımı kurtarmak ve padişaha bir ders vermek istemiştim” demiş.

Bu adamın sözlerini duyan vezirler ise söylediklerine hak vermişler ancak tam bu sırada padişah sinir ile içeriye girerek bu adamın hemen balıklara yem edilmesini emretmiş. Tam padişahın en yakın vezirleri adamın üzerine gelirken diğer tüm vezirler adamın önünde set olmuş ve padişaha doğru yürümeye başlamışlar.

Vezirler padişahı yakaladıkları gibi zindana kapatmışlar ve onu kendilerine yedirir yemekleri yedirmiş aynı zamanda halkına davrandığı gibi davranmışlar. oldukça sefil bir durumda olan padişah ise her gün kurtulmanın bir yolunu aramaktaymış.

Çiftçi İle Padişah Masalı
Çiftçi İle Padişah Masalı

Çiftçi ile Padişah Masalının Konusu Nedir?

Çiftçi ile padişah masalının konusu çok kötü bir padişahın halkına zulmetmesi ve halkı içerisinde sürekli vezirlerinden dayak yiyen çiftçinin gizlice saraya girerek padişaha hayatının dersini vermesidir.

Çiftçi ile Padişah Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Çiftçi ile padişah masalının ana fikri ise kötü padişahın sonunda halkına ve vezirlerine yapmış olduğu eziyetlere kendisinin de maruz kalarak cezasını bulmasıdır.

Çiftçi ile Padişah Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çiftçi ile Padişah masalından çıkarılabilecek dersler içerisinde en önemlisi kötülük yapan kişinin bir gün kendisinin de aynı kötülük ile karşılaşacağıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!