Çoban Keloğlan Hikayesi

Keloğlan İle Altın Balık Masalı

Abone Ol google news

Çoban Keloğlan masalı, çobanlık yapan Keloğlan’ın günlerden bir gün yine çobanlık yaptığı esnada eşkıyalar Keloğlan’ın olduğu yeri sarar. Keloğlan’ın babası bu durumu görürken eşkıyalara seslenerek bu koyun kendilerine ait olduğunu söyleyerek vermez. Eşkıyalar babasından zorla koyunları almaya çalışırken buna direnmeye başlar. Bunun üzerine sinirlenen eşkıyalar elindeki koyunları vermeyen keloğlanın babasını zindana atmaya karar verirler.

Çoban Keloğlan Masalı
Çoban Keloğlan Masalı

 

Çoban Keloğlan’da babasının zindana atılmasından dolayı geçim sıkıntısına düşer. Babası da artık eve bir şeyler getiremeyeceğinden dolayı Keloğlan artık elinden geldiğince bir şeyler yapmanın gayreti içerisinde olur. Günler geçip giderken geçim sıkıntıları daha çok yaşanmaya başlanır.

Köyün çobanlığını sürdürmeye karar veren Keloğlan’a köylüler tarafından sen yapamazsın, okul okuman gerekiyor diye baskı yapar. Fakat Keloğlan köylüler tarafından gelecek olan baskılara aldırış etmez. Onun için tek düşüncesi geçim sıkıntısına bir çare bulmak ve eve bir ekmek getirmeye çalışmak. Fakat Keloğlan için farklı bir plan vardır.

O da eşkıyaların elinden babasını bir an önce kurtarmaya başlamış olmak. Bunun için günlerce planlar yaparken babasını nasıl kurtarabilecek olduğunu sürekli kara kara düşünmeye başlamış. Sabah olunca erkenden köyün yolunu bularak yola düşmeye başlamış. Bir dağın eteklerine gelirken, dağ eteklerinde de bir derenin geçmiş olduğunu fark etmiş. Koyunlar dereden su içmeye başlarken Keloğlan çok yorulmuş ve ağacın altında dinlenmeye karar vermiş.

Keloğlan ağacın altında uzandığı sırada çok yorgun olduğundan dolayı direkt olarak uykuya geçiş yapmaya başlamış. Fakat yanlarında otlanan koyunlarda karınlarını doyurduktan sonra diğer otlak alanlara doğru koşarak dağılmaya başlamışlar. Keloğlan uyandığında yanındaki koyunlarının hiçbirinin olmadığını fark edince ne yapacağını bilememiştir.

Bir bakmış ki koyunlar eşkıyalar tarafından toplanıyor. Bunu fark eden Keloğlan hiç vakit kaybı yapmayarak yanlarına koşarak ağalar ne yapıyorsunuz onlar benim koyunlarım demiş. Onlar benim sürüm alamazsınız, bana emanet demiş. Fakat daha sonradan koyunları almaya çalışanların eşkıya olduğunu fark ederken kurnazca bir plan yapmaya başlamış. Eşkıyalar Keloğlana dönerek sen bize koyunlarını vermiyor musun demişler. O da onlara dönerek ne haddine olduğunu kendisini bırakırsa daha çok koyun getireceğini söylemiştir.

Keloğlan köye gelip tüm köy ahalisine durumu izah etmiş. Hepsi birlikte plan yapmışlar.  Eşkiyalar köye geldikleri sırada onlara pusu kurarak yakalanmasını sağlamışlar. Keloğlanın babası esirlikten kurtulmuş ve Keloğlan bir daha çobanlık yapmayarak okuluna devam etmiş.

Çoban Keloğlan Masalı
Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı Konusu Nedir?

Çoban Keloğlan Masalı konusu, Keloğlan’ın babasının eşkıyalar tarafından esir düşmesi ve Keloğlanın babasını esirlikten kurtarmak amacıyla eşkıyaları alt üst etmek amacıyla kurduğu planları anlatır.

Çoban Keloğlan Masalı Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Çoban Keloğlan Masalı ana fikri, Keloğlanının babasını kurtarmak için eşkıyalarla mücadele içerisine girmesidir.

Çoban Keloğlan Masalı Çıkarabilecek Dersler Nedir?

Çoban Keloğlan Masalı çıkarabilecek dersler, eşkıyaların koyunları zorla alması ve kötülük yapması sonunda yakalanmasına neden oldu. Keloğlan hayalini kurduğu okuluna kavuştu. Ne istersek er ya da geç hayalimizi yaşarız.


Benzer İçerikler

Altın Ekmek Masalı
Altın Ekmek Hikayesi
Minik Dev
Minik Dev Hikayesi
Gezgin Uzaylı Masalı
Gezgin Uzaylı Hikayesi
Geçinmeye Gönlü Olmadıktan Sonra Fıkrası
Geçinmeye Gönlü Olmadıktan Sonra Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.