Çürük Diş Hikayesi

Çürük Diş Masalı

Abone Ol google news

Çürük diş masalı,  kahramanı olan Esma yeni yeni diş çıkarma yaşına gelmişti. Dökülen dişlerinin yerini alan yeni dişleri Esma’nın daha sağlıklı bir gülüşlere sahip olmasını sağlıyordu. Fakat dişlerini zaman zaman fırçalamayı ihmal eden Esma’nın dişi çürümeye başlamıştı.

Sağlam dişlerin, çürümeye başlayan dişi şaşkınlıkla izleyerek bir an önce kendisine gelmesini söylemişler. Eğer çürük dişin kendini yenilememesi durumunda tüm dişlerinde çürümeye başlayabileceğini bilen sağlıklı diler endişe duymaya başlamışlar. Tüm sağlam dişlerde bu durumu hak vermişler.

 

Çürük Diş Masalı
Çürük Diş Masalı

Bir süredir dişlerini fırçalamayan Esma, akşam yemeğinden sonra yine dişlerini fırçalamamış. Böylelikle sağlıklı dişler ‘bu yemeklerin kalıntıları bizi de çürütmeye’ başlayacak demişler. Böylelikle tüm sağlıklı dişer endişelenmeye başlamış.

Sağlam dişler Esma’nın yeniden dişlerini fırçalaması için çözüm arayışına girmişler. Çürük diş ile konuşmayan sağlıklı dişlere anlam veremeyen çürük diş kendini üzgün hissediyormuş.

Çürük diş her ne kadar üzgün olsa da sağlam dişlerin onun için çabaladıklarını anlamış. Sağlam dişlerden biri aniden ‘Buldum’ demiş. Tüm dişer merakla dinlemeye koyulmuş. Sorunun çözümünü bulan diş, ‘ Esma her dişini fırçalamadığında onun canını acıtırsak bizi unutmaz’ demiş.

Bu fikri tüm dişler onayarak uygulamaya başlamışlar. Esma’nın her akşam yatmadan önce dişlerini fırçalaması için tüm dişler ona acı vermeye başlamışlar.

Dişleri çok ağrımaya başlayan Esma’yı annesi doktora götürmüş. Esma’nın dişlerini muayene eden doktor ‘ Esmacım dişlerini düzenli fırçalıyor musun? Diye sormuş.

Doktorun sorusuna ‘hayır fırçalamıyorum’ diyen Esma, ‘Sanırım fırçalamayalı en son üç hafta olmuştu’ yanıtını vermiş.

Doktor ise ‘ Bir dişin çürük, eğer fırçalamamaya ısrar edersen sağlıklı dişlerini de kaybedebilirsin demiş.

Doktorun dediklerine pür dikkat kesilen esma, olur dercesine başını sallamış ve doktorunun verdiği ilaçları özenle kullanmış. Esma, o günden sonra dişlerini her gün yatmadan önce fırçalamaya özen göstermiş.

Tüm sağlıklı dişler her gün temizlenmekten oldukça memnunlarmış. Çürük diş ise her geçen gün daha da iyiye gidiyormuş. Esma da kendini olduğundan daha sağlıklı hissediyor ve dişlerinde hiç ağrı hissetmiyor ve etrafa bembeyaz dişler ile gülücükler saçıyormuş.

Bu güzel çürük diş masalı da mutlulukla son buluyormuş.

Çürük Diş Masalı
Çürük Diş Masalı

Çürük Diş Masalının Konusu Nedir?

Çürük diş masalının konusu Dişlerini fırçalamaya özen göstermeyen bir çocuğun, zamanla dişlerinin çürümesini ve bunun için bir doktordan yardım alarak dişlerine gereken hassasiyeti göstermesidir.

Çürük Diş Masalının Ana Fikri Nedir?

Çürük diş masalının ana fikri Dişlerini düzenli fırçalamayan bir çocuğun dişlerinde oluşabilecek birtakım olumsuzlukların meydana gelmesidir.

Çürük Diş Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Çürük diş masalından çıkartılabilecek dersler Gün içerisinde düzenli fırçalanmayan dişlerin, zaman içerisinde çürümesinden dolayı dişleri temiz tutmaya ve yemeklerden sonra fırçalamaya özen göstermeliyiz.


Benzer İçerikler

Kayıkçı Keloğlan Masalı
Kayıkçı Keloğlan Hikayesi
Hamarat Leylek
Hamarat Leylek Hikayesi
Sırma ile Üç Ayı
Sırma ile Üç Ayı Hikayesi
Şirinler Hikayesi
Şirinler Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.