Dalkavuk Kurt Hikayesi

Dalkavuk Kurt Masalı

Abone Ol google news

Dalkavuk kurt masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, büyük bir ormanda çıkarı için herkese yaranmaya çalışan dalkavuk bir kurt varmış. Bu kurt, ne zaman bir işi düşse ve yardıma ihtiyaç duysa, hemen güçlü ve zeki hayvanların yanına gider, onlara bin bir türlü güzel söz söyleyip yalakalık yapar, kendinden güçlü hayvanlara yanaşıp işlerini hallettikten sonra ise bir anda yanlarından kaybolup “Yine tüm işlerimi yaptırdım.” Deyip gülerek kendiyle övünürmüş.

 

Dalkavuk Kurt Masalı
Dalkavuk Kurt Masalı

Bir gün ormanların kralı aslanın yanında ona yaranabilmek için etrafta gezip aslana anlatacak bir yanlış bulmaya çalışan bu dalkavuk kurt, bir sincabın havuç tarlasından avuç dolusu havuç toplayıp gittiğini görmüş. Bunu görür görmez de “Hemen bunu aslan krala söylemeliyim. Bunu söylersem daha çok gözüne girer her isteğimi yaptırtırım” Demiş.

Koşa koşa aslanın yanına gitmiş ve şöyle demiş;

-Kralım. Ormanda gezerken ne görsem beğenirsiniz. Sincaplardan biri tavşanların yemek topladığı havuç tarlasına girip bir avuç havucu çalıp kaçtı. Tavşanların yemeğini çalıyorlar bu duruma bir şey yapmalısınız demiş.

Bunu duyan aslan hemen yardımcılarına bağırmış ve;

-Çabuk o sincabı bulun ve bana getirin.

Demiş. Kralın bu emrini yerine getirmek için ormandaki tüm sincapları bir araya toplamışlar ve bugün havuç tarlasından bir avuç havuç toplayan sincabın hemen ortaya çıkmasını söylemişler. Zavallı sincap korka korka öne çıkmış ve kendisinin topladığını söylemiş. Tam nedenini açıklayacakken kralın yardımcıları onu dinlemeden tutup kolundan kralın yanına götürmüşler.

Dalkavuk kurt sincabın geldiğini görür görmez;

Ahlaksız seni! Sen canım tavşanların havuçlarını çalarsın ha! Şimdi hak ettiğin cezayı güçlü ve iyi yürekli kralımız verecektir.

Diyerek bağırmaya başlamış. Aslan da bu yalakanın sözlerine inanmaya devam edip böbürlenerek “Sürün bu sincabı başka bir ormana” Diyerek emir vermiş. Tam da bu esnada ormanın yaşlı ve bilge tavşanı ağır ağır kralın yanına doğru gelmiş;

-Durun! Sen ne yaptığını sanıyorsun? Sen bu ormanı böyle mi yönetiyorsun? Nedenini ne içini sormadan, dinlemeden sincaba ceza veriyorsun. O bugün ben hastayım diye bana yardım etmek için o tarlaya girdi ve tüm o havuçları benim için topladı. Sen iyilik yapan bu garibime şu yanındaki yalakaya inanıp ceza veriyorsun.

Deyince aslan kral nasıl bir hata yaptığını anlamış ve hem yaşlı tavşandan hem de sincaptan defalarca özür dilemiş. Ardından dalkavuk kurdun haftalardır yanında kendisini doldurup yalakalık yaparak her işini hallettirdiğini de anlamış ve kurdu hemen yakalatıp;

-İşte gerçek suçlu buradadır. Ormanımda böyle bir hayvan istemiyorum. Derhal sürün bu ormandan bu yalaka kurdu.

Diyerek hatasını telafi etmiş.

Fabl masalları için kısa masal örnekleri içerisinde yer alan bu güzel Dalkavuk Kurt masalı da böylece sona erdi.

Dalkavuk Kurt Masalı
Dalkavuk Kurt Masalı

Dalkavuk Kurt Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Dalkavuk Kurt masalının konusu, dalkavuk bir kurdun sözüne inanan ve hiç düşünmeden sincabı cezalandıran aslanın, daha sonra suçsuz olan sincaba ve yaşlı tavşana karşı duyduğu pişmanlığı anlatmaktadır.

Dalkavuk Kurt Masalının Ana Fikri Nedir?

Bu masalın ana fikri, yanımızdaki insanları doğru seçmek ve asla yargısız insaf yapmamaktır.

Dalkavuk Kurt Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan, kendi çıkarları için bizlere iyi görünen ve kullanan insanlardan uzak durmak gerektiği, aksi takdirde yanlış kararlar verebileceğimizdir. Bunun yanı sıra bir karar vermeden önce mutlaka o karar için karşı tarafı dinleyip anladıktan sonra karar vermemiz gerektiği de çıkartılabilir.


Benzer İçerikler

Yeşil Dev Hikayesi
Yeşil Dev Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Minik Kedi Masalı
Minik Kedi Hikayesi
Dev ile Köylü Kızı Masalı
Dev ile Köylü Kızı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.