Davulcu Hikayesi

Davulcu Masalı

Abone Ol google news

Davulcu masalı, Günlerden bir gün, genç bir davulcu her akşam yaptığı gibi davulunu çala çala dolaşmak için yürüyüşe çıkmış. Her gün geçtiği göl kenarından geçerken bir anda suyun hareketlendiğini ve sudan oluşan bir siluetin gölün tam ortasında belirdiğini görmüş.

Korkudan ne yapacağını bilemeyip bir ağacın arkasına saklansa da onun için beliren bu siluet bir anda “Davulcu! Lütfen bana yardım et. Sana çok ihtiyacım var” diye bağırmış. Bu sesi duyan davulcu, korkak adımlarla saklandığı ağacın arkasından çıkınca karşısında güzeller güzeli bir kadın görmüş. Yavaşça ona doğru yaklaşıp;

-Beni nereden tanıyorsun? Neden benden yardım istiyorsun?

Diye sormuş. Bu genç ve güzel kadın ise; “Seni her gün bu göl kenarından geçerken görüyorum ama sen beni göremiyorsun. Ben buraya her akşam kardeşlerimle birlikte gelip etrafı izliyorum. Bana bir tek sen yardım edebilirsin. Ben ve kardeşlerim kötü kalpli bir cadı tarafından lanetlendik ve bizi yaşadığı evde esir olarak tutuyor.” Demiş.

Davulcu Masalı
Davulcu Masalı

 

Bunu duyan genç davulcu, görür görmez âşık olduğu bu kadını ve kardeşlerini kurtarmak isteyerek nerede tutulduklarını sormuş. Kadın ise hiçbir insanın önünden dahi geçmeye cesaret edemediği ormanın ardındaki bir dağda tutulduğunu söylemiş. Ancak bu zamana kadar deneyen kimsenin başaramadığını bu nedenle davulcunun da isterse denemeyebileceğini söylemiş.

Ancak genç davulcu kafasına koyup cesaretini toplamış ve günler boyu dağ, tepe yürümüş. Sonunda o korkunç ormana gelmiş ve içerisinde kocaman devlerin yaşadığını görmüş. Bir cesaret, davulunu alıp çala çala ormanın içerisinde yürümeye başlamış. Onu gören ve bu davul sesini duyan tüm devler etrafına toplaşmış. Ona;

-Bu ormana girmeye nasıl cüret edersin! Seni ezip öldürmemizi mi istiyorsun?

Diye bağırmışlar. Ancak bu devasa devlerin yavruları, bu harika davul sesi ile bir anda eğlenip dans etmeye başlamış. Yavrularını böyle eğlenirken gören devler ise hemen yumuşamış ve bu ormanın sonuna kadar davulunu çalarak yürürse ona bulaşmayacaklarını söylemişler.

Davulcu da büyük bir mutlulukla bunu kabul etmiş ve tüm ormanı davul çalarak yürümüş. Ormanın sonunda çok büyük bir dağın tepesinde kocaman bir şato görmüş. Günler boyu bu dağa tırmanmakla uğraşmış ve sonunda zirveye ulaşmış. Şatonun kapısını çaldığında kapıyı yaşlı ve oldukça kötü görünen bir cadı açmış.

 

Davulcu Masalı
Davulcu Masalı

Genç davulcu, buraya esir tuttuğu genç kadın ve kardeşleri için geldiğini söylemiş ve onları kurtarmak için ne gerekirse yapacağını söylemiş ancak cadı, hemen buradan gitmezsen seni de onların yanına hapsederim diyerek kapıyı suratına kapatmış.

Kapının önünde kara kara ne yapacağını düşünen genç davulcu, bir anda davulunu çalmaya başlamış ve genç kadının onun burada olduğunu anlamasını sağlamış. Şatonun hemen yanındaki havuz bir anda hareketlenmiş ve ona;

-Beni kurtarmak istiyorsan cadının odasındaki büyü dolu küreyi kırıp onun büyülerini elinden almalısın.

Demiş ve ortadan kaybolmuş. Genç davulcu ise sevdiği kadını kurtarabilmek için hemen bir plan yapıp gece şatonun en tepesine kadar çıkarak havalandırmadan içeriye girmiş ve cadının odasını bulmuş. Cadı mışıl mışıl uyurken bir anda havalandırmadan odaya atlayıp büyü dolu küreyi yere fırlatıp kırmış. Küre kırılır kırılmaz o simsiyah ve bakımsız şato bir anda dünyanın en güzel şatosuna dönüşmüş ve cadı uyanınca küresini kırılmış olarak görünce tüm gücünü kaybettiğini anlamış.

Ardından genç davulcu, hemen genç kadın ve kardeşlerinin esir tutulduğu odayı bularak onları kurtarmış ve birbirine aşık olan bu iki genç, aslında bir prenses olan genç kadının muhteşem sarayına dönüp harika bir düğün şöleniyle evlenip ömür boyu mutlu olmuşlar.

 

Davulcu Masalı
Davulcu Masalı

Davulcu Masalının Konusu Nedir?

Davulcu masalı konusu, genç bir davulcunun, bir cadı tarafından esir tutulan genç ve güzel kadını kurtarabilmek için yaşadığı tüm zorlukları atlatarak sonunda aslında bir prenses olan genç ve güzel kadını kurtarması ve ardından birbirine aşık olan bu iki gencin bu olaydan sonra evlenip bir ömür boyu mutlu olmasıdır.

Davulcu Masalının Ana Fikri Nedir?

Davulcu masalı ana fikri, karşılaştığımız zorluklar karşısında cesaretimiz, kendimize güvenimiz ve aklımızı kullanarak bu zorluklardan kurtulabilir ve hedeflerimize ulaşabiliriz.

Davulcu Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Yaşadığımız zorluklar karşısında pes etmememiz ve her zaman kendimize güvenerek aklımızla bu zorluklara karşı mücadele etmemiz gerektiği, bu masaldan çıkarılacak derstir.


Benzer İçerikler

Uykucu Tavşan
Uykucu Tavşan Hikayesi
Zencefilli Kurabiye Adam
Kurabiye Adam Hikayesi
Kırmızı Ayakkabılı Ördek
Kırmızı Ayakkabılı Ördek Hikayesi
Dünyanın En Güzel Şeyi Masalı
Dünyanın En Güzel Şeyi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.