Denizaltı Hikayesi

Denizaltı Masalı

Abone Ol google news

Denizaltı masalı, Denizlerin birinde kocaman bir su altı krallığı ve bu krallıkta yaşayan deniz kızları varmış. Deniz kızları her gün krallıkta görevlerini yapmak için işe gider ve görevlerini tamamladıklarında eve dönerlermiş. Günler böyle sürüp giderken bir gün krallıkta ne olduğuna anlam veremedikleri bir karmaşa olmuş. Herkes telaşla bir sağa bir sola gidiyormuş.

Deniz kızı olan Alara ise ne olduğunu bir türlü anlayamamış. Arkadaşı Çiçek’e neden herkesin panikle bir taraflara gittiğini sormuş.

Çiçek “bugün krallığımıza bir denizaltı yerleşti. Ancak yerleştiği saatten beri hiçbir hareket göstermiyor. Bu nedenle herkes panik içinde” demiş. Bunu duyan Alara’da oldukça panik olmuş. Koşarak annesine ve babasına haber vermek için eve gitmiş.

Alara eve geldiğinde anne ve babası evde yoklarmış. Demek ki onlarda duydular bu haberi diyerek hemen denizaltının görüldüğü yere doğru koşmaya başlamış. Tüm şehir ordaymış herkes merakla denizaltından neyin ineceğini merak ediyormuş.

 

Denizaltı Masalı
Denizaltı Masalı

Tam bu sırada uzun bekleyiş sona ermiş ve denizaltının kapısı yavaş yavaş açılmış. Herkes nefesini tutarak beklemeye başlamış. Denizaltının kapısından kocaman bir balık çıkmış. Herkes çok şaşırmış çünkü insan inmesini bekliyorlarmış.

Herkes merakla bu kocaman balığın etrafına toplanıp ne olduğunu sormuşlar. Büyük balık ise herkesin sessiz olması için seslenmiş. “hepiniz neden burada olduğumu merak ediyorsunuz biliyorum. Sizleri uyarmak için buraya geldim.” Diyerek cümlesini tamamlamış. Herkes daha da meraklanmış ve bu seferde balığa ne konuda kendilerini uyarmaya geldiğini söylemiş.

Balık yeniden sessizliği sağlayarak konuşmaya başlamış” Sevgili denizaltı krallığı burada insanların yürütecekleri çalışmalar var bu yüzden sizlerin buradan bir an önce gitmesi gerekiyor. Aksi halde hepiniz öleceksiniz” demiş.

Duydukları karşısında daha da korkan halk iyice panik olmaya başlamışlar. Nereye gideceklerini bile bilmiyorlarmış. Ancak bu büyük balığın sözünü dinlemekten başka çareleri de yokmuş. Herkes evine gidip eşyalarını toplamış ve kendine yeni yaşam alanları aramak için yola koyulmuş. Arkadaşlar ise birbirlerini bir daha hiç görememişler.

 

Denizaltı Masalı
Denizaltı Masalı

Denizaltı Masalının Konusu Nedir?

Denizaltı masalının konusu sualtı şehrinde karmaşaya neden olan bir denizaltının bulunması ile birlikte denizaltından çıkan büyük balığın burada yaşayanlara insanların denizlerde yaptıkları çalışmalar nedeniyle tüm sualtı şehrinin evlerini terk etmeleri gerektiğini söylemesidir.

Denizaltı Masalının Ana Fikri Nedir?

Denizaltı Masalının ana fikri ise biz insanlar yaptığımız bazı çalışmalar ile doğadaki canlıların yuvalarını gasp etmekteyiz. Bu durum çoğu zaman buralarda yaşayan canlıların ölmesine neden olmaktadır.

Denizaltı Masalı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Denizaltı Masalı Masalından çıkartılabilecek dersler özellikle insanlık için oldukça önemlidir. Doğada yaptığımız her şey bizler ile bu doğayı paylaşan canlıların olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Denizlerde yürütülen çalışmalar burada yaşayan canlıların ölmelerine veya yuvasız kalmalarına neden olmaktadır. Aynı zamanda çevreyi kirleterek doğal yaşamı da olumsuz etkilemekteyiz.

Sizler de masal oku sitesinde yer alan tüm masalları inceleyebilir, yaş kriterine göre masal  seçebilirsiniz.


Benzer İçerikler

Obur Kaplumbağa Masalı Oku
Obur Kaplumbağa Hikayesi
Arı ile Hercai Menekşe Masalı
Arı ile Hercai Menekşe Hikayesi
Kibar Prens Masalı
Kibar Prens Hikayesi
Çiçek Adaları Kraliçesi
Çiçek Adaları Kraliçesi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.