Dinazor Hikayesi

Dinozor Masalı

Abone Ol google news

Dinozor masalı sevenler için kaleme aldığımız bu hikayede adeta okuyan siz sevgili okuyucularımız da büyüleneceksiniz! Bizden söylemesi, sizden ise okuması diyerek iyi okumalar dileriz. 🙂

Dinozor Masalı
Dinozor Masalı sevenler için inanılmaz dinozor hikayesi oku

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur zaman içinde çok eski zamanlarda çok güçlü bir ülke varmış. Bu ülkenin sert ve çok sinirli bir kralı ve onun iyi yürekli oğlu varmış. Bu ülke diğer çevre ülkelerine göre çok güçlü ve bir o kadar zengin bir ülkeymiş.

Bu çevre ülkeler her daim kral ve oğlunu çekemez, onları çok kıskanırlarmış. Hatta civardaki büyücüler ve cadılar ile iş birliği yapar, kral ve oğluna kötülük yapmak isterlermiş. Ancak kral o kadar tecrübeli ve her daim tedbirli olduğu için gelen bu kötülükleri yener ve ülkesinin huzur içinde sürmesini sağlarmış.

Kral’ı büyücüler, cadılar sevmiyormuş çünkü, tüm dünyada büyü yapmak serbestmiş ama sadece kral’ın ülkesinde yasakmış. Bunun da sebebi kral karısının büyü yüzünden kaybettiğini düşündüğü için ülkesinde büyüyü yasaklamış.

Kral ülkesinde büyü yapan herkese ceza verir, bu oğlu dahi olsa affetmezmiş. Kral’ın oğlu günlerden bir gün ormanda gezerken ormanda kocaman bir yumurta görür ve onu alıp sarayına götürür. Kral’ın oğlu yumurtadan kimseye bahsetmez ve o yumurtayı bir köşeye koyar ve aradan haftalar, aylar geçer ve kral’ın oğlu yumurtayı çoktan unutmuş şekilde günlük yaşantısını sürdürmüş. Günlerden bir gece kral’ın oğlu uyurken yumurta çatlamaya başlamış, o esnada seslerden rahatsız olan kral’ın oğlu uykusundan uyandığında yumurtanın çatladığını ve içinden sihirli dinozor yavrusu çıktığını gördüğünde yavru dinozorun tatlılığına kapılmış ve adeta büyülenmişti.

Dinozor yavrusundan kimseye bahsedemezdi! Çünkü o büyülü bir dinozor yavrusuydu. Başkaları bundan haberdar olursa onu kaybedebilirdi. Kral’ın oğlu yavru dinozoru sarayın saklı gizli mahzenlerine götürüp orada ona çok güzel şekilde bakmış. Zaman geçtikçe yavru dinozor büyümüş konuşmaya dahi başlamıştı.

Sihirli dinozor yavrusu geleceği görüp büyü yapabiliyordu bu yetenekleri kral’ın oğlu için inanılmaz güç ve ülkesini korumak için çok iyi bir fırsattı. Ancak bizim dinozor geleceği görebildiği şekilde aynı zamanda geçmişi de görebiliyor ve geçmişte kral’ın büyücülere yapmış olduğu baskılardan dolayı kral’ı sevmiyordu.

Günlerden bir gün komşu krallıklar kral ve oğluna kötülük yapabilmek adına büyücüler ile yeniden anlaşmışlar. Bu büyücüler o kadar kötülermiş ki kimse onları sevmezmiş. Zaten kötülükten kimseye hayır gelmez ve her kötülük er ya da geç kendisini bulurmuş. Bu büyücüler ülkenin su kaynaklarına sihir yapmışlar, bu ülkede su içen herkes birdenbire uykuya dalıyor ve sonsuza denk uyuyorlarmış.

Kral ve ülke yöneticileri toplanıp neler yapabileceklerini konuşmuşlar ama bu doğadan gelen bir şey olmadığı için, büyü olduğu için bunun tek çözümü yeniden büyü yapmakmış. Fakat kral büyüye karşı olduğu için bu teklifi kabul etmiyor, büyü yapan ve yapanların hepsinin kötü insanlar olduğunu savunuyormuş.

Bu süreç böyle devam ederken neredeyse krallığın yarısından fazlası uykuya dalıvermiş. Kralın oğlu en yakın dostu olan dinozorun yanına gidivermiş, olan bitenleri anlatmak isterken bizim dinozor kral’ın oğlunun sözünü kesip her şeyi bildiğini söylemiş. Sözünün sonunda bunun çaresini de bildiğini ama babasından dolayı anlatmak istemediğini söylemiş. Her şeye rağmen kral’ın oğlunu sevdiği ve onun o kadar iyiliği olduğu için ona yardım edecekmiş. Sonuçta iyilik yaparsan iyilik görürsün, her daim iyilik yapmak bizleri yüceltir, kötülük yapmak ise bizleri küçük düşürür.

Bunu iyi bilen dinozor bir büyü ile tüm kötülüğü sona erdirmiş ve ülkede uyuyan herkes aniden uyanmış. Kral ve kraliyet yöneticileri bunu kimin yaptığını merak ederken, kral’ın oğlu her şeyi anlatmış.

Kral ve yöneticiler bir kişinin hatasını tüm topluma yansıttıkları için çok pişman olmuşlar. Kral ve kraliyet ülkesinde yaşayan herkes bir daha kimsenin hatası için aynı toplumdan başkalarını suçlamamışlar. Hatta o kadar iyi olmuşlar ki, herkese iyilik yaptıklarından komşu ülkeler dahi düşman oldukları kral ve oğluna karşı sevgi beslemeye başlamış ve zamanla tüm ülkeler birbirine kötülük yapmak için değil, artık iyilik için yarışmışlar.

Artık bu dünyada kimse kılıç, ok dükkanları açmamış çünkü artık bu dünyada kötülük olmadığı için bu tür şeylere kimsenin ihtiyacı kalmamış. Unutmayın iyilik ekerseniz iyilik meyvesi alırsınız, kötülük eker iseniz kötülük meyvesi alırsınız. Siz veya çevrenizde ki kişilerin hayatını güzelleştirmek için önce kendinizi güzelleştirmekle başlayınız.

MasalOku ekibi olarak geleceğimiz olan siz çocuklar için daha güzel bir dünya için elimizden geleni yapacağız. Bu masalımız iyilikle son bulmuş.

Sizlerde bu masalı beğendi iseniz, bizlere destek olmak adına bu masalı paylaşıp, daha çok kişilerin okuması için hem bizlere hem onlara destek olabilirsiniz. Diğer hikayeleri okumak için masal oku adlı sitemizden diğer içeriklere göz atabilirsiniz. Ayrıca sadece masallar değil, gülmek sizlerin de hakkı deyip, Nasrettin hoca fıkraları okuyabilirsiniz. Bir önce ki kaleme alınmış Kedi Roni Masalı adlı içeriğe de ayrıca göz atabilirsiniz. Diğer sihirli masallar, dinozor hikayeleri için görüşmek dileğiyle.


Benzer İçerikler

Tilki İle Leylek
Tilki İle Leylek Hikayesi
Kedi İle İki Serçe Masalı
Kedi İle İki Serçe Hikayesi
Harika Kanatlar Masalı
Harika Kanatlar Hikayesi
Yarım Leblebi Masalı
Yarım Leblebi Hikayesi

Yorumlar

 1. Dermo says:

  Güzel

 2. Sare ve Eymen says:

  Çocuklarim ve ben beğeni ile okuduk teşekkürler.

 3. Örümcek adam says:

  Okudum oğluşuma kızıma bence gayet başarılıydı ve hemen uyuyakaldılar😌

 4. böreksurat says:

  sevgilime okudum çok beğendi aniden uyuya kaldı emeğinize sağlık çok güzeldi (ayrıca ismoşunuzun bu tepkisi hiç hoş değil sevgili baso küçücük çocuğa “lan” hiç yakışıyor mu lütfen dikkat edin.)

 5. baso says:

  ismosumaa okudum iyimis lan dedi ama uyumadıı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.