10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Dört Güzel Arkadaş

Dört Güzel Arkadaş
Dört Güzel Arkadaş

Dört Güzel Arkadaşın Avcıdan Kaçış Macerası

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde zaman zaman içinde, güzel bir ormanda dört arkadaş yaşarmış. Ceylan, kaplumbağa, karga ve fare. Onlar çok iyi arkadaşlarmış.

Günlerden bir gün ceylan ormanda oynarken bir avcının tuzağına yakalanmış. Ne yaptıysa kurtulamamış. Ceylanın arkadaşları ise merak etmeye başlamışlar. Ceylan hiç bu kadar uzun zaman onlardan ayrı kalmazmış. Fare demiş ki:

– Arkadaşlar, ceylanı aramaya çıkalım. Başına bir şey mi geldi acaba?

Diğerleri farenin bu teklifini kabul etmişler. Ormanda aramaya çıkmışlar. Sonunda karga ceylanı görmüş.

Ceylan tuzaktan kurtulmaya çalışıyor ama bir türlü başaramıyormuş. Fare hemen ağları kemirmeye başlamış. Ceylanı kurtarmış. Tam o sırada avcı gelmiş. Ceylanın kurtulduğunu görünce çok kızmış. Yerdeki kaplumbağayı görüp çantasına koymuş.

İlgili Makaleler

Hiç değilse bir kaplumbağa yakaladım, demiş. Üç arkadaş bu sefer de kaplumbağayı kurtarmak için bir plan yapmışlar. Ceylan avcının önüne çıkmış. Ceylanı gören avcı hemen peşine düşmüş. Avcı kovalıyor, ceylan kaçıyormuş. Sonunda avcı yükünü hafifletmek için çantasını yere atmış. Farecik hemen çantayı kemirmiş, kaplumbağayı kurtarmış.

– Hemen dışarı çıkmalısın, demiş.

Kaplumbağa olanca hızıyla çantadan çıkmaya gayret etmiş. Hemen bir ağacın altına saklanmış. Ceylana yetişemeyen avcı çok yorulmuş. Çantasını almak üzere geri dönmüş. Bir de ne görsün? Çantanın içi boşmuş.

Kaplumbağa, fare, ceylan ve karga ise dostluğun güzelliğinden söz ediyorlarmış. Zor zamanlarda birbirine yardım etmenin önemini konuşuyorlarmış. Dördü de neşe içinde evlerine dönüyorlarmış.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1- Masaldaki dört iyi arkadaş kimlerdi?

a) Kirpi, kaplan, ceylan, karga

b) Kaplumbağa, fare, ceylan, baykuş

c) Karga, fare, ceylan, kaplumbağa

2) Ceylanı tuzaktan kurtarmak için fare ne yapmış?

a) Arkadaşlarını çağırmış.

b) Avcıyı oyalamış.

c) İpleri kemirmiş.

3- Avcı çantasına hangi hayvanı koymuş?

a) Fareyi

b) Kaplumbağayı

c) Sincabı

Eğitici Masallar7 Yaş MasallarıDers Verici Hikayeler

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
4 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!