Elma Ağacı Ve Çiftçi Hikayesi

Elma Ağacı Ve Çiftçi Hikayesi

Abone Ol google news


Çocukluğunda çok sevdiği elma ağacını kesme girişiminde bulunan bir adamın ağaçta yuva edinmiş hayvanlarla konuşmalarını konu edinen Ağaç ile ilgili kısa hikaye.. İyi okumalar.

Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı
Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı

Ağaç ile ilgili kısa hikaye

Bir zamanlar bir köyde yaşayan bir çiftçi varmış. Eski bir elma ağacı ve diğer bitkilerle birlikte ağaçlar ve güzel çiçekleri olan büyük bir bahçesi vardı.

Çiftçi küçük bir çocukken, zamanının çoğunu elma ağacıyla oynayarak geçirdi. O günlerde, elma ağacı ona çok elma vermişti. Ancak zaman geçtikçe elma ağacı yaşlandı ve meyveleri azaldı. Artık çiftçi ağaçtan elma alamıyordu.

Bir gün Elma ağacın işe yaramaz olduğunu düşünerek, ağacı kesmeye ve yeni mobilya yapmak için ahşabını kullanmaya karar verdi.

Ağaç yaşlı ve devasa olduğu için onu iyileştirmek zorunda kalmayacağını ve harika mobilyalara sahip olacağını düşünüyordu.

Küçük bir çocukken, bütün çocukluğunu ağaca tırmanıp elmalarını yiyerek geçirdiğini unutmuştu. Şimdilerde ise o elma ağacı mahalledeki birkaç küçük hayvana ev sahipliği yapıyordu. 

Bu hayvanlar sincap, serçeler ve çok çeşitli kuş ve böcekleri içeriyordu. Çiftçi baltasını alıp, ağacı kesmeye başladığında, tüm küçük hayvanlar telaşlandı. Hepsi de çiftçiye yalvarmaya başladı.

“Lütfen ağacı kesmeyin! Bu ağacın altında küçükken, seninle oynardık. Bu bizim evimiz ve gidecek başka yerimiz yok .” demişler Çiftçi ise kararlıydı. Baltasını tekrar kaldırdı ve işte tam o sırada kargaşa daha da büyüdü.

Elma Ağacı Ve Çiftçi Hikayesi
Elma Ağacı Ve Çiftçi Hikayesi

“Lütfen evimi ve çocuklarımı parçalama, yok etme” diyen sincap, “Lütfen yuvamı parçalama, yok etme” diyen küçük kuşlar ve “Lütfen elma ağacını kesmeyin” diyen çekirgeler ağlamaya başladı.

Ancak çiftçi çocukluğunu ve hayvan arkadaşlarını unutmuş, hiç onları duymuyordu bile, ağacı bir kez baltayı indirdiği vakit, tüm hayvanlar çaresizce çiftçiyi izlese de Elma ağacını her ne pahasına olursa olsun korumak istediler.

Küçük hayvanlar şöyle dedi: “Tarlalarda sizin için şarkı söyleyeceğiz. Şarkılarımızı beğenecek ve yorgun hissetmeyeceksiniz.”  Tüm isteklerine rağmen, çiftçi ağaca bir balta darbesi daha indirdi.

Üçüncü kez baltasını kaldırdığından, parlak bir şey fark etti. Ona şaşkınlıkla bakarken, bal dolu bir kovan olduğunu fark etti. Hemen o baldan biraz alarak ağzına koydu. O balın tadı adeta içindeki küçük çocuğu uyandırmıştı.

Aniden çocukluğunun o güzel anılarını hatırlamaya başladı. Ayrıca o bal ona bir mutluluk duygusu kazandırmıştı. Çiftçi gülümsemeye başladı sonrasında ise, “Bunun tadı harika!.” diye söylendi.

Çiftçinin tutumundaki değişimi fark eden küçük hayvanlar bir araya geldiler: Arı, “Sana her zaman tatlı bir bal vereceğim” dedi.

Sincap, “İstediğin her türlü kuruyemişi paylaşacağım”, Diğer hayvanlar “İstediğiniz kadar şarkı söyleyeceğiz.” dediler.

Sonunda çiftçi onları fark etti ve baltasını yere indirdi. Ağacın ona pek çok şey sağladığını, birçok güzel hayvana ev sahipliği yaptığını anladı.

Küçük oğlunun da kendisinin sahip olduğu gibi bir çocukluğa sahip olması gerektiğini düşündükten sonra da, baltayı dışarı attı ve küçük hayvanlara şöyle dedi: “Bu ağacı asla kesemeyeceğime söz veriyorum. Hatamı anladım ve hepiniz artık huzur ve uyum içinde yaşayabilirsiniz.”

Küçük hayvanlar arıya teşekkür ettiler çünkü, Çiftçi o balı tatmasaydı, şimdi evsiz kalacaklardı. 

Tüm hayvanlar eski elma ağacında mutlu bir şekilde yaşamaya devam ettiler.

Ahlaki: Doğada bulunan, yaşayan herhangi bir şeyi yok etmemeliyiz.

Bu Masal da ilginizi çekebilir.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Mikrop Hikayesi
Mikrop Hikayesi
Aslan Prens Masalı
Aslan Prens Hikayesi
Güvercin ile Karınca Masalı
Güvercin ile Karınca Hikayesi
Prenses Rosette Masalı
Prenses Rosette Hikayesi

Yorumlar

  1. Adam 42 says:

    Güzeldi

  2. Mehmet says:

    Çok iyi Türkçe hocası bana bir hikaye yaz dedi ve ben bu hikayeyi seçtim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.