1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaEn Güzel Bebek MasallarıEn İlginç Hayvan HikayeleriMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Ev Köpeği İle Kurt

Ev Köpeği İle Kurt
Ev Köpeği İle Kurt

Özgür Kurt Masalı

Ay bir gece, bütün parlaklığı ile kırları aydınlatırken, açlıktan kemikleri çıkmış bir kurt, iyi beslenmiş bir ev köpeği ile karşılaştı, Selamlaştıktan sonra kurt dedi ki:

– Köpek amcazade, görüyorum ki sıhhatin yerinde ve halinden çok memnunsun. Ben ise, karnımı doyuracak kadar yiyecek bulmakta bin bir güçlükle karşılaşıyorum. Sırrını bana da söyler misin?

Köpek kurdun haline acıdı, Ah, halazade kurt kardeşim, sen düzenli bir hayat sürmüyorsun da ondan, dedi.

-Niye sen de, benim gibi devamlı bir iş bulmuyorsun? Kurt, eğer başını sokabilecek bir yer bulabilse, derhal devamlı bir iş bakacağını söyledi. Köpek,

-Bu çok kolay, diye cevap verdi. Beraberce efendimin evine gidelim. Geceleri ben evin bekçiliğini yaparken, sen de bana yardımcı olursun. Kurt, köpeğin bu teklifine çok sevindi.

İlgili Makaleler

– Zaten artık ormanda hayat çok zorlaştı, dedi. Benim gibi biri, başını sokacak bir yeri bulunmasından ve karnının da her zaman dolu olmasından daha iyi bir şey düşünebilir mi?

Köpek, kurda, kendisini takip etmesini söyledi. Yan yana, köpeğin efendisinin evine doğru yürürlerken, kurt, köpeğin boynunda bir iz bulunduğuna dikkat etti ve merakını yenemeyerek ne olduğunu sordu. Köpek,

-Hiç önemli bir şey değil, cevabını verdi. Zincirin bağlandığı tasma belki biraz boynumu sıkmış olabilir. Kurt hayretle haykırdı:

– Ne! Yani sen istediğin yere gitmekte serbest değil misin? Köpek biraz mahcup bir tavırla başını öne eğerek,

-Doğrusunu istersen, yüzde yüz hür değilim. Efendim, ısırıcı bir köpek olduğumu sandığından, gündüzleri beni bağlıyor.

Ev Köpeği İle Kurt Masalı
Ev Köpeği İle Kurt Masalı

Ama geceleri istediğimi yapmakta, istediğim yere gitmekte tamamen hürüm. Gündüzleri bağlı olmam, sadece benim için değil, diğerleri için de iyi.

Ben, böylece, gündüzleri istediğim kadar uyuyor ve geceki görevimi daha iyi yerine getirebiliyorum. Bana inan… evde herkes beni seviyor.

Efendim bana, kendi tabağından yemek verdiği gibi, hizmetçiler de sık sık mutfaktan yemek getiriyorlar, Bir dakika, ne var, ne oldu, nereye gidiyorsun?

Kurt, tekrar ormana gitmeye hazırlanırken, köpeğe de şunları söyledi:

– Gecen iyi olsun, benim zavallı arkadaşım. Yediğin bütün yiyecekler, boynuna takılan zincirle birlikte senin olsun. Bana gelince, hürriyetimi, senin yediğin bütün o et ve yağlara değişmem.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!