Fidan Ekmek Hikayesi

Fidan Ekmek

Abone Ol google news
Fidan Ekmek
Fidan Ekmek

Fidan Ekmek Kıssadan Hisse Hikaye Oku

Bir hükümdar mahiyeti ile birlikte ülkesinde bir gezintiye çıkmıştı. Yolun üzerindeki bir köyde çok yaşlı bir adamın tarlasına fidan dikmekle meşgul olduğunu gördü. İhtiyara uzaktan seslendi:

-Baba sen ne diye fidan dikmekle uğraşıyorsun. Maşallah yaşını başını almışsın, yaşamışsın bu diktiğin fidanın meyvesinden herhalde yiyemezsin, ömrün vefa etmeyecektir. İhtiyar cevap verdi:

-Bu diktiğim fidanların meyvesini bizim yememiz şart değil evlat. Biz nasıl bizden öncekilerin diktiği fidanların meyvesinden yedikse. Bizim diktiğimiz fidanların meyvesine de bizden sonrakiler yer.

Dünyada zaten böyle dönmüyor mu evlat. Bu cevap hükümdarın hoşuna gitti ve ihtiyara bir kese altın verilmesini emretti. İhtiyar bu ihsanı karşılıksız bırakmadı.

Gördün mü evlat bizim diktiğimiz fidanlar şimdiden meyve verdi. Bu cevapta hükümdarın hoşuna gitti, bir kese daha altın verilmesini emretti.

Yaşlı köylü sıradan biri değildi. Çarıklı Erkan-i Hak diye nitelenen o bilge kişilerden biriydi. Evlat herkesin diktiği fidan yılda bir defa meyve verir. Bizim diktiğimiz fidan bak yılda iki defa meyve verdi.

Bu diplomatça cevap da hükümdarın hoşuna gitti ve bir kese altın daha verilmesini emretti. Vaziyetin mehabetini gören akıllı vezir araya girdi ve hükümdarı uyardı.

-Aman aman sultanım hemen biran önce buradan uzaklaşalım. Bu bilge ihtiyar bu gidişle tarlasına fidan dikmek yerine bizim devletin hazinesine darı ekecek.

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları


Benzer İçerikler

Bir Kutlu Kadın
Bir Kutlu Kadın Hikaye
Abdulkadir Geylani Hz’nin Eşkıyaların Hidayetine Vesile Olması
Abdulkadir Geylani Hz Hikayesi Hikâyesi
Hacı Bayramı Veli
Hacı Bayramı Veli Hikayesi
Takdir Hüda'nındır
Takdir Hüda’nındır Hikayesi

Yorumlar

 1. Amine says:

  Hemen uyudu

 2. Amine hira says:

  Hikaye bitmeden bizim vezirde uyudu :))

 3. isimsiz çocuk says:

  5 dakkalık hikaye ile uykuya mı dalınır olum ama hikaye güzel

 4. ırmak says:

  çokkkkkkkkkkkk güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.