Gelin İle Kaynana


Abone Olgoogle news

Gelin İle Kaynana

Uzun yıllar önce Çin’de Lili  adında bir kız yaşıyordu günler günleri,yıllar yılları kovaladı ve çoğu genç kız gibi Lili’de günün birinde delikanlıya aşık olup evlendi Lili’nin kocası zengin değildi ama ailesine karşı sorumluluklarına dikkat eden birisiydi,o yüzden Lili’nin evini dul kayınvalidesi ile paylaşması gerekiyordu gelin görün ki aylar geçtikten zaman ilerledikten sonra Lili kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlamaya başladı.

İkisinin de kişiliği çok farklıydı ve bu yüzden sık, sık kavga ediyorlardı kavgalar öyle şiddetlenmişti ki komşular  evde olup bitenlerden haberdar olmaya başlamıştı birkaç ay daha böyle geçtikten sonra Lili bu işin böyle gitmeyeceğini en kısa zamanda bir şeyler yapması gerektiğini düşünmeye başladı, bu durumun annesi ile eşi arasında kalan kocası için evliliği cehenneme çevirdiğini görüyor ve eşi için de üzülüyordu.Lili bir çare bulmak ümidiyle baba tarafından aile dostları olan bir baharatçıya gidip derdini anlattı,baharatçı Lili’ye bu işin kesin çözümünün kayınvalideyi ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Ama bu işi fark ettirmeden halletmesi gerekiyordu o yüzden değişik bitkilerden hazırladığı bir karışımı Lili’ye 3 ay boyunca azar,azar kaynanasına hazırladığı yemeklere koyması için verdi bu karışımda ki zehir az az verildiği için kayınvalideyi Lli’nin öldürdüğü anlaşılmamış olacaktı böylelikle yaşlı baharatçı  Lli’ye bu 3 ay içinde şüphe verici davranışlardan özellikle kayınvalidesine karşı sert tepkilerden ve kavgalardan kaçınmasını tavsiye etti.Baharatçının hazırladığı zehir karışımını alarak sevinç içinde eve dönen Lili baharatçının önerdiği planı adım,adım uygulamaya başladı.

Her gün en güzel yemekleri yapıyor kayınvalidesinin tabağına azar,azar zehir’i karıştırıyor ve kayınvalidesine iyi davranmayı ihmal etmiyordu,nasıl olsa artık kurtulacaktı kayınvalidesinden  birkaç ay ona güzel davranmış çok mu fakat oda ne?

Lili’nin bu iyi muamelesi kayınvalidesini de etkilemişti gün,gün ona daha iyi davranmaya haftalar geçtikçe ona kendi kızı gibi sevgi göstermeye başlamıştı evde artık barış rüzgarları esiyordu.

Bu durum karşısında Lili yaptığından utanmaya başladı,kayınvalidesinin aslında pek kötü biri olmadığını bilakis  çok iyi biri olduğunu düşünmeye başlamıştı ama yemeğine karıştırdığı  zehirler yüzünden ölmesi an meselesiydi.

Vicdan azabı içinde kıvranan Lili tekrar baharatçıya gidip pişman olduğunu belirtip bu kez verdiği zehir’i kanından temizleyecek bir iksir yapması için baharatçıya yalvardı ne olur dedi ben artık kayınvalidemin ölmesini istemiyorum.Lütfen verdiğiniz zehir’in tesirini giderecek bir şey yapın bana maliyeti ne olursa olsun her şeyi yapmaya razıyım her parayı vermeye razıyım yeter ki kayınvalidem ölmesin,yalvarmaya başladı baharatçıya aktarıcıya,lütfen bana bir panzehir  ver bir şey yap yaşlı baharatçı onun böyle yalvarması karşısında kahkahalarla gülmeye başladı.

Ah! Lili sana zehir olarak verdiğim şey bazı bitki özlerinin karışımıydı sadece, çünkü asıl zehir ikinizin kafasındaydı sen ona iyi davrandıkça bu zehir dağıldı yerini sevgi ve anlayışa bıraktı.O yüzden üzülme kayınvaliden sapa sağlam,ölmeyecek…

En Güzel Hikayeler6 Yaş HikayeleriBebek Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Benzer İçerikler

Baba ile Oğul
Baba ile Oğul
Hz İdris Peygamber
Hz İdris Peygamber
Deve Mucizesi
Deve Mucizesi
Allah De Ötesini Bırak
Allah De Ötesini Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.