Gelincik İle Horoz Hikayesi

Gelincik İle Horoz Masalı

Abone Ol google news

Gelincik ile horoz masalı; evvel zaman içinde, kalbur saman içinde günlerden bir gün aynı kümesin içinde bir horoz ile bir gelincik yaşarmış. Gelincik bir gün acıkmış ve horozu yemeye karar vermiş. Ama horozu yiyebilmek için bir bahane bulması gerekiyormuş. Düşünmüş… Düşünmüş horozu yemek için bir bahane aramış durmuş.

Gelinciğin aklına bir bahane gelmiş. Horoza demiş ki;

  • Sen sabahın köründe öterek insanları uyandırıp milletin uykusunu bölüyorsun. Herkes her sabah senin yüzünden uykusundan oluyor

Bunu duyan horoz bu suçlamaya mantıklı bir açıklama bulmuş ve gelinciğe dönüp;

  • Ben sabahları insanların uykusu bölünsün diye ötmüyorum. Sabahları aynı saatte ötüyorum ki insanlar uyasın da işlerine güçlerine baksın diye onları uyandırıyorum.

Gelincik, kendi bahanesine mantıklı açıklama yapan horoza çok sinirlenmiş. Bu bahaneyle horozu yiyemeyeceğini düşünmüş ve horozu yemek için başka bir bahane aramaya karar vermiş. Gelincik yine düşünmüş… Düşünmüş ve horoza;

  • Sen gücün tavuklara ve senden daha küçük olan hayvanlara gücün yetiyor diye hepsinin saçını başını yoluyorsun. Onları istediğini gibi hırpalıyorsun. Bu yüzden seni yiyeceğim ve senden küçük olan diğer bütün hayvanlar artık benim sayemde rahat edecek.

Bunu duyan horoz daha çok sinirlenmiş bu sefer de gelinciğe;

  • Ama sen de çok olmaya başladın artık. Ben kimseye durduk yere bir şey yapmıyorum. Sana neler oluyor böyle biz seninle aynı kümeste yıllardır yaşar gideriz. Şimdi niye böyle bir kötülük düşünmeye başladın.

Gelincik en sonunda sürekli kendisine bir açıklama yapıp kendini yemesin diye konuşup duran horoza

  • Sürekli seni yemeyeyim diye bir bahane buluyorsun. Senin yüzünden be aç mı kalacağım. Yeter artık, sen çok fazla oldun.

Gelincik bu sözleri sarf ettikten sonra horoza iyice sinir olup ortada bir sebep olmadığı halde bir hamlede yutup yiyivermiş.

Gelincik İle Horoz Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Gelincik ile horoz masalının konusu; bir kümesin içinde kardeşçe büyümüş ve o güne kadar iyi geçinen gelincik ve horozun hikâyesini anlatır. Bu masalda gelinciğin bir gün karnı çok acıkmıştır. Ve o güne kadar iyi geçindiği horozu yemek ister. Gelincik horozu yemek için bulduğu tüm bahanelere bir savunma geliştiren horozu bir gün ortada bir neden yokken yer.

Gelincik Ve Horoz Masalının Ana Fikri Nedir?

Gelincik ve horoz masalının ana fikri; kötü birisi ortada hiçbir sebep yokken bile kötülük yapabilir.

Gelincik Ve Horoz Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Gelincik ve horoz masalınsan çıkartılabilecek dersler; kötülük etmeye çalışan biri çok bahaneler bulabilir. Ama bu bahanelere bir savunma bulamayınca kötülük yapacak kadar acil bir hale de gelebilir. Kötülük yapmak her zaman için yanlı bir şeydir.

Masal OkuKayıp Peri MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Tek Gözlü Geyik
Tek Gözlü Geyik Hikayesi
Mutlu Su Aygırı Masalı Oku
Mutlu Su Aygırı: Neşeli Arkadaşlık Maceraları
Kibirli-Gul Masali-min
Kibirli Gül Hikayesi
Küçük Kurbi Masalı
Küçük Kurbi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.