Hacı Bayramı Veli Hikayesi

Hacı Bayramı Veli

Abone Ol google news
Hacı Bayramı Veli
Hacı Bayramı Veli

Hacı Bayramı Veli Hazretleri Kıssadan Hisse Oku

Yıl 1433 yer Edirne. İhtiyar su başı nefes nefes huzura çıkar padişahı selamlar. En güre deki Şeyhi getirdik efendim ama, aması ney?

Bu zat söylendiği gibi etrafına çapulcu toplayan bir fitneci değil. Aksine büyük bir alim ve gönül ehli.

Nerden biliyorsun peki?

İhtiyar su başı,bunları değirmende ağartmadık ki gibilerden sakalını sıvazlayarak, şu kadarını söyleyeyim efendim. Kendisi Şeyh Hamudetini Veli Hazretlerinin halifesi.

Sen ne diyorsun? Geleceğimizi biliyordu bizi yolda karşıladı. Boynunu büküp bileklerini uzattı. Haydi evladım zincirleyin beni dedi.

Ne yaptık biz? Bir Allah dostunu zincire vurduk desene. Vurmadık efendim aksine yol boyu hizmet ettik.

Gönlünü hoşça tutsaydınız? Tutmaz mıyız efendim. Padişah II.Murat, Hacı Bayramı Veliyi görür görmez bağlanır, sadık talebelerinden olur. Onun sohbetlerinden istifade eder. Gönlünü onun tatlı diline, güzel haline kaptırır.

-Ah efendim şu İstanbul’u fetih etmeyi çok isterdim lakin bilmem nasip olur mu bize. Hacı Bayramı Veli Hazretleri bir müddet sessiz kalır tefekküre dalar.

-Hayır sultanım bunu ne sen görürsün ne de ben. Sonra ayağa kalkar bir köşede mışıl mışıl uyuyan şehzadeyi Fatih’i işaret eder. Ama şu beşikte yatan yiğitle bizim köse, Akşemsettin’e öyle derler, görse gerek.

Yazıcı zade Muhammed Ahmet’i Bican, Akbıyık Sultan, Müftade Efendi ve Eşref Oğlu Rumi gibi zirveler hep Hacı Bayram Hazretlerinin dizi dibinde yetişirler ama ekip olarak tek isim düşünürler Akşemseddin.

Hacı Bayramı Veli daha sonra padişahın ısrarlarına rağmen dergahına döner. Sultan Hacı Bayramı Veliyi huzuruna getiriş şeklinin verdiği ızdırabı gidermek için bir ferman çıkarır.

Onu ve onun talebelerini askerlik ve vergiden muaf tutar. Ancak bir zaman sonra Ankara’nın mali dengesi bozulur. Zira tahsildar hangi kapıyı çalsa muhatapları biz Hacı Bayram Hazretlerine intisaplıyız derler. Hacı Bayram Hazretleri de bizardır.

Kanlı göl mevkiine bir çadır kurar ve ahaliyi toplar. Mübarek o gün celalli ve heybetli görünür, elinde oca bir bıçak vardır.

-Ey benim sadık dervişlerim şimdi sizi kurban etsem gerek, hadi sıraya dizilin girin çadıra. Ortalık bir anda boşalır.

Sadece biri kalır, iki aşık gelir takdire şayan bir teslimiyetle boyunlarını uzatırlar, Hacı Bayram Hazretleri memurlara döner, bu ikisini yazın başka talebem yok derler. Gerisi vergilerini de verirler, askere de giderler.

Hacı Bayramı Velinin talebelerine nasihatlerinden bazıları şöyledir:

-İnsanların fitnesinden kurtulmak istiyorsanız çarşı ve pazarlarda sık sık bulunmayınız. Hiddet ve kin hakikatleri gören gözleri kör eder. Öfke iyi düşünmeyi daraltır, insanı yanıltır. Allah-u Teala’ya isyan yolunda hiç bir kimseye yardım etmeyiniz.

Küçük çocukları seviniz, onları sevindiriniz ki peygamber efendimizin emrini yerine getirmiş olasınız. Çarşıda ve cami avlusunda bir şey yemeyiniz, yol ortasında durmayınız.

Ticaret erbabının dükkanlarında uzun müddet oturmayınız. Hiç bir günahı küçümsemeyin çok çalışın.

Boş gezenler zengin bile olsa arkadaşları şeytan kalpleri şeytanın konağı olur. Helalinden kazanıp ondan fakirlere cömertçe veriniz.

Ölümü çok hatırlayınız, ölüm gelmeden hesabınızı yapınız. Tövbe ediniz ki affa kavuşasınız.

Dünya gamında nefsin sıkıştırmasından hafifleyip kurtulmak istiyorsan kabristanları sık sık ziyaret ediniz.

Ayıp ve kusurlarını gördüğünüz arkadaşlarınızın, komşularınızın sırlarını ifşa etmeyiniz.

Çünkü gördüğünüz bu sırlar size emanettir. Emanete hıyanet ise çirkin bir harekettir. Alim ve velilerin kabirlerini ziyaret ediniz.

Zira o büyükler kendilerini ziyaret edenlere şefaat ederler.

En Güzel MasallarEn Güzel Hikayeler6 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Takdir Hüda'nındır
Takdir Hüda’nındır Hikayesi
Nasrettin Hoca ve Üç Papaz
Nasrettin Hoca ve Üç Papaz Hikayesi
Bizi De Yaktı Aziz Mahmut Hüdayi Hz. Hikayesi Kıssadan Hisse
Bizi De Yaktı Aziz Mahmut Hüdayi Hz. Hikayesi
Abdulkadir Geylani Hz’nin Eşkıyaların Hidayetine Vesile Olması
Abdulkadir Geylani Hz Hikayesi Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.