Hansel ve Gretel Hikayesi

Hansel ve Gretel

Abone Ol google news

Aç kalmaktan korkan bir üvey anne, eşini çocukları ormana götürüp, bırakmaya razı etmesiyle birlikte Hansel ile Gretel’in ormandaki mücadelesi başlar. Popüler ve oldukça beğenilen güzel bir cadı masalı. İyi Okumalar.

Hansel ve Gretel
Hansel ve Gretel

Hansel İle Gretel Masalı

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde Hansel ve Gretel isminde iki sevimli kardeşin, daha çok küçükken kendilerine sürekli çocuk masalları anlatan anneleri, bu dünyadan göçünce, ormanın yakınında bulunan kulübelerinde babaları ile birlikte yalnız yaşıyorlarmış.

Babaları hem odunculuk yaparak para kazanmaya çalışıyor, hem de çocuklarına bakıyormuş. Tek başına hem iş hem çocuklar ile baş edemeyen baba bir kaç yıl sonra tekrar evlenmiş.

Oduncunun yeni karısı zengin bir aileden geliyormuş. Ormanın kıyısında yıkık dökük bir kulübede oturmaktan ve yokluk içinde yaşamaktan da nefret ediyormuş. Üstelik üvey çocuklarını da hiç sevmiyormuş.

Hansel ile Gretel çok soğuk bir kış gecesi yataklarına yatmış, uyumaya hazırlanırken üvey annelerinin babalarına bu kışı nasıl geçineceğiz, çok az yiyeceğimiz kaldı eğer bu çocuklardan kurtulmazsak açlıktan öleceğiz dediğini duymuşlar.

Babaları bağırarak bu teklife karşı çıkmışsa da, karısı “tartışmaya gerek yok, ben kararımı verdim, yarın onları ormana götürüp bırakacağız.”

Gretel bunları duyunca ağlamaya başlamış. Abisi Hansel onu teselli etmiş. “Ne olur endişe etme Gretel,  evin yolunu bir şekilde bulup döneriz.” demiş.

O gece geç saatlerde Hansel gizlice dışarı çıkarak, cebine bir sürü çakıl taşı doldurmuş. Sabah olduğunda ailece ormana doğru yürümeye başlamışlar. Babaları çocuklarına gezmeye gittiğini söylemiş. Yürürlerken Hansel cebindeki çakıl taşlarını kimseye fark ettirmeden yere atıp geçtikleri yolu işaretlemiş.

Öğle üzeri babaları ve üvey anneleri onlar için bir ateş yakmışlar. Sonra da onlara az bir işleri olduğunu ve hemen geri döneceklerini söyleyip, yanlarından ayrılmış, bir daha da geri gelmemişler.

Gece olunca, ormanda gece yaşayan hayvanların korkunç sesleri yankılanıyormuş etrafta, kurtlar etrafında uluyorken korkudan tir tir titreyen Hansel ile Gretel ay doğana kadar ateşin yanından ayrılmamış. Sonra da ay ışığında parlayan çakıl taşlarını izleyerek evlerine doğru yürümüşler.

Çocuklar evlerine döndüklerinde babaları onları bir anda karşısında görmüş ve çok sevinmiş. Üvey anneleri de sevinmiş gibi davranmış ama aslında kararını değiştirmemiş. İçten içe çocukların geri dönmesine çok bozulmuş.

Üç gün sonra üvey anne onlardan kurtulmayı tekrar denemeyi istemiş. Gece olunca çocukların kapılarını kilitleyerek Hanselin çakır taşı toplamasına izin vermemiş ama Hansel zeki bir çocukmuş. Sabah ormana doğru yürürlerken akşam yemeğinde cebine sakladığı kuru ekmeğin kırıntılarını yere saçıp yine arkasından bir iz bırakmış.

Öğleye doğru üvey anneleri ve babaları yine bir bahane uydurup çocukları yine ormanda bırakıp gitmişler.

Hansel ve Gretel
Hansel ve Gretel

Onların geri dönmediklerini görünce Hansel ve Gretel bu kez hava kararmadan evlerine dönmek istemişler. Ama bu sefer eve geri dönmek için bıraktıkları izi bulamamışlar. Çünkü  kuşlar bütün ekmek kırıntılarını yiyerek bitirmişler.

Gretel ağlamaya başlamış. Hansel  de umutsuzluğa kapılmış ilk kez, bu defa çocuklar gerçekten kaybolmuşlardı.

Ormanda üç gün üç gece aç karnına ve korkudan titreyerek dolanıp durmuşlar. Üçüncü gün bir ağacın dalında bembeyaz bir kuş görmüşler. Kuş onlara güzel sesiyle şarkılar söyleyince, onlar açlıklarını unutup kuşun peşine düşmüşler.

Kuş onları tuhaf bir evin yanına getirmiş. Bu evin duvarları ekmekten, çatısı pastadan ve pençeleri şekerdenmiş. Evin her yanı rengarenk şekerler ile süslüymüş.

Hansel ve Gretel gözlerine inanamamışlar ev muhteşem lezzetli görünüyormuş. Çocuklar tüm yorgunluklarını unutup, tam Hansel  evin duvarından Gretel  de pencereden bir parça yiyecekken içeriden bir ses duyulmuş.

Bir bakmışlar kapıda dünya tatlısı yaşlı bir teyze duruyor. Çocuklar başlarına geleni yaşlı kadına anlatınca kadın çok üzülmüş çocuklara acımış ve onları içeri almış. İçerisi evin dışı gibi değilmiş, korkutucu değişik bir evmiş.

Ama çocuklar yorgun ve aç oldukları için bunu hiç önemsememişler. Yaşlı kadın çocukların önüne çeşit çeşit yemekler ve tatlılar koymuş. Çocuklar daha önce hiç yemedikleri yiyecekleri yemişler. O gece yumuşacık kuş tüyü yataklarda yatmışlar.

Sabah olduğunda çocuklar uyandıklarında kadın evde yokmuş. Evi merak ettiklerinden dolaşmaya başlamışlar. Koridorun sonunda küçük bir kapı gözlerine ilişmiş.

Kapıyı açınca içeride sandık dolusu altınlar, değerli hazineler olduğunu görünce çok şaşırmışlar. Hansel içeri girmek istemiş tam da bu sırada duydukları sesle korkmuşlar.

Çocuklar arkalarına döndüklerinde karşılarında duran cadıyı görmüşler. Yaşlı kadın dikkatsiz çocukları tuzağa düşürmek için evini ekmek ve pastadan yapmış bir cadıymış meğer. Çocuklar evden kaçmayı denemiş ama kapı kilitliymiş.

Cadı Hansel’i saçlarından tuttuğu gibi çekerek sürüklemiş ve onu demir bir kafese kilitlemiş. Sonrada Gretel’i sürüye sürüye mutfağa götürmüş.

“Kardeşin çok zayıf ona yemekler pişir, onu şişmanlat. Eti budu yerine gelince ağzıma göre bir yemek olacak. Ama sen hiç bir şey yemeyeceksin, bütün yemekleri o yiyecek. ” demiş.

Gretel çaresizce cadının söylediklerini yapmış. Neyse ki Hansel akıllı ve soğuk kanlı bir çocukmuş. Gözleri pek iyi görmeyen cadıyı kandırmaya karar vermiş.

Her gece cadı uyurken kafesin altındaki yeri kazıyor, kardeşinin verdiği yemekleri yemiyor kazdığı yere gömüp saklıyormuş. Cadı ise Hanselin şişmanlayıp şişmanlamadığını anlamak için sabah olunca onu kontrol ediyormuş.

Hansel ve Gretel
Hansel ve Gretel

Cadı da mutfağa gidip, Gretele daha fazla yemek yapmasını söylüyormuş. Bu böyle günlerce sürmüştü. Bir gün artık Cadının sabrı taşmış. “Şişman zayıf fark etmez bugün Hansel böreği yapacağım.” Gretele dönmüş “fırına git bakalım hamur tam pişmiş mi bir bak.” Demiş.

Korku içinde yaşamasına rağmen Gretelin de Hansel gibi hala aklı çalışıyormuş. Cadının onu fırına iteceğini anlamış. “Başımı fırına sokamıyorum! Hamuru pişmiş mi diye göremiyorum.” Diye sızlanmış Gretel,

Cadı elinin tersi ile hızla onu kenara itmiş ve başını fırına sokmuş. Gretel bütün gücünü toplayıp hızla yaşlı cadıyı fırına itmiş. Sonrada arkadan kapağı kapatmış.

Gretel Cadının anahtarları sakladığı yeri biliyormuş. Hemen koşup anahtarı aldığı gibi Hanseli kilitli olduğu kafesten kurtarmış.

Hansel ve Gretel
Hansel ve Gretel

Fırından çıkan alevler kısa sürede evi kaplamışı. İki kardeş yanmakta olan evden kaçıp tekrar ormana dalmış. Ama nereye gideceklerini hiç bilememişler.

Bir süre sonra karşılarına bir dere çıkmış. Kocaman bir ördek, önce Hanseli sonra da Greteli karşıya geçirmiş. Çocuklar etrafına bakınınca bulundukları yeri tanımışlar. Hızla hiç durmadan evlerine doğru koşmuşlar.

Çocuklarını karşısında sağ salim gören baba çooook mutlu olmuştu. Sevinç gözyaşları içinde onları ormanda bıraktıkları zamandan kısa bir süre sonra o acımasız üvey annelerinin ailesinin evine döndüğünü söylemiş. Yaptıkları için çok pişman olduğunu onları çok aramasına rağmen ormanda bulamadığını anlatmış.

Çocuklar babalarını çok sevdiklerinden hemen onu affetmişler. Şimdi babalarını bir sürpriz daha bekliyormuş. Hansel ceplerinden Gretel de önlüğünün cebinden cadının evinde buldukları altın ve değerli elmasları çıkarmış.

Babaları gözlerine inanamamıştı. Böylece ailenin tüm sıkıntıları sona ermiş.  O günden sonra da ömürlerini mutluluk ve zenginlik içinde geçirmişler.

Hansel ve Gretel özet

Annesi vefat eden hansel ve gretel ormanın dibindeki küçük evlerinde yaşamlarını sürdürüyorlarmış. Bir gün babaları tekrardan evlenmiş.  Bu kadın üvey çocuklarını hiç sevmiyormuş.

Bir gün kadın yiyeceğin azaldığını bahane ederek kocasını çocukları ormanda terk etmeleri gerektiği konusunda zorlamaya başlamıştı.

Babaları eşine her ne kadar karşı çıksa da mecburen kabullenerek çocukları ormana götürüp, bırakmışlar.

Onlar bu konuyu tartışırlarken onları işiten hansel tedbirini alarak bazı çakıl taşlarını cebine koymuştu. O gece ormanda kalan kardeşler sabah olunca evlerine geri dönmüşlerdi.

Birkaç gün sonra çocukları ormana götürmeye karar veren üvey anne o gece kapılarını kilitleyerek hanselin dışarı çıkmasını engellemiş sabah olunca onları tekrardan ormanın derinliklerinde bırakarak eve dönmüşlerdi.

Zeki bir çocuk olan hansel bu sefer cebine koymuş olduğu ekmek kırıntılarını yola serpmiş ama kuşların ekmek kırıntılarını yemesi üzerine evin yolunu bulamamışlardı.

Ormanda kaybolan kardeşler Şekerden çikolatan yapılmış bir evi görünce hemen oraya gitmişler. Onları içeri davet eden kadın kötü kalpli bir cadıymış. Hanseli kafese kapatan cadı onu iyi beslemesi içinde gretele sürekli yemek yaptırıyordu.

En sonund cadıdan kurtulan kardeşler cadının evinden aldıkları altınlarla evin yolunu bularak evlerine dönmüşler.

Onları gören babaları çok sevinmiş, üvey anneleri de evi terk ettiğinden o günden snra beraber mutlu bir yaşam sürmüşler.

Hansel ve Gretel İle İlgili Sorular

 • Hansel ve Gretel ne anlatıyor: Klasik çocuk masalının kahramanları olan Hansel ve Gretel isimli kardeşler. Ormanın derinliklerinde evin yollunu kaybettikten sonra tesadüfen karşılaştıkları şeker ve çikolata kaplı kötü bir cadının tuzağına düşen çocuklar, akıllarını kullanarak kardeş dayanışması ile cadıya yem olmaktan kurtularak cadıyı kendi tuzağıyla etkisiz hale getirirler.
 • Hansel ve Gretel kız olan hangisi: Bu popüler hikayede çocuklardan yaş olarak büyük olan Hansel erkek, küçük olan Gretel ise kızdır.
 • Hansel ve Gretel ne zaman yazıldı: İlk olarak 1812 yılında kaleme alınan bu hikaye ilk olarak Giambattista Basile tarafından derlenerek yayımlanmıştır.
 • Hansel ve Gretel masalının ana fikri nedir: Bazen ummadığımız zamanlarda başımıza gelen olaylar karşısında, birlik ve dayanışma içerisinde olursak her türlü durumun üstesinden gelebiliriz.
 • Hansel ve Gretel in yazarı kimdir: Bu popüler hikaye edebiyatçı yazar Giambattista Basile tarafından kaleme alınmış olsa da ilk 19 yy ünlü Alman yazar Grimm Kardeşler in kaleme alınmasıyla birlikte tanınmaya başlamıştır.
 • Hansel ve Gretel deki cadının adı: Masal da kötü kalpli cadının ismi Yamyam Baba Yaga olarak bilinmektedir.

Ezop Masalları9 Yaş MasallarıUyku Öncesi Masallar


Benzer İçerikler

Sinek İle Karınca
Sinek İle Karınca Hikayesi
Köpek İle Efendisi
Köpek İle Efendisi Hikayesi
Aydedenin Gözlüğü
Aydedenin Gözlüğü Hikayesi
Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi
Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi

Yorumlar

 1. B. D says:

  Ben de sevgilime okudum ve o şimdi uyudu. Seni seviyorum herşeyim

 2. Nazmiye says:

  Canım sevgilim uyusun diye 💕

 3. B.K says:

  Sevgilime okuyorum çok güzel tıpkı onun gibi 😀

 4. Minoş says:

  Cok iyi masalar var

 5. Minoş says:

  Gerçekten masalar çok güzel

 6. D.A says:

  Sevgilim uyumadan ona hemen hemen her gece sorarım masal anlatayımmı diye sana oda anlat diyince açıp bunu okudum ve ne oldu tabikide uyudu 🙂 çok tatlısın sevgilim seni çok seviyorum 14/08/2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.