Halk Hikayeleri

Hezarfen Ahmet Çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatından Kesitler

17. yüz yılda yaşamıştı. Evliya Çelebi seyahatnamesin de adı geçen, Ahmet Çelebi, her konuda geniş bilgisi bulunan, evinde deneyler yapan bir insandı.

Halk arasında bin fen li anlamına gelen Hazerfen lakabı ile anılırdı. Bu adamı önemli kılan ise, Osmanlının ilk uçan adamı olmasıydı.

Hazarfen Ahmet Çelebi hayatını uçmaya adamış, bunun için çalışmalar yapan bir kişiydi. Kendi çalışmalarının yanı sıra, geçmişteki uçma denemelerini de araştırmıştır.

Bu konuda, genellik ile 2 insanı örnek aldığı söylenmektedir. İlk olarak, uçma denemeleri sırasında hayatını kaybeden, İsmail Cevheri’nin çalışmalarını incelemiş ve neden başarısız olduğunu araştırmıştır.

Daha sonra ise, uçmaya hevesli olan ve bunu araştırmış olan, Leonardo Davinci’yi araştırmıştır. Çelebinin en çok dikkatini çeken ise, geçmişte kuşların ve uçan hayvanların kanatlarının taklit edilmesiydi.

İlgili Makaleler

Ama unuttukları bir şey vardı. Rüzgarın gücü! O uçmanın formülünü kanat çırpmak değil, günümüzde ki planörler gibi, rüzgarın gücünü kullanmak olduğunu düşünüyordu.

Tüm bu düşünceler ile Kartal Kanatlarını oluşturdu. Bu kanatlar ile ok meydanında çalışmalar yaptı. Böylelikle bu uçma arzusu, 4. Murat’a kadar ulaştı.

Yapılan çalışmaların nihayetin de, o muhteşem gün geldi. Rüzgarın uygun olduğu günlerin birinde, Ahmet Çelebi Galata’nın en uç noktasına çıktı.

Kendini aşağı doğru bıraktı! Canı pahasına uçma deneyini gerçekleştirdi. İnsanların şaşkın bakışları arasında süzülerek uçtu. Padişah bile bu uçuşu izlemek için yer edinmişti. Padişah, başarılı uçuşun ardından yanına çağırmış ve ona bir kese altın vermişti.

Daha sonra böyle bir insan kafasına koyduğu işi yapar ve burada yaşaması caiz değildir diyerek Cezayir’e sürgün etmiştir. Sürgünden sonra bir daha da haber alınamamıştır.

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!