Dini Hikayeler - İslami Hikayeler

Hz İdris Peygamber

Hz İdris Peygamber
Hz İdris Peygamber

Hz İdris Peygamber Hikayesi

Şit peygamberden sonra yerini torunlarından İdris peygamber aldı. İdris peygambere de 30 sayfalık bir kitap indirildi. Yeryüzünde ilk defa kalemle yazı yazan insanın İdris peygamber olduğu söylenir. İdris peygambere gelinceye kadar insanlar sırtlarına post ve deriler sararlardı. İğne ile dikilen elbiselerin giyimi de ilk defa İdris peygamber ile başlandı. Bu sebeple terziler İdris Peygamberi kendilerine pir kabul ederler.

Aslında peygamberler insanlara sadece manevi sahada rehber olarak gelmemişlerdir, vazifeleri insanlara maddi meselelerde önderlik yapmaktır. Bunun içindir ki dünyavi mesleklerde çalışanlar bir peygamberin mesleklerinde üstad edinmişlerdir.

Gemiciler ve marangozlar Nuh Peygamberi, demirciler Davut Peygamberi, saatçiler Yusuf Peygamberi pir edindikleri gibi. peygamberlere  verilen mucizeler yalnızca onların peygamberliğini ispatlamak için değildir.

Bu Mucizelerle aynı zamanda insanlığa maddi ilerlemenin en son noktaları da gösterilmiştir. Sonraki nesiller o mucizeleri örnek alıp çalışmışlar. O mucizelerin benzerlerini yapmayı başarmışlardır.

Misal verecek olursak Davud peygambere verilen, demiri avucunda yumuşatma mucizesi insanlığa demiri eritip ona istenilen şekli vermeyi öğretmiştir. Böylece günümüz teknolojisinin temelleri atılmıştır.

İlgili Makaleler

Havanın Süleyman peygamberin emrine verilmesi mucizesi uçak, füze gibi havada uçan vasıtaların icadına yol açmıştır.

Musa peygamberin asasıyla vurduğu yerden su çıkarma mucizesi insanlığı yerin metrelerce derinliğinden petrol, doğal gaz çıkarmaya, artezyen kuyuları açmaya teşvik etmiştir.

İsa peygamberin ölüleri diriltmesi ve şifasız hastaları iyileştirmesi mucizesi günümüz tıbbına büyük ışık tutmuştur. Organ nakli, suni kalp, suni böbrek vesaire gibi tedbirlerle hayatı uzatmak mümkün hale gelmiştir. Ölümü bile bir nevi hayat rengi verilebilir olmuştur.

Süleyman peygamberin Sebe melikesi Belkıs’ın tahtını bir anda huzuruna getirtmesi mucizesi ise, gelecek asırların bilim adamlarına yol gösteren bir olaydır. Henüz filmlere konu olan eşyanın ışınlanarak nakliyle mucize de işaret ve teşvik vardır.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!