İmdi Dede Hikayesi

İmdi Dede Masalı

Abone Ol google news

İmdi dede masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, yufka yürekli ve yardımsever bir dede yaşarmış. İmdi adındaki bu dede, yaşadığı kasabada çok sevilir, tüm çocuklarla sohbet edip onlara şeker verdiği için hem çocuklar hem de aileleri İmdi dedeyi çok sever, hatta bir işleri olduğunda çocuklarını en çok güvendikleri İmdi dedeye emanet ederlermiş.

Bu dede, çocukları sevdiği kadar hayvanları da çok sever, bahçesinde kedi, köpek, kuş, tavuk hangi hayvan olursa olsun besler, yardıma muhtaç bir hayvan gördüğünde hiç dayanamaz ve ona yardım edermiş.

Çocuklara da hayvan sevgisinin insan sevgisi kadar önemli olduğunu her seferinde söyleyerek onlara yardım etmelerinin ve şefkat göstermelerinin ne kadar güzel bir davranış olduğunu anlatırmış. Ancak İmdi dedenin iki torunu Mert ve Melike, dedelerinin aksine hayvanları hiç sevmez, onlara yardım etmekten ve onlara şefkat göstermekten haz etmezlermiş.

Dedeleri onlara iyi kalpli, merhametli ve yardımsever bir insan olmaları için nasihatler verse de ne Mert ne Melike dedelerini çok sevseler de bu öğütlere kulak asmazlarmış. Dedelerinin neden insanlara ve hayvanlara bu kadar yardım ettiğine de anlam veremezlermiş.

Günlerden bir gün gezmek için kasabanın ilerisinde bulunan göle giden Mert ve Melike, burada bir ağacın altında otururken bir miyavlama sesi duymuşlar. Yavru bir kedinin yardım istercesine hiç durmadan miyavlamasına daha fazla dayanamayan Melike, İmdi dedesinin öğütlerini hatırlayarak sesi dinleyip bu yavru kediyi aramaya başlamış.

Serhat da pek istemese de kardeşine yardım etmek için yanına gitmiş. Sonunda Melike ve Mert yavru kedinin bir ağacın dalında mahsur kaldığını ve yüksek olduğu için aşağıya inmekten korktuğunu görmüşler. Bu kediyi burada öylece bırakmak istemeyen Mert ve Melike, ne yapacaklarını düşünürken, Mert’in aklına çok iyi bir fikir gelmiş ve hemen kardeşi Melike’yi sırtına alarak yukarıya kaldırmış.

Melike de yavru kedinin üzerinde durduğu dala uzanarak bu kediyi oradan alıp kurtarmış. Daha önce hiçbir hayvana yardım etmeyen Mert ve Melike, kurtardıkları yavru kedinin ellerini yalamaya başladığını ve onlara sokularak kucaklarına oturduğunu görünce, ne kadar doğru bir şey yaptıklarını ve aslında hayvanlara yardım etmenin ve en önemlisi onları sevmenin ne kadar güzel bir davranış olduğunu anlamışlar.

Koşa koşa dedelerinin yanına giden Mert ve Melike’nin yanlarında yavru kediyi gören İmdi dede, çok mutlu olmuş ve hemen bu yavru için biraz mama getirerek torunlarının onu beslemesini söylemiş. Bundan sonra Mert ve Melike hayvanları hep çok sevmiş ve yardım etmiş.

İmdi Dede Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, İmdi Dede masalının konusu, hayvanları çok seven ve onlara yardım edip besleyen İmdi dedenin, hayvanları sevmeyen torunlarına da bu sevgiyi aşılamak istemesi ama başaramaması üzerine torunlarının bir hayvanın yardıma ihtiyacı olduğunu görüp merhametleriyle bu hayvanı kurtarmaları ve hayvan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu anlamalarıdır.

İmdi Dede Masalının Ana Fikri Nedir?

İmdi Dede masalının ana fikri, hayvan, insan sevgisinin ve yardımseverliğin ne kadar önemli olduğudur.

İmdi Dede Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal Oku, İmdi Dede masalı ile hayvan dostlarımıza şefkatle ve merhametle yaklaşıp onları sevmemiz ve yardım etmemiz gerektiği dersini çıkartabiliriz.

Masal OkuDoru HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Keloğlan ile Tavşan Prenses Masalı
Keloğlan ile Tavşan Prenses Hikayesi
Timur'un Değeri
Timur’un Değeri Hikayesi
Tonton ve Arkadaşları
Tonton ve Arkadaşları Hikayesi
nasrettin hoca'nın güldüren fıkraları
Bu Kadar Tavuğa Bir Horoz Alalım Hikâyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.